Справа № 185/8984/13-ц
25 жовтня 2013 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Болдирєвої У.М.
при секретарі Муржиєвій І.О.
з участю прокурора Тюрі В.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника служби у справах дітей ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
третьої особи ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Павлоградської міської ради до ОСОБА_3, треті особи ОСОБА_4, служба у справах дітей Павлоградської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
30 серпня 2013 року орган опіки та піклування Павлоградської міської ради звернувся з позовом до відповідача про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, посилаючись на те, що на обліку та соціальному супровіді у Павлоградському міському центрі соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді перебуває сім'я ОСОБА_3 як сім'я, яка опинилася у складних життєвих обставинах.
ОСОБА_3 є матір'ю двох дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Діти народжені поза шлюбом, але батько ОСОБА_7 - ОСОБА_4 визнав своє батьківство.
Малолітній ОСОБА_5 з 2010 року проживає з батьком за адресою м.Павлоград, вул.Репіна, 3.
Малолітній ОСОБА_6 з 04 травня 2013 року до теперішнього часу перебуває у дитячому відділенні КЗ «Павлоградська міська лікарня №1».
Мати дітей ОСОБА_3 не виконує свої батьківські обов'язки, не приділяє дітям уваги, зловживає спиртними напоями, за місцем проживання характеризується негативно, порушує громадський порядок у гуртожитку, вчиняє сварки та бійки зі співмешканцем.
З відповідачем проводилася попереджувально-профілактична робота, яка не дала позитивних результатів, тому орган опіки та піклування просить позбавити ОСОБА_3 батьківських прав у відношенні дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6, стягнути з відповідача аліменти на утримання дітей у розмірі 1/3 частки усіх видів заробітку на користь законного представника дітей, передати малолітнього ОСОБА_6 органу опіки та піклування.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, зазначивши, що з відповідачем були проведені всі можливі заходи щодо перевиховання, надано необхідну допомогу в оформленні документів, однак відповідач не змінила своєї поведінки, зловживає спиртними напоями, за місцем проживання характеризується негативно, вихованням дітей не займається.
Відповідач у судовому засіданні позов не визнала, пояснила, що у неї немає свого житла, їй надали кімнату у гуртожитку, але у неї постійно виникають конфлікти з сусідкою по кімнаті. Вона лікувалась від алкогольної залежності 35 днів у наркологічному диспансері і наразі не вживає спиртних напоїв. Ії старший син ОСОБА_7 проживає з батьком, вона його не бачила приблизно три роки, за цей час купила для сина дитячий велосипед і дала його батькові 500 грн. Молодшого сина ОСОБА_8 вона навідує у лікарні, дитину їй не віддають до рішення суду. Вона дуже любить дітей, не бажає, щоб її позбавляли батьківських прав.
Представник служби у справах дітей у судовому засіданні пояснила, що з відповідачем постійно проводиться виховна робота, але вона невиправна, за місцем проживання характеризується вкрай негативно, пропиває дитячі речі та гроші, які отримує на дитину.
Третя особа ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснив, що відповідач є матір'ю його сина ОСОБА_7, вони раніше були співмешканцями, він намагався відучити її від спиртного, але нічого не вийшло, вона сама з сім'ї алкоголіків, з самого народження не займалась дитиною, продовжувала пиячити, зараз дитина проживає з ним, він не бажає, щоб відповідач спілкувалась з дитиною, вона не гідна бути матір'ю.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, свідків, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов'язками.
Органом опіки та піклування Павлоградської міської ради надано висновок (а.с.6-9) про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з метою недопущення жорстокого ставлення до дітей, нещасних випадків з ними, оскільки мати злісно ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків, веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, не піклується про стан здоров'я та життя своїх дітей.
З матеріалів справи видно, що відповідач неодноразово попереджалась про відповідальність за невиконання батьківських обов'язків.
Старша дитина - ОСОБА_5 протягом трьох років проживає з батьком ОСОБА_4, який створив для сина необхідні умови.
Малолітній ОСОБА_6 з травня 2013 року до цього часу знаходиться у дитячому відділенні КЗ «Павлоградська міська лікарня №1». За весь період перебування дитини в лікарні мати відвідала її тричі.
Свідок ОСОБА_9 - фахівець з соціальної роботи Павлоградського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді у судовому засіданні пояснила, що працівниками соціальної служби неодноразово відвідувалась за місцем проживання ОСОБА_3 Зі слів сусідів відповідач часто збирає у себе в кімнаті компанії сторонніх осіб, які вживають спиртні напої, в її кімнаті сиро та холодно. Відповідач дійсно лікувалась у нарколога, але зі слів медичних працівників лікування було направлене на виведення з організму токсинів та приведення його у належний стан, але алкогольної залежності відповідач не позбавилась, продовжує вживати спиртне у той час як в провадженні суду знаходиться справа про позбавлення її батьківських прав. Молодшого сина ОСОБА_8, який знаходиться у лікарні, відповідач відвідувала останній раз 03 жовтня 2013 року.
Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснила, що вона проживає у гуртожитку по сусідству з ОСОБА_3, яка постійно збирає у себе компанії сторонніх осіб, які вживають спиртне, шумлять, заважають сусідам спати. Довіряти дітей відповідачу не можна.
Свідок ОСОБА_11 у судовому засіданні пояснила, що у відповідача в кімнаті постійно збираються чоловіки і пиячать, і на даний час в її кімнаті сидять сторонні особи. Сусіди неодноразово робили відповідачу зауваження, але вона не змінила своєї поведінки.
Згідно акта обстеження житлово-побутових умов проживання відповідача за адресою м.Павлоград, вул.Заводська, 28, кім.12/1 (а.с.42-43) санітарний стан житла задовільний, в кімнаті створені умови для проживання дитини, але вхідні двері до кімнати в поганому стані, у кімнаті сиро.
Під час судового засідання 25 жовтня 2013 року за клопотанням третьої особи ОСОБА_5 було оголошено перерву для проведення обстеження кімнати, де проживає ОСОБА_3 При відвідуванні кімнати було виявлено, що в кімнаті знаходяться сторонні особи в стані алкогольного сп'яніння, які вживали спиртне та палили у кімнаті. Ці особи, які відмовились представитись, пояснили, що їх запросила ОСОБА_3 24 жовтня 2013 року і вони усю ніч були в кімнаті та розпивали спиртне. В кімнаті безлад, речі розкидані, замок на вхідних дверях відсутній.
Як пояснив представник позивача у судовому засіданні в кімнаті ОСОБА_3 знаходились двоє чоловіків, які пояснили, що чекають на ОСОБА_3 з суду. В кімнаті було дуже брудно.
Відповідач у судовому засіданні пояснила, що ці чоловіки - її знайомі, вона попросила їх побути у кімнаті, тому що вона не закривається через поламаний замок.
Таким чином у судовому засіданні встановлено, що відповідач незважаючи на проведено з нею профілактичну роботу, не змінила своєї поведінки, продовжує вживати спиртне, запрошує до себе в кімнату сторонніх осіб, не підтримує кімнату у належному стані для проживання там дитини.
Відповідач своїм способом життя та поведінкою може створити небезпеку для життя та здоров'я дітей, зокрема молодшого сина ОСОБА_8, якому 6 місяців і з яким може трапитись нещасний випадок через відсутність батьківського нагляду та належних умов для проживання та розвитку.
У судовому засіданні відповідач пояснила, що вона не байдужа до долі дітей, любить їх, відвідує, цікавиться їхнім життям, купує для них речі і якщо діти будуть з нею, вона змінить свою поведінку і буде належним чином виконувати материнські обов'язки.
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, враховуючи відсутність у відповідача належних умов для проживання та виховання дітей, з метою захисту їх інтересів, суд вважає за доцільне у відповідності до ст.170 СК України постановити рішення про відібрання дітей від відповідача, не позбавляючи її батьківських прав, та передання молодшої дитини органу опіки та піклування для подальшого влаштування. При цьому суд має вирішити питання про стягнення з відповідача аліментів на утримання молодшої дитини ОСОБА_6 на користь закладу, куди буде влаштована дитина.
Старший син відповідача ОСОБА_5 проживає з батьком, який не заявив позовних вимог про стягнення з відповідача аліментів.
Позов має одночасно майновий та немайновий характер, тому відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 212- 214 ЦПК України, суд.
Позов Органу опіки та піклування Павлоградської міської ради задовольнити частково.
Відібрати дітей ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6, 20 квітня 2013 народження від матері ОСОБА_3, без позбавлення її батьківських прав.
Передати малолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 батькові ОСОБА_4.
Передати малолітнього ОСОБА_6, 20 квітня 2013 народження органу опіки та піклування для подальшого влаштування.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_4 Федерації на користь тієї особи або закладу, де буде знаходитись дитина, аліменти на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 30 серпня 2013 року до повноліття дитини.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір на користь держави в сумі 321 грн 90 коп (триста двадцять одна грн. 90 коп).
Апеляційна скарга на рішення суду подається в апеляційний суд Дніпропетровської області через Павлоградський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення
Суддя:
ОСОБА_12