Копія Справа № 2-а-74/2011 р.
20 січня 2011 року, Устинівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого-судді: Ніколаєва М.В.
при секретарі: Дорошенко В.В.
з участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Устинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату разової грошової допомоги як інваліду війни ,-
Позивач звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, в якому, просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати разової грошової допомоги як інваліду війни 3 групи у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату разової грошової допомоги як інваліду війни 3 групи в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком у відповідності до вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(далі -Закон).
Позовні вимоги аргументуються тим, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту Устинівської РДА як інвалід війни 3 групи. Відповідачем було обмежено його право на отримання в повному обсязі разової щорічної грошової допомоги як інваліду війни за 2010 рік. Виплата даної допомоги проводиться відповідачем на підставі підзаконних нормативних актів, а не Закону, без урахування рішень Конституційного Суду України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав в повному обсязі, пояснив, що позивач дійсно перебуває на обліку як інвалід війни 3 групи, але у 2010 році щорічну разову грошову допомогу йому було здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 299 від 07.04.2010 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"»,- в сумі 420 грн.
Суду надано також заперечення на позов, у якому відповідач зазначає, що питання вищевказаних виплат неврегульоване законодавством, відсутні бюджетні асигнування на виплати, передбачені ст. 13 Закону.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Ухвалою Устинівського районного суду Кіровоградської області від 20 січня 2011 року позивачеві поновлено строк звернення із позовом до суду.
Частиною 4 статті 171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У ч. 2 ст. 71 КАС України вказано, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, є інвалідом війни 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, що підтверджується відповідними посвідченням: серії Б № 324809,(а.с. 5).
Представником відповідача у судовому засіданні визнано той факт, що позивач перебуває у них на обліку як інвалід війни 3 групи.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни належать інваліди з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
Статтею 13 Закону, передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Зміни, що вносилися в дану редакцію вищевказаної нори рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнані неконституційними.
Таким чином суд приходить до висновку, що ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»діє в редакції, визначеної Законом України від 25.12.98 р. N 367-XIV.
Статтею 171 Закону передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Судом з'ясовано, що ОСОБА_3 є інвалідом війни 3 групи, а тому має право на отримання щорічної допомоги до 5 травня, згідно ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Згідно до листа управління праці та соціального захисту населення Устинівської районної державної адміністрації № 01-64/04/2045 від 03.12.2010 року (а.с. 4) ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу до 5 травня отримав в сумі 420 грн., що не узгоджується з вищевказаними нормами закону. Тому, суд вважає дії (бездіяльність) відповідача щодо виплати позивачу разової грошової допомоги як інваліду війни в менших розмірах ніж передбачено вищевказаними нормативними актами, - неправомірною.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 07.04.2010 № 299 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"», є безпідставними.
Згідно з положеннями частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд вважає за необхідне зазначити, що право позивача на отримання щорічної грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, таке право надане державою і закріплено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Оскільки таке право декларовано державою, то, відповідно, держава, через створені нею органи, в даному випадку органи соціального захисту населення, і несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті допомоги саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Практика Європейського суду з прав людини, яка, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є джерелом права, свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків ( справа «Кечко проти України», рішення від 08.11.2005р.).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання щорічної грошової допомоги як інвалід війни 3 групи у розмірах встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Керуючись ст.ст. 70, 160-165 КАС України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії (бездіяльність) управління праці та соціального захисту населення Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо невиплати ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни в 2010 році, у розмірі визначеному ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 за 2010 рік щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни 3 групи у розмірі 7 (сім) мінімальних пенсій за віком, як це визначено ст. 13 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судові витрати у справі віднести на рахунок Державного Бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Устинівський районний суд, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя підпис
Копія вірна
Суддя Устинівського
районного суду: М.В Ніколаєв