ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
23 жовтня 2013 року № 813/4482/13-а
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
секретар судового засідання Бравчук Д.Є.
за участі
прокурора Клака Ю.Г.
представників
позивача Греня Т.Я.
відповідача Пилип'юка А.Я., Рибака Н.Я.
третьої особи Гладій О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства «Гетьман» до Львівської митниці Міндоходів, за участі Прокурора Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання неправомірними дій, -
встановив :
Позивач звернувся з позовом, з врахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати неправмірними дії відповідача в частині зарахування попередньої плати за митне офрмлення в сумі 7 768 822,29 грн., в тому числі 2 340 330,88 грн. по миту та 5 428 491,41 грн. по податку на додану вартість, в якості платежу по митному оформленню товарів, зарахувати надміру сплачені кошти в сумі 7 768 822,29 грн. як передоплата для подальших розрахунків по митному офрмленню товарів.
Посилається на те, що позивачем на виконання Контракту № 26/02-01 від 26.02.2013 року в період з 29.03.2013 року по 01.06.2013 року було проведено імпорт товарів на митну територію України на загальну суму 8 513 255,42 грн. відповідно до вантажно-митних декларацій. В свою чергу, на імпортні товари Львівською митницею та ТзОВ НВП "Гетьман" було нараховані 3 339 332, 82 грн. сум мита та 7 616 749,62 грн. податку на додану вартість, що разом складає 10 956 082,44 грн. Однак, вважає, що належним є розрахунок по нарахуванню 999 001,94 грн. мита та 2 188 258,21 грн. податку на додану вартість. Таким чином, на його думку, сума надмірно сплаченого ним мита та податку на додану вартість складає 7 768 822,29 грн. Причинами такої переплати вважає невірне обрання методу визначення митної вартості та невиконання відповідачем вимог п.2 ст.301 Митного кодексу України. На виконання вимог ст.43 Податкового кодексу України, ст.301 Митного кодексу України та Порядку повернення платниками податків коштів, що обліковуються на відповдіних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, ТзОВ "НВП "Гетьман" було подано заяву про повернення митних та інших платежів надмірно сплачених до бюджету від 25.07.2013 року. Даною заявою ТзОВ "НВП"Гетьман" просило Львівську митницю зарахувати надміру сплачені грошові кошти в сумі 7 768 822,29 грн. як передоплата для подальших розрахунків. Від відповідача було отримано відповідь про відмову в проведенні відповідного зарахування з посиланням на ст.ст.51, 52, 54, 55 Митного кодексу України та той факт, що митна вартість була визначена та заявлена декларантом і в силу ст.56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують права та інтереси позивача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з обґрунтувань викладених в позовній заяві, а тому просить позов задоволити.
Відповідачем подано письмове заперечення проти позову, в якому він просить в позові відмовити, посилається на те, що відповідно до ч.1 ст.51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до цього Кодексу. Згідно вимог ст.52 МК України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом, або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII МК України. При цьому, декларант або упоноважена особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом, або скориговану за результатами контролю, здійсненого митним органом. Зазначив, що декларантом позивача було самостійно визначено, задекларовано митну вартість ввезеного товару та нараховано суму мита і ПДВ, рішення про коригування митної вартості товарів, оформлених за митними деклараціями Львівською митницею не приймалось. Митну вартість визначену та заявлену декларантом у митних деклараціях було визнано митним органом. Таким чином, позивачем не можуть ставитись позовні вимоги про визнання неправомірними дій митниці в частині зарахування попередньої оплати за митне оформлення, оскільки зазначенні дії вчинялись декларантом позивача, а не митницею та така суперечить п.56.11 ст.56 ПК України. Також, враховуючи те, що помилок у декларації не виявлено, а позивач жодних уточнюючих розрахунків не зазначав, митницею правомірно відмовлено у встановленому порядку в поверненні коштів. Вважає, що посадові особи Львівської митниці при здійсненні контролю митної вартості імпортованого позивачем товару діяли в межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства України.
Представником третьої особи подано пояснення по справі, в якому він вважає, що в пощові слід відмовити, немає обгрунтованих підстав для зарахування надміру сплачених грошових коштів в сумі 7 768 822,29 грн. як передоплату для подальших розрахунків по митному оформленню товарів. Зазначив, що Львівською митницею проводилось митне оформлення товару, який ввозився позивачем у митному режимі «імпорт». Обставини справи свідчать про те, що позивачем було зазначено усі необхідні для здійснення митного оформлення відомості при визначенні митної вартості, відповідно жодного коригування з боку митного органу не відбулось. ТзОВ НВП «Гетьман» подано до Львівської митниці заяву від 25.07.2013 року про повернення митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету. Однак митний орган відмовив позивачу у поверненні надмірно сплачених коштів, оскільки не виявив фактів надмірної сплати митних платежів, що в свою чергу ще раз підтверджує правильність та достовірність нарахувань.
Представники відповідача та прокурор, в судовому засіданні, проти позову заперечили, просять відмовити в його задоволенні з підстав викладених в письмовому заперечені проти позову.
Представник третьої особи, в судовому засіданні, просить в позові з підстав викладених в письмовому поясненні по справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Між Компанією Blue Mare LLP, в особі уповноваженого представника Яремцьо Галини та Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство "Гетьман" (далі ТзОВ "НВП "Гетьман") в особі генерального директора Леньо А.Р., 26.02.2013 року укладено контракт № 26/02-01 (далі - Контракт) на загальну суму 100 000 000 (сто мільйонів) доларів США, про поставку товару (яблука свіжі, ІІ сорт) відповідно до інвойсів (рахунків-фактур) до кожної поставки.
Для проведення декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, та їх митного оформлення у митницях України ТзОВ «НВП «Гетьман» укладено трудову угоду від 25.03.2013 року з ОСОБА_8, згідно якого він прийнятий на роботу на посаду агента з митного оформлення товарів.
Відповідно до умов Контракту, ТзОВ НВП "Гетьман" в період з 29.03.2013р. по 01.06.2013р. включно було ввезено на митну територію України в митному режимі - імпорт яблука свіжі, урожаю 2012 року, країна виробництва - Польща, на загальну суму 8 513 255,42 грн. відповідно до наступних вантажно-митних декларацій та міжнародних товарно-транспортних накладних (CMR): ВМД №009640 від 29.03.13 року на загальну суму 4875,00 доларів США; CMR №113695 від 28.03.2013 року по ВМД №009640 від 29.03.2013 року; ВМД №009743 від 30.03.13 року на загальну суму 5075 доларів США; CMR№ б/н від 29.03.2013 року, по ВМД №009743 від 30.03.2013 року; ВМД №009744 від 30.03.13 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №5144168 від 29.03.2013 року по ВМД №009744 від 30.03.2013 року; ВМД №009746 від 30.03.13 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №5144167 від 29.03.2013 року по ВМД №009746 від 30.03.2013 року; ВМД № 009747 від 30.03.13 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR № б/н від 29.03.2013 року по ВМД №009747 від 30.03.2013 року; ВМД № 010017 від 03.04.13 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №5144169 від 02.04.2013 року по ВМД №010017 від 03.04.2013 року; ВМД № 010091 від 03.04.13 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №125258 від 02.04.2013 року по ВМД№010091 від 03.04.2013 року; ВМД № 010100 від 03.04.13 року на загальну суму 4992,5 доларів США; CMR № 125256 від 02.04.2013 року по ВМД №010100 від 03.04.2013 року; ВМД №010146 від 04.04.13 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №5144170 від 03.04.2013 року по ВМД №010146 від 04.03.2013 року; ВМД № 010149 від 04.04.13 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 03.04.2013 року по ВМД №010149 від 04.04.2013 року; ВМД № 010204 від 04.04.13 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR № б/н від 03.04.2013 року по ВМД №010204 від 04.04.2013 року; ВМД № 010276 від 05.04.13 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №291459 від 04.04.2013 року по ВМД №010276 від 05.04.2013 року; ВМД № 010281 від 05.04.13 року на загальну суму 4950 доларів США; CMR№б/h від 04.04.2013 року по ВМД№010281 від 05.04.2013 року; ВМД № 010290 від 05.04.13 року на загальну суму 5112,5 доларів США; CMR №б/н від 04.04.2013 року по ВМД №010290 від 05.04.2013 року; ВМД № 010391 від 05.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №125285 від 04.04.2013 року по ВМД №010391 від 05.04.2013 року; ВМД № 010443 від 06.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №б/н від 05.04.2013 року по ВМД №010443 від 06.04.2013 року; ВМД № 010444 від 06.04.2013 року на загальну суму 4777,50 доларів США; CMR №б/н від 05.04.2013 року по ВМД №010444 від 06.04.2013 року; ВМД №010445 від 06.04.2013 року на загальну суму 5100 доларів США; CMR №259788 від 05.04.2013 року по ВМД №010445 від 06.04.2013 року; ВМД № 010520 від 08.04.2013 року на загальну суму 5100 доларів США; CMR № 1696662 від 06.04.2013 року по ВМД №010520 від 08.04.2013 року; ВМД № 010539 від 08.04.2013 року на загальну суму 5050 доларів СШ А; CMR №б/н від 05.04.2013 року по ВМД №010539 від 08.04.2013 року; ВМД № 010682 від 09.04.2013 року на загальну суму 5112,5 доларів СШA; CMR №00462 від 08.04.2013 року по ВМД №010682 від 09.04.2013 року; ВМД № 010687 від 09.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів СШ А; CMR №5144173 від 08.04.2013 року по ВМД №010687 від 09.04.2013 року; ВМД № 010773 від 09.04.2013 року на загальну суму 5232,52 доларів США; CMR№б/h від 08.04.2013 року по ВМД №010773 від 09.04.2013 року; ВМД № 010841 від 10.04.2013 року на загальну суму 5300 доларів США; CMR №Б/н від 09.04.2013 року по ВМД №010841 від 10.04.2013 року; ВМД № 010845 від 10.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR № б/н від 09.04.2013 року по ВМД №010845 від 10.04.2013 року; ВМД № 010853 від 10.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №5144174 від 09.04.2013 року по ВМД №010853 від 10.04.2013 року; ВМД №010901 від 10.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR№ б/н від 09.04.2013 року по ВМД №010901 від 10.04.2013 року; ВМД №010916 від 10.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR № б/н 09.04.2013 року по ВМД №010916 від 10.04.2013 року; ВМД № 010955 від 10.04.2013 року на загальну суму 4767,5 доларів США; CMR№ б/н від 09.04.2013 року по ВМД №010955 від 10.04.2013 року; ВМД № 010989 від 10.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №125268 від 09.04.2013 року по ВМД №010989 від 10.04.2013 року; ВМД №010990 від 10.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №125256 від 09.04.2013 року по ВМД №010990 від 10.04.2013 року; ВМД № 011016 від 11.04.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR №117897 від 10.04.2013 року по ВМД №011016 від 11.04.2013 року; ВМД №011105 від 11.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 10.04.2013 року по ВМД №011105 від 11.04.2013 року; ВМД № 011123 від 11.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №113538 від 10.04.2013 року по ВМД №011123 від 11.04.2013 року; ВМД №011167 від 12.04.2013 року на загальну суму 6930 доларів США; CMR №047931 від 11.04.2013 року по ВМД №011167 від 12.04.2013 року; ВМД №011173 від 12.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №259787 від 11.04.2013 року по ВМД №011173 від 12.04.2013 року; ВМД №011174 від 12.04.2013 року на загальну суму 4970 доларів США; CMR№б/н від 10.04.2013 року по ВМД №011174 від 12.0.2013 року; ВМД № 011179 від 12.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №б/н від 11.04.2013 року по ВМД №011179 від 12.04.2013 року; ВМД № 011190 від 12.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 11.04.2013 року по ВМД №011190 від 12.04.2013 року; ВМД №011201 від 12.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 11.04.2013 року по ВМД №011201 від 12.04.2013 року; ВМД №011202 від 12.04.2013 року на загальну суму 5012,5 доларів США; CMR №б/н від 11.04.2013 року по ВМД №011202 від 12.04.2013 року; ВМД №011346 від 13.04.2013 року на загальну суму 4647,5 доларів США; CMR №127618 від 10.04.2013 року по ВМД №011346 від 13.04.2013 року; ВМД №011347 від 13.04.2013 року на загальну суму 5050 доларів США; CMR №б/н від 12.04.2013 року по ВМД №011347 від 13.04.2013 року; ВМД № 011348 від 13.04.2013 року на загальну суму 5070 доларів США; CMR №б/н від 12.04.2013 року по ВМД №011348 від 13.04.2013 року; ВМД № 011349 від 13.04.2013 року на загальну суму 5300 доларів США; CMR №б/н від 12.04.2013 року по ВМД №011349 від 13.04.2013 року; ВМД № 011350 від 13.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №150565 від 11.04.2013 року по ВМД №011350 від 13.04.2013 року; ВМД№011351 від 13.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №019706 від 12.04.2013 року по ВМД №011351 від 13.04.2013 року; ВМД № 011352 від 13.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н 12.04.2013 року по ВМД №011352 від 13.04.2013 року; ВМД № 011353 від 13.04.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR№117256 від 12.04.2013 року по ВМД №011353 від 13.04.2013 року; ВМД № 011355 від 13.04.2013 року на загальну суму 7035 доларів США; CMR №109568 від 11.04.2013 року по ВМД №011355 від 13.04.2013 року; ВМД № 011356 від 13.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №008888 від 12.04.2013 року по ВМД №01 1356 від 13.04.2013 року; ВМД № 011363 від 13.04.2013 року на загальну суму 5255 доларів США; CMR №б/н від 12.04.2013 року по ВМД №011363 від 13.04.2013 року; ВМД № 011364 від 13.04.2013 року на загальну суму 5130 доларів США; CMR№ б/н від 12.04.2013 року по ВМД №011364 від 13.04.2013 року; ВМД №011398 від 15.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №124670 від 13.04.2013 року по ВМД№011398 від 15.04.2013 року; ВМД № 011400 від 15.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №125265 від 13.04.2013 року по ВМД №011400 від 15.04.2013 року; ВМД № 011456 від 15.04.2013 року на загальну суму 5112,5 доларів США; CMR №000426 від 13.04.2013 року по ВМД №011456 від 15.04.2013 року; ВМД № 011475 від 15.04.2013 року на загальну суму 6930 доларів США; CMR №047934 від 13.04.2013 року по ВМД №011475 від 15.04.2013 року; ВМД №011478 від 15.04.2013 року на загальну суму 4800 доларів США; CMR №012349 від 13.04.2013 року по ВМД №011478 від 15.04.2013 року; ВМД № 011513 від 15.04.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR№117882 від 13.04.2013 року по ВМД №011513 від 15.04.2013 року; ВМД № 011552 від 15.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №б/н від 13.04.2013 року по ВМД №011552 від 15.04.2013 року; ВМД №011568 від 15.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 13.04.2013 року по ВМД №011568 від 15.04.2013 року; ВМД № 011632 від 16.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №222854 від 15.04.2013 року по ВМД №011632 від 16.04.2013 року; ВМД № 011638 від 16.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №170276 від 15.04.2013 року по ВМД №011638 від 16.04.2013 року; ВМД №011642 від 16.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 15.04.2013 року по ВМД №011642 від 16.04.2013 року; ВМД № 011653 від 16.04.2013 року на загальну суму 5242,5 доларів США; CMR №б/н від 15.04.2013 року по ВМД №011653 від 16.04.2013 року; ВМД №011657 від 16.04.2013 року на загальну суму 4647,5 доларів США; СMR №234118 від 15.04.2013 року по ВМД №011657 від 16.04.2013 року; ВМД № 011660 від 16.04.2013 року на загальну суму 5070 доларів США; CMR №б/н від 15.04.2013 року по ВМД №011660 від 16.04.2013 року; ВМД № 011689 від 16.04.2013 року на загальну суму 5037,5 доларів США; CMR №б/н від 15.04.2013 року по ВМД №011689 від 16.04.2013 року; ВМД №011775 від 16.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 15.04.2013 року по ВМД №011775 від 16.04.2013 року; ВМД № 011819 від 17.04.2013 року на загальну суму 7035 доларів США; CMR №110446 від 16.04.2013 року по ВМД №011819 від 17.04.2013 року; ВМД №011821 від 17.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 16.04.2013 року по ВМД №011821 від 17.04.2013 року; ВМД № 011826 від 17.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 16.04.2013 року по ВМД №011826 від 17.04.2013 року; ВМД №011828 від 17.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №188310 від 16.04.2013 року по ВМД №011828 від 17.04.2013 року; ВМД № 011831 від 17.04.2013 року на загальну суму 5280 доларів США; CMR №1860308 від 15.04.2013 року по ВМД №011831 від 17.04.2013 року; ВМД № 011837 від 17.04.2013 року на загальну суму 5150 доларів США; CMR №0514720 від 16.04.2013 року по ВМД №011837 від 17.04.2013 року; ВМД №011845 від 17.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №125255 від 16.04.2013 року по ВМД №011845 від 17.04.2013 року; ВМД № 011846 від 17.04.2013 року на загальну суму 4970 доларів США; СМR №б/н від 16.04.2013 року по ВМД №011846 від 17.04.2013 року; ВМД №011967 від 18.04.2013 року на загальну суму 5070 доларів США; CMR №093613 від 16.04.2013 року по ВМД №011967 від 18.04.2013 року; ВМД №011968 від 18.04.2013 року на загальну суму 4977,5 доларів США; CMR №б/н від 17.04.2013 року по ВМД №011968 від 18.04.2013 року; ВМД №011972 від 18.04.2013 року на загальну суму 10010 доларів США; CMR №567246 від 16.04.2013 року по ВМД №011972 від 18.04.2013 року; ВМД № 011974 від 18.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 16.04.2013 року по ВМД №011974 від 18.04.2013 року; ВМД № 011981 від 18.04.2013 року на загальну суму 4990 доларів CШA; CMR №097950 від 17.04.2013 року по ВМД №011981 від 18.04.2013 року; ВМД № 011986 від 18.04.2013 року на загальну суму 5112,5 доларів США; CMR №00416 від 17.04.2013 року по ВМД №011986 від 18.04.2013 року; ВМД № 011989 від 18.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №б/н від 17.04.2013 року по ВМД №011989 від 18.04.2013 року; ВМД №012097 від 18.04.2013 року на загальну суму 6930 доларів США; CMR №164945 від 16.04.2013 року по ВМД №012097 від 18.04.2013 року; ВМД № 012098 від 18.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 17.04.2013 року по ВМД №012098 від 18.04.2013 року; ВМД № 012100 від 18.04.2013 року на загальну суму 5120 доларів США; CMR №б/н від 17.04.2013 року по ВМД №012100 від 18.04.2013 року; ВМД № 012102 від 18.04.2013 року на загальну суму 5252,5 доларів США; CMR№6/h від 17.04.2013 року по ВМД №012102 від 18.04.2013 року; ВМД № 012153 від 19.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №б/н від 18.04.2013 року по ВМД №012153 від 19.04.2013 року;ВМД № 012171 від 19.04.2013 року на загальну суму 8360 доларів США; CMR №071352 від 18.04.2013 року по ВМД №012171 від 19.04.2013 року; ВМД № 012182 від 19.04.2013 року на загальну суму 8360 доларів США; CMR №170438 від 18.04.2013 року по ВМД №012182 від 19.04.2013 року; ВМД № 012199 від 19.0.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №б/н від 18.04.2013 року по ВМД №012199 від 19.04.2013 року; ВМД № 012200 від 19.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR№б/н від 18.04.2013 року по ВМД №012200 від 19.04.2013 року; ВМД № 012331 від 19.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №124671 від 18.04.2013 року по ВМД №012331 від 19.04.2013 року; ВМД № 012391 від 20.04.2013 року на загальну суму 4647,5 доларів США; CMR №234117 від 19.04.2013 року по ВМД №012391 від 20.04.2013 року; ВМД № 012392 від 20.04.2013 року на загальну суму 7696 доларів США; CMR №105411 від 19.04.2013 року по ВМД №012392 від 20.04.2013 року; ВМД №012394 від 20.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №01602 від 19.04.2013 року по ВМД №012394 від 20.04.2013 року; ВМД № 012395 від 20.04.2013 року на загальну суму 6930 доларів США; СMR №047937 від 18.04.2013 року по ВМД №012395 від 20.04.2013 року; ВМД №012396 від 20.04.2013 року на загальну суму 5070 доларів США; CMR №б/н від 19.04.2013 року по ВМД №012396 від 20.04.2013 року; ВМД № 012397 від 20.04.2013 року на загальну суму 5100 доларів США; CMR №109544 від 18.04.2013 року по ВМД №012397 від 20.04.2013 року; ВМД № 012398 від 20.04.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR №567245 від 18.04.2013 року по ВМД №012398 від 20.04.2013 року; ВМД № 012399 від 20.04.2013 року на загальну суму 5007,5 доларів США; CMR №259790 від 19.04.2013 року по ВМД №012399 від 20.04.2013 року; ВМД № 012400 від 20.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №028145 від 19.04.2013 року по ВМД №012400 від 20.04.2013 року; ВМД №012401 від 20.04.2013 року на загальну суму 5050 доларів США; CMR №б/н від 19.04.2013 року по ВМД №012401 від 20.04.2013 року; ВМД № 012402 від 20.04.2013 року на загальну суму 10450 доларів США; CMR №033821 від 19.04.2013 року по ВМД №012402 від 20.04.2013 року; ВМД № 012407 від 20.04.2013 року на загальну суму 10450 доларів США; CMR №б/н від 19.04.2013 року по ВМД №012407 від 20.04.2013 року; ВМД № 012454 від 22.04.2013 року на загальну суму 10080 доларів США; CMR №040466 від 19.04.2013 року по ВМД №012454 від 22.04.2013 року; ВМД № 012459 від 22.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №125255 від 19.04.2013 року по ВМД №012459 від 22.04.2013 року; ВМД № 012460 від 22.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; СМR №б/н19.04.2013 року по ВМД №012460 від 22.04.2013 року; ВМД № 012464 від 22.04.2013 року на загальну суму 5112,5 доларів США; CMR №б/н від 20.04.2013 року по ВМД №012464 від 22.04.2013 року; ВМД №012467 від 22.04.2013 року на загальну суму 5260 доларів США; CMR №б/н від 19.04.2013 року по ВМД №012467 від 22.04.2013 року; ВМД № 012472 від 22.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 20.04.2013 року по ВМД №012472 від 22.04.2013 року; ВМД №012628 від 22.04.2013 року на загальну суму 5092,5 доларів США; CMR №065753 від 19.04.2013 року по ВМД №012628 від 22.04.2013 року; ВМД №012688 від 23.04.2013 року на загальну суму 5000 доларів США; CMR №164936 від 22.04.2013 року по ВМД №012688 від 23.04.2013 року; ВМД №012696 від 23.04.2013 року на загальну суму 5167,5 доларів США; CMR №б/н від 22.04.2013 року по ВМД №012696 від 23.04.2013 року; ВМД № 012749 від 23.04.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR №218718 від 22.04.2013 року по ВМД №012749 від 23.04.2013 року; ВМД № 012801 від 23.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №291464 від 22.04.2013 року по ВМД №012801 від 23.04.2013 року; ВМД №012816 від 23.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; СМИ №б/н від 22.04.2013 року по ВМД №012816 від 23.04.2013 року; ВМД № 012818 від 23.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; СМR №б/н від 22.04.2013 року по ВМД №012818 від 23.04.2013 року; ВМД №012847 від 24.04.2013 року на загальну суму 5000 доларів США; CMR №110443 від 23.04.2013 року по ВМД №012847 від 24.04.2013 року; ВМД № 012848 від 24.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №652927 від 23.04.2013 року по ВМД №012848 від 24.04.2013 року; ВМД № 012855 від 24.04.2013 року на загальну суму 5400 доларів США; CMR №652951 від 22.04.2013 року по ВМД №012855 від 24.04.2013 року; ВМД № 012865 від 24.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №326769 від 23.04.2013 року по ВМД №012865 від 24.04.2013 року; ВМД №012901 від 24.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR № 188309 від 22.04.2013 року по ВМД №012901 від 24.04.2013 року; ВМД №012926 від 24.04.2013 року на загальну суму 10450 доларів США; CMR №б/н від 23.04.2013 року по ВМД №012926 від 24.04.2013 року; ВМД №012953 від 24.04.2013 року на загальну суму 4842,5 доларів США; CMR №1118 від 23.04.2013 року по ВМД №012953 від 24.04.2013 року; ВМД №013040 від 25.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №б/н від 24.04.2013 року по ВМД №013040 від 25.04.2013 року; ВМД №013045 від 25.04.2013 року на загальну суму 6965 доларів США; CMR №047933 від 23.04.2013 року по ВМД №013045 від 25.04.2013 року; ВМД № 013259 від 26.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №652950 від 25.04.2013 року по ВМД №013259 від 26.04.2013 року; ВМД № 013260 від 26.04.2013 року на загальну суму 10450 доларів США; CMR №б/н від 25.04.2013 року по ВМД №013260 від 26.04.2013 року; ВМД № 013261 від 26.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №124671 від 25.04.2013 року по ВМД №013261 від 26.04.2013 року; ВМД №013262 від 26.04.2013 року на загальну суму 4826,25 доларів США; CMR №196465 від 25.04.2013 року по ВМД №013262 від 26.04.2013 року; ВМД № 013269 від 26.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 25.04.2013 року по ВМД №013269 від 26.04.2013 року; ВМД №013278 від 26.04.2013 року на загальну суму 5012,5 доларів США; CMR №259789 від 25.04.2013 року по ВМД №013278 від 26.04.2013 року; ВМД № 013361 від 26.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 25.04.2013 року по ВМД №013361 від 26.04.2013 року; ВМД № 013437 від 27.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 26.04.2013 року по ВМД №013437 від 27.04.2013 року; ВМД № 013438 від 27.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 26.04.2013 по ВМД №013438 від 27.04.2013 року; ВМД № 013479 від 29.04.2013 року на загальну суму 5002,5 доларів США; CMR №124648 від 27.04.2013 року по ВМД №013479 від 29.04.2013 року; ВМД № 013487 від 29.04.2013 року на загальну суму 6965 доларів США; CMR №109585 від 26.04.2013 року по ВМД №013487 від 29.04.2013 року; ВМД № 013488 від 29.04.2013 року на загальну суму 10450 доларів США; CMR №б/н від 27.04.2013 року по ВМД №013488 від 29.04.2013 року; ВМД №013498 від 29.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №477219 від 27.04.2013 року по ВМД №013498 від 29.04.2013 року; ВМД № 013514 від 29.04.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR №164943 від 26.04.2013 року по ВМД №013514 від 29.04.2013 року; ВМД № 013614 від 29.04.2013 року на загальну суму 5190 доларів США; CMR №б/н від 27.04.2013 року по ВМД №013614 від 29.04.2013 року; ВМД №013699 від 29.04.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; CMR №б/н від 27.04.2013 року по ВМД №013699 від 29.04.2013 року; ВМД №013784 від 30.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR №б/н від 29.04.2013 року по ВМД №013784 від 30.04.2013 року; ВМД №013789 від 30.04.2013 року на загальну суму 5070 доларів США; CMR №б/н від 29.04.2013 року по ВМД №013789 від 30.04.2013 року; ВМД № 013793 від 30.04.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; СМR №б/н від 29.04.2013 року по ВМД №013793 від 30.04.2013 року; ВМД №013806 від 30.04.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №220771 від 29.04.2013 року по ВМД №013806 від 30.04.2013 року; ВМД №013848 від 30.04.2013 року на загальну суму 5157,5 доларів США; CMR №б/н від 27.04.2013 року по ВМД №013848 від 30.04.2013 року; ВМД № 013852 від 30.04.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №б/н від 29.04.2013 року по ВМД №013852 від 30.04.2013 року; ВМД №013884 від 30.04.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; СМR №б/н від 29.04.2013 року по ВМД №013884 від 30.04.2013 року; ВМД № 013996 від 01.05.2013 року на загальну суму 10175 доларів США; СМR № б/н від 30.04.2013 року по ВМД № 013996 від 01.05.2013 року; ВМД №013997 від 01.05.2013 року на загальну суму 5012,5 доларів США; CMR № 0515842 від 30.04.2013 року по ВМД №013997 від 01.05.2013 року; ВМД №014023 від 02.05.2013 року на загальну суму 5070 доларів США; CMR № б/н від 01.05.2013 року по ВМД № 014023 від 02.05.2013 року; ВМД №014024 від 02.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №291462 від 30.04.2013 року по ВМД №014024 від 02.05.2013 року; ВМД №014052 від 03.05.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR №117292 від 02.05.2013 року по ВМД №014052 від 03.05.2013 року; ВМД № 014053 від 03.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №25641 від 02.05.2013 року по ВМД №014053 від 03.05.2013 року; ВМД № 014055 від 03.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №220759 від 02.05.2013 року по ВМД №014055 від 03.05.2013 року; ВМД № 014320 від 08.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №291461 від 07.05.2013 року по ВМД № 014320 від 08.05.2013 року; ВМД №014324 від 08.05.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR № 194965 від 07.05.2013 року по ВМД № 014324 від 08.05.2013 року; ВМД № 014540 від 10.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR № 652964 від 08.05.2013 року по ВМД №014540 від 10.05.2013 року; ВМД №014541 від 10.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR № 062120 від 09.05.2013 року по ВМД № 014541 від 10.05.2013 року; ВМД № 014543 від 10.05.2013 року на загальну суму 5157,5 доларів США; CMR№ б/н від 08.05.2013 року по ВМД №014543 від 10.05.2013 року; ВМД №014545 від 10.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №291460 від 09.05.2013 року по ВМД№014545 від 10.05.2013 року; ВМД № 014548 від 10.05.2013 року на загальну суму 10175 доларів США; CMR № б/н від 09.05.2013 року по ВМД № 014548 від 10.05.2013 року; ВМД № 014549 від 10.05.2013 року на загальну суму 5017,5 доларів США; CMR № 0382183 від 09.05.2013 року по ВМД № 014549 від 10.05.2013 року; ВМД №014572 від 11.05.2013 року на загальну суму 5040 доларів США; CMR № 218717 від 10.05.2013 року по ВМД № 014572 від 11.05.2013 року; ВМД № 014573 від 11.05.2013 року на загальну суму 9750 доларів США; CMR № б/н від 10.05.2013 року по ВМД № 014573 від 11.05.2013 року; ВМД №014574 від 11.05.2013 року на загальну суму 5112,5 доларів США; CMR №1696667 від 10.05.2013 року по ВМД №014574 від 11.05.2013 року; ВМД № 014575 від 11.05.2013 року на загальну суму 4797,5 доларів США; CMR № б/н від 10.05.2013 року по ВМД № 014575 від 11.05.2013 року; ВМД №014577 від 11.05.2013 року на загальну суму 5170 доларів США; CMR № б/н від 10.05.2013 року по ВМД № 014577 від 11.05.2013 року; ВМД №014605 від 13.05.2013 року на загальну суму 5160 доларів США; CMR № б/н від 11.05.2013 року по ВМД№014605 від 13.05.2013 року; ВМД № 014608 від 13.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №291457 від 11.05.2013 року по ВМД №014608 від 13.05.2013 року; ВМД №014822 від 14.05.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR № б/н від 13.05.2013 року по ВМД №014822 від 14.05.2013 року; ВМД №014836 від 14.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR № 652963 від 13.05.2013 року по ВМД № 014836 від 14.05.2013 року; ВМД №014970 від 14.05.2013 року на загальну суму 5107,5 доларів США; CMR №259717 від 13.05.2013 року по ВМД № 014970 від 14.05.2013 року; ВМД №014990 від 15.05.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR№ 028141 від 14.05.2013 року по ВМД № 014990 від 15.05.2013 року; ВМД № 015000 від 15.05.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR № б/н від 14.05.2013 року по ВМД № 015000 від 15.05.2013 року; ВМД № 015070 від 15.05.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR № б/н від 15.05.2013 року по ВМД №015070 від 15.05.2013 року; ВМД № 015088 від 15.05.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №124648 від 14.05.2013 року по ВМД № 015088 від 15.05.2013 року; ВМД №015145 від 16.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №б/н від 15.05.2013 року по ВМД №015145 від 16.05.2013 року; ВМД № 015148 від 16.05.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR № б/н від 15.05.2013 року по ВМД № 015148 від 16.05.2013 року; ВМД №015151 від 16.05.2013 року на загальну суму 5025 доларів США; CMR №124655 від 15.05.2013 року по ВМД №015151 від 16.05.2013 року; ВМД № 015155 від 16.05.2013 року на загальну суму 5112,5 доларів США; CMR № б/н від 15.05.2013 року по ВМД№ 015155 від 16.05.2013 року; ВМД №015158 від 16.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR№652952 від 15.05.2013 року по ВМД №015158 від 16.05.2013 року; ВМД №015171 від 16.05.2013 року на загальну суму 4975 доларів США; CMR № 194966 від 15.05.2013 року по ВМД № 015171 від 16.05.2013 року; ВМД №015516 від 17.05.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №б/н від 16.05.2013 року по ВМД №015516 від 17.05.2013 року; ВМД № 015520 від 17.05.2013 року на загальну суму 15675 доларів США; CMR № б/н від 16.05.2013 року по ВМД № 015520 від 17.05.2013 року; ВМД№ 015522 від 17.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; CMR №291455 від 16.05.2013 року по ВМД № 015522 від 17.05.2013 року; ВМД №015553 від 18.05.2013 року на загальну суму 4893,75 доларів США; СМR №б/н від 17.05.2013 року по ВМД №015553 від 18.05.2013 року; ВМД №015581 від 18.05.2013 року на загальну суму 5005 доларів США; CMR №0382183 від 17.05.2013 року по ВМД№ 015581 від 18.05.2013 року; ВМД №015594 від 18.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №000484 від 17.05.2013 року по ВМД № 015594 від 18.05.2013 року; ВМД №015598 від 18.05.2013 року на загальну суму 4920 доларів США; CMR № 652949 від 17.05.2013 року по ВМД № 015598 від 18.05.2013 року; ВМД № 015601 від 18.05.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; CMR № б/н від 17.05.2013 року по ВМД № 015601 від 18.05.2013 року; ВМД №015637 від 20.05.2013 року на загальну суму 15262,5 доларів США; CMR №б/н від 18.05.2013 року по ВМД №015637 від 20.05.2013 року; ВМД № 015831 від 21.05.2013 року на загальну суму 4950 доларів США; СМR №194979 від 20.05.2013 року по ВМД №015831 від 21.05.2013 року; ВМД №015841 від 21.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 20.05.2013 року по ВМД №015841 від 21.05.2013 року; ВМД №016027 від 22.05.2013 року на загальну суму 5007,5 доларів США; СМR №259716 від 21.05.2013 року по ВМД №016027 від 22.05.2013 року; ВМД №016029 від 22.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №652955 від 21.05.2013 року по ВМД №016029 від 22.05.2013 року; ВМД №016039 від 22.05.2013 року на загальну суму 15262,5 доларів США; СМR №б/н від 21.05.2013 року по ВМД №016039 від 22.05.2013 року; ВМД №016042 від 22.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 21.05.2013 року по ВМД №016042 від 22.05.2013 року; ВМД №016043 від 22.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 21.05.2013 року по ВМД №016043 від 22.05.2013 року; ВМД №016159 від 23.05.2013 року на загальну суму 15262,5 доларів США; СМR №б/н від 21.05.2013 року по ВМД №016159 від 23.05.2013 року; ВМД №016167 від 23.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №139659 від 22.05.2013 року по ВМД №016167 від 23.05.2013 року; ВМД №016317 від 24.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 22.05.2013 року по ВМД №016317 від 24.05.2013 року; ВМД №016324 від 24.05.2013 року на загальну суму 15262,5 доларів США; СМR №б/н від 23.05.2013 року по ВМД №016324 від 24.05.2013 року; ВМД №016341 від 24.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 23.05.2013 року по ВМД №016341 від 24.05.2013 року; ВМД №016358 від 24.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 22.05.2013 року по ВМД №016358 від 24.05.2013 року; ВМД №016562 від 25.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 24.05.2013 року по ВМД №016562 від 25.05.2013 року; ВМД №016579 від 27.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 24.05.2013 року по ВМД №016579 від 27.05.2013 року; ВМД №016627 від 27.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №652954 від 25.05.2013 року по ВМД №016627 від 27.05.2013 року; ВМД №016993 від 29.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №652953 від 28.05.2013 року по ВМД №016993 від 29.05.2013 року; ВМД №017159 від 30.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 29.05.2013 року по ВМД №017159 від 30.05.2013 року; ВМД №017162 від 30.05.2013 року на загальну суму 15210 доларів США; СМR №б/н від 29.05.2013 року по ВМД №017162 від 30.05.2013 року; ВМД №017166 від 30.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №139657 від 29.05.2013 року по ВМД №017166 від 30.05.2013 року; ВМД №017266 від 30.05.2013 року на загальну суму 4777,5 доларів США; СМR №б/н від 28.05.2013 року по ВМД №017266 від 30.05.2013 року; ВМД №017288 від 30.05.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 29.05.2013 року по ВМД №017288 від 30.05.2013 року; ВМД №017579 від 01.06.2013 року на загальну суму 15262,5 доларів США; СМR №б/н від 31.05.2013 року по ВМД №017579 від 01.06.2013 року; ВМД №017594 від 01.06.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №б/н від 29.05.2013 року по ВМД №017594 від 01.06.2013 року; ВМД №017603 від 01.06.2013 року на загальну суму 4875 доларів США; СМR №000453 від 31.05.2013 року по ВМД №017603 від 01.06.2013 року.
Оплата митних платежів проведена позивачем із застосуванням авансових платежів (передоплати), що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень та не заперечується відповідачем. Проведені митні платежі були зараховані Львівською митницею в рахунок ввізного мита на загальну суму 3 339 332,82 грн. та податку на додану вартість на загальну суму 7 616 749,62 грн., що разом складає 10 956 082,44 грн.
Для зарахування вказаних сум митних платежів митним органом приймалась за основу зазначена у згаданих вище вантажно-митних деклараціях митна вартість, яка, як встановлено судом та не заперечується сторонами, визначалась за резервним методом визначення митної вартості.
У зв'язку з виявленням позивачем факту надмірної сплати митних платежів, відповідно до положень ст.43 Податкового кодексу України, ст.301 Митного кодексу України та розділу 2 Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, ТзОВ НВП "Гетьман" 25.07.2013р. було подано заяву відповідачу за №635/1 про повернення митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету. За результатами розгляду даної заяви Львівською митницею Міндоходів надано позивачу відповідь за №9/40-33/26 від 27.08.2013р., якою відмовлено в поверненні сплачених платежів з посиланням на ст.ст.51,52,54,55 Митного кодексу України та той факт, що митна вартість була визначена та заявлена декларантом і в силу ст.56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.57 Митного кодексу України (далі МК України) визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
За положеннями ст.58 МК України метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо: немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що: а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні; б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно); в) не впливають значною мірою на вартість товару; щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів; жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не буде зроблено відповідне коригування з урахуванням положень частини десятої цієї статті; покупець і продавець не пов'язані між собою особи або хоч і пов'язані між собою особи, однак ці відносини не вплинули на ціну товарів.
Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.
З пояснень представників позивача та відповідача, судом встановлено, що резервний метод визначення митної вартості вказаних товарів застосовувався за результатами консультацій, проведених між митним органом та представником декларанта митним брокером ОСОБА_8. При цьому, підставою для застосування вказаного методу була відсутність всіх документів, які необхідні для визначення митної вартості за основним методом.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу (якщо до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються інші витрати і якщо вони не включалися до ціни; якщо з ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, виділено витрати, зазначені у частині одинадцятій статті 58 цього Кодексу; якщо покупець та продавець пов'язані між собою та у випадку, коли декларація митної вартості подається декларантом за власним бажанням), та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Позивачем представлено суду перелік документів, які надавались відповідачу при здійсненні митного оформлення товару по Контракту №26/02-01 від 26.02.2013 року, з яких вбачається, що до кожної вантажно-митної декларації митному органу було подано: картку обліку особи, що здійснює операцію (код 1602), міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR код 2730), рахунок-фактуру (інвойс) (код 3105), зовнішньоекономічний договір (код 4100), договір послуг брокера (код 4207), довідка валютних цінностей (код 5090), сертифікат походження товару (код 7011), інформація про позитивні результати здійснення санітарно-епідеміологічного контролю товару - відбиток штампу "Санітарно-епідеміологічний контроль здійснено" (код 5501), інформація про позитивні результати здійснення фіто санітарного контролю товару - відбиток штампів "Ввезення в Україну дозволено" (5503), інформація про позитивні результати здійснення радіологічного контролю товару - відбиток штампу "Радіологічний контроль ввіз дозволено" (код 5504).
Вказане підтверджується даними, зазначеними в графі 44 вантажно-митних декларацій.
Відповідачем не подано суду доказів того, що вказаних документів було недостатньо для визначення митної вартості за основним методом або митний орган мав обґрунтовані підстави вважати, що подані декларантом документи не можуть бути достатніми для такого визначення митної вартості.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.41 Податкового кодексу України (далі ПК України) контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.
Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Статтею 61 ПК України передбачено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
За положеннями ст.50 МК України відомості про митну вартість товарів використовуються для: нарахування митних платежів; застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; ведення митної статистики; розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Орган доходів і зборів під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов'язаний: здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана; надавати декларанту або уповноваженій ним особі письмову інформацію щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих у разі коригування митної вартості, а також щодо підстав здійснення такого коригування; випускати за певних умов у вільний обіг товари, що декларуються (ч.4 ст. 54 МК України).
Вказані положення митного законодавства України відповідають вимогам міжнародного законодавства. Так, відповідно до пункту 2 статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, яка є обов'язковою для країн учасників Світової організації торгівлі, членом якої з 2008 року є Україна, оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або подібного товару і не повинна ґрунтуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості.
Угодою про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі встановлено: первинний метод митного оцінювання визначений у Статті 1 (тобто, за ціною угоди з товарами, які ввозяться), і імпортні товари повинні оцінюватися відповідно до положень цієї Статті, коли умови, передбачені в ній, виконано.
Митна вартість імпортних товарів є контрактною вартістю, тобто ціною, фактично сплаченою або що підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт до країни імпорту, скоригованою відповідно до положень Статті 8 за умови, що: (a) немає жодних обмежень стосовно розпорядження або використання товарів покупцем; (b) продаж або ціна не підпадають під якусь умову або міркування, відповідно до якого вартість не може бути визначена відносно товарів, що оцінюються; (c) жодна частина виручки за будь-який подальший перепродаж, розпорядження або використання товарів покупцем не перейде прямо або опосередковано продавцеві, якщо тільки не може бути зроблене відповідне коригування відповідно до положень Статті 8; (d) покупець і продавець не пов'язані між собою або якщо покупець і продавець пов'язані, то контрактна вартість прийнятна для митних цілей згідно з положеннями параграфа 2 Статті 1.
Якщо згадані умови не виконуються, митна вартість не може бути визначена відповідно до ціни угоди з товарами, які ввозяться, послідовно застосовуються інші методи митної оцінки.
Аналіз вказаних норм дає підстави зробити висновок, що митний орган у всіх випадках зобов'язаний перевірити правильність визначення декларантом митної вартості. При цьому, такий обов'язок покладений на нього не залежно від того, чи митна вартість декларантом визначена за основним методом (ціною договору) чи за другорядними методами.
Вказане, кореспондується з нормами Податкового кодексу України, за положеннями якого до повноважень контролюючих органів відноситься перевірка правильності визначення платником податків податкових зобов'язань, в тому числі виявлення фактів їх заниження чи завищення.
Таким чином, самостійне визначення декларантом митних платежів, в тому числі у випадку їх завищення, не повинно залишатись поза увагою контролюючого органу та в кожному випадку такий розмір його грошових зобов'язань повинен бути предметом перевірки митних органів, оскільки суть митного контролю полягає у перевірці числового значення заявленої митної вартості з відомостями, що підтверджують таке числове значення в поданих документах. Невідповідність обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 МК України є підставою для відмови у проведенні митного оформлення товару (п.3 ч.6 ст. 54 МК України).
Суд враховує, що процедура, за якою було проведено визначення митної вартості в даному випадку (консультації представника декларанта з митним органом) є невизначеною, не дає чіткого розуміння того, які саме дані приймались сторонами за основу для визначення митної вартості. Закріплені в статті 64 МК України положення щодо порядку визначення митної вартості за резервним методом, передбачають нечіткий та незрозумілий підхід до вибору критеріїв за якими така митна вартість визначається. Вказане, на думку суду, створює умови, за яких декларант при визначенні митної вартості за резервним методом чи в ході проведення консультацій з митним органом, немає достатньо можливостей перевірити дані, якими керується митний орган обґрунтовуючи необхідність врахування раніше визнаних ним митних вартостей. В такому випадку митна вартість товару для декларанта не завжди є передбачуваною та обґрунтованою.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 14.10.2011р. по справі "Щокін проти України" зазначив, що "ведучи мову про "закон", стаття 1 Першого протоколу до Конвенції посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях Конвенції. Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним у застосуванні".
Сторонами не подано суду належного обґрунтування того, якими саме документами підтверджується числове значення заявленої митної вартості щодо кожної вантажно-митної декларації та причини проведення коригування митної вартості в графі 45 вантажно-митних декларацій. З врахуванням того, що в кожній з долучених позивачем вантажно-митних декларацій, декларантом було заповнено графу 42 (ціна товару) та вказаний в графі 44 (додаткова інформація та подані документи) чіткий перелік документів, які подавались для проведення митного оформлення товару, суд не отримав від сторін належного обґрунтування підстав застосування резервного методу визначення митної вартості.
Аналогічну правову позицію висловив Вищий адміністративний суд у своєму рішенні від 27.03.2013р. за позовом ТОВ "АЙТІ-СЕРВІС" до Південної митниці де зазначив, що за наявності вантажно-митних декларації, в яких у графі 42 зазначена ціна товару за ціною договору, тобто за першим методом, а в графі 45 зазначено коригування ціни товару за шостим методом. Ціна товару за шостим методом (графа 45) значно вище ціни товару за першим методом (графа 42). Платежі до бюджету були сплачені з ціни товару за шостим методом (графа 45 декларацій), внаслідок чого виникла надмірна сплата позивачем до бюджету. Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем не враховано те, що у позивача були всі наявні документи, які підтверджують правильність обчислення ціни товару за першим методом, а саме: договори, інвойси, митні декларації (графи 42, 44), які наявні в матеріалах справи.
Крім цього, Верховний Суд України в своїх рішеннях щодо вирішення питання у подібних спірних правовідносинах неодноразово визначав, що згідно норм МК України та підзаконних актів митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості. Однак дискреційні функції митних органів мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До таких зокрема належить процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов'язок послідовного вибору методів (від першого до шостого) визначення митної вартості товарів (постанови від 20.04.2010 року N 10/58, від 21.01.2011 року по справі N 21-56а10, від 14.11.2011 року по справі N 21-213а11, від 21.03.2012 року по справі за позовом ТОВ "ОНВІ" до Житомирської митниці).
Таким чином, при наданні митниці документів, за якими митна вартість товару може бути визначена за першим основним методом (за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються), обов'язок доказування щодо неможливості застосування цього методу та послідовного вибору методів (від першого до шостого) визначення митної вартості товарів покладається на суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ст.301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Статтею 43 ПК України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до розділу III Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як переоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року N 618, загальний строк прийняття митним органом рішення про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів не повинен перевищувати одного місяця. У разі, коли цей строк недостатній для складання документа, у якому відображаються результати перевірки, такий строк (за письмовою згодою платника податків) може бути продовжений митним органом з урахуванням специфічних обставин кожного випадку, коли може бути здійснене повернення митних та інших платежів. За відсутністю підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Статтею 11 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі передбачено, що законодавство кожного члена Світової організації торгівлі повинно передбачати стосовно визначення митної вартості для імпортера чи будь-якої іншої особи, що несе відповідальність за сплату мита, право на апеляцію без застосування штрафних санкцій.
Аналіз вказаних положень законодавства дає підстави дійти висновку, що право платника податків на повернення надміру сплачених митних платежів не залежить від того, чи розмір таких митних платежів помилково визначений декларантом самостійно чи за рішенням митного органу.
Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний суд України висловив свою правову позицію по аналогічним правовідносинам. Так, в постанові від 01.12.2009р. по справі за позовом ТзОВ "Пластфарма" до Львівської митниці та Головного управління Державного казначейства у Львівській області про визнання нечинним митного оформлення товарів та зобов'язання вчинити дії верховний суд України вказав, що за змістом чинного законодавства позивач може не погодитись з законністю вказівки митного органу та оспорити відмову в пропуску товару на митну територію України. Однак, обраний позивачем спосіб захисту , оформлення товару, а потім оскарження дій Митниці не суперечить закону.
Оформлення Митницею товару згідно з поданою позивачем вантажною митною декларацією є дією суб'єкта владних повноважень, що породжує для позивача певні правові наслідки й може бути оскаржено до суду. При цьому право позивача на оскарження не залежить від того чи сам він помилково зазначив код товарної номенклатури (в даному випадку - визначив митну вартість), чи в результаті вказівки митного органу, оскільки останній має діяти лише в спосіб, на підставі та в межах закону.
Відповідно до ч.1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України, а згідно з ч. 2 цієї ж статті, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Суд зазначає, що відповідачем не подано суду заперечень щодо розміру та розрахунку заявлених для зарахування в майбутні платежі сум, який проведено позивачем відповідно до контрактної вартості товарів, за першим методом визначення митної вартості, представник відповідача в судовому засіданні зауважень з цього приводу не висловив.
Разом з цим, відповідач заперечує сам факт можливості проведення такого зарахування, оскільки позивачем самостійно вказані в вантажно-митних деклараціях митна вартість та суми належних до сплати ввізного мита та податку на додану вартість. Таким аргументам судом вже надана оцінка. З урахуванням цього, відповідно до вимог ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено, що між сторонами відсутній спір щодо самого розміру сум, вказаних в позовній заяві, а тому дана обставина не потребує доказуванню.
Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що дії Львівської митниці по зарахуванню до Державного бюджету України сплачених ТзОВ НВП "Гетьман" авансовими платежами митних платежів без належної перевірки правильності визначення митної вартості є протиправними, а заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають вимогам законодавства та підлягають до задоволення.
На підставі ст.94 вищенаведеного Кодексу із урахуванням того, що рішення ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Львівської митниці щодо зарахування попередньої оплати в якості платежу по митному оформленню товару, ввезеного на митну територію України Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-виробничим підприємством «Гетьман» згідно Контракту №26/02-01 від 26.02.2013 року, в частині сплаченої суми 7 768 822 (сім мільйонів сімсот шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять дві) грн. 29 коп., в тому числі 2 340 330 (два мільйони триста сорок тисяч триста тридцять) грн. 88 коп. по миту та 5 428 491 (п'ять мільйонів чотириста двадцять вісім тисяч чотириста дев'яносто одну) грн. 41 коп. по податку на додану вартість.
Зобов'язати Львівську митницю Міндоходів зарахувати надміру сплачені грошові кошти позивачем в сумі 7 768 822 (сім мільйонів сімсот шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять дві) грн. 29 коп., як попередню оплату для подальших розрахунків по митному оформленню товарів Товариством з обмеженою відповідальність Науково-виробничим підприємством «Гетьман».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничого підприємства «Гетьман» сплачену ним суму судового збору в розмірі 2 294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Ланкевич А.З.
Повний текст постанови виготовлено 28 жовтня 2013 року