06 листопада 2013 року Справа № 114637/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Багрія В.М., Старунського Д.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на постанову Бродівського районного суду Львівської області від 24.05.2012р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про перерахунок пенсії, -
06.12.2011р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому з врахуванням уточненних позовних вимог просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії з урахуванням: щомісячної додаткової грошової допомоги військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу і виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів у розмірі 100% місячного грошового забезпечення; змін граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України, починаючи з 01 листопада 2010 року по 31 травня 2011 року у розмірі 55% та з 01 червня 2011 року у розмірі 90 %, а також нарахувати 5 % до пенсійного забезпечення згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців ...».
Постановою Бродівського районного суду Львівської області від 24.05.2012р. позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов»язано пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії: з 01.11.2010 року у відповідності до ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 та наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50; з 01.10.2010 року у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби та внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ», Наказу Міністра оборони України» від 15.11.2010 року №595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 року за №1194/18489, пункту 2.3. Інструкції «Про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди». Допущено негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць.
Не погодившись із постановою суду, її оскаржили сторони, покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову в повному об»ємі, а пенсійний орган просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Позивач вимоги апеляційної скарги обґрунтовують тим, що незважаючи на те, що суд прийняв позитивне рішення, але не зазначив в якому розмірі грошова винагорода повинна бути нарахована. Враховуючи, що перед звільненням він проходив службу на посадах льотного складу і виконував до самого звільнення польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів, тому згідно п.2.3 даної інструкції йому повинно було нараховано 20% грошової винагороди. Згідно цієї інструкції, розмір винагороди може бути зменшений лише в таких випадках: порушення статутних правил несення служби; особисті незадовільні показники командирської, бойової та мобілізаційної підготовки; вживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин) у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння); порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, які призвели до поломок військової (спеціальної) техніки й озброєння, пошкодження майна, інших матеріальних збитків, а також завдали шкоди здоров'ю військовослужбовців або інших осіб.
П.1 постанови КМУ №1294 від 07.11.2007р. встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пенсійний орган свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо перерахунку пенсії і 21.10.2011р., 04.11.2011р. позивачу надано роз'яснення, з приводу порушених питань в зверненнях.
Позивач знав про можливе порушення своїх прав з дати одержання письмових відповідей проте, звернувся з позовом 09.12.2011р. Крім того, не надано будь-яких доказів про відсутність можливості щодо звернення до суду у встановлений строк. На даний час позивач пропустив строк звернення з адміністративним позовом до суду.
За правилами статті 100 КАС України, у разі ж відсутності підстав для визнання поважною причини пропуску строку звернення до суду та встановлення факту порушення права, суд відмовляє в його захисті саме з підстав пропуску строку (пункт 14 Постанови Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ").
Листом від 13 жовтня 2010 року №1425/11/13-10 "Щодо застосування Рішення Конституційного Суду України від 09 вересня 2010 року № 19-рп/2010" Вищий адміністративний суд України роз'яснив, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду.
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
Як вбачається із витягу з наказу командира військової частини А 2595 від 21.08.1997 №225, ОСОБА_1 звільнений в запас по пункту 65 підпункту "В'" (за станом здоров"я).
Таким чином, враховуючи вказане, вимога ОСОБА_1 щодо перерахунку розміру пенсії з врахуванням 5% - безпідставна та необгрунтована.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або в зв"язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок), передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон) пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. При виникненні підстав, для проведення перерахунку пенсій згідно із статтею 63 Закону, уповноважені структурні підрозділи повинні в п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення, подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, за встановленою формою.
На підставі таких списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку.
З 01 січня 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області проведено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно із довідкою про розмір грошового забезпечення №12162 від 27.02.2008р. Рівненського обласного військового комісаріату, грошове забезпечення, для визначення розміру пенсії позивача, з 5 01 січня 2008 року складає 2750,45грн., в тому числі: 970,00грн. - посадовий оклад; 120,00грн. - оклад за військове звання; 381,50грн. - надбавка за вислугу років (35% від посадового окладу, надбавки за звання); 735,75грн. - надбавка за виконання особливо важливих завдань (50% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років); 106,70грн. - надбавка за кваліфікацію (11% від посадового окладу); 339,50грн. - надбавка за особливі умови служби (35% від посадового окладу); 97,00грн. - премія (10% від посадового окладу).
Основний розмір пенсії за вислугу 23 роки становить 59% від грошового забезпечення - 1622,77грн.
Пунктом 1 Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493/92 ''Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" передбачено, що з 01 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Накази Міністра оборони України, на які покликається ОСОБА_1 в адміністративному позові, не зареєстровані у Міністерстві юстиції України, отже не є законодавчими актами, які передбачають внесення змін до нормативно-правових актів в частині розміру грошового забезпечення для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, і не встановлюють нове грошове забезпечення військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу силових структур. А, відтак, вказані Накази Міністра оборони України не являються підставою для перерахунку пенсії, в розумінні частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Оскільки за період з 01.11.2010р. по даний час повідомлення щодо виникнення умов для проведення перерахунків пенсій військовослужбовцям з Рівненського обласного військового комісаріату до головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не надходили, то підстави для проведення перерахунку пенсій немає.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подані скарги підлягають до часткового задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач являється пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України передбачено шестимісячний строк звернення до суду. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала - ст.100 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із розглядуваним позовом, відсутність заяви про поновлення строку, колегія суддів приходить до висновку про залишення позову без розгляду за період вимог позивача з 01.10.2010р. по 05.05.2011р.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позову в частині вимоги про перерахунок пенсії з врахуванням щомісячної додаткової 100% грошової винагороди, як пенсіонеру, що знаходиться на посаді льотного складу, виходячи з того, що Накази Міністра оборони України, на які покликається ОСОБА_1, не зареєстровані у Міністерстві юстиції України, отже не є законодавчими актами, які передбачають внесення змін до нормативно-правових актів в частині розміру грошового забезпечення для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, і не встановлюють нове грошове забезпечення військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу силових структур. А тому не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У відповідності до положень Указу Президента України від 03.10.1992 року №493/92 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, підлягають державній реєстрації, яка здійснюється Міністерством юстиції України, і набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації.
З 01.06.2011 року на підставі наказу Міністра оборони України від 26.06.2011 року №355 «Про внесення змін до Наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50» виплата премії військовослужбовцям, до яких належав позивач під час проходження військової служби, здійснюється в розмірі 90% від посадового окладу.
Оскільки накази Міністра Оборони України від 22.07.2010 року № 380 та від 05.11.2010 року № 576 в Міністерстві юстиції України не зареєстровані, а відтак, не набули чинності та є актами для внутрішнього застосування.
Згідно з п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за Законом, або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій не приймалося.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку і введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій : провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.2 Постанови КМ України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07.11.2007р. виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.
З аналізу наказу Міністра оборони України №380 від 22.07.2010 року слід дійти висновку, що характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, підстав для визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними не було.
Щодо вимоги позивача нарахувати 5 % до пенсійного забезпечення, згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців ...», то відповідно до пункту "а" зазначеного Закону, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Оскільки ОСОБА_1 звільнений в запас по пункту 65 підпункту "В'" (за станом здоров"я), то його вимога щодо перерахунку розміру пенсії з врахуванням 5% - безпідставна та необгрунтована.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги пенсійного органу є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з»ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає до скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову, та безпідставністю вимог позивача, що узгоджується з положеннями п.3 ст.2 КАС України.
Керуючись ст.ст.100, 160, 195-197, п.3, ч.4 ст.198, п.4 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та ОСОБА_1 - задоволити частково.
Скасувати постанову Бродівського районного суду Львівської області від 24.05.2012р. та прийняти нову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог за період з 01.10.2010р. по 05.05.2011р. - залишити без розгляду, в зв»язку з пропуском строку звернення до суду.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про перерахунок пенсії за період з 06.05.2011р. - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя М.П.Кушнерик
Судді В.М.Багрій
Д.М.Старунський