копія
08 листопада 2013 р. Справа № 804/9256/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ільков В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Промканат" до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 04.04.2013р. за № 764, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у якому просить скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 04.04.2013р. за № 764 та визнати його незаконним.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2013р. за зазначеним позовом відкрито скорочене провадження.
У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що УПФУ в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було прийняте рішення від 04.04.2013р. за № 764 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду, яке було прийняте з порушенням п.7.5.5. «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», а саме: у рішенні не вказано розмір своєчасно несплачених сум, тобто не вказано до якої суми було застосовано ставку у розмірі 10% та з чого така сума випливає, у рішенні не вказано порядок і підстава проведення розрахунку штрафу. Крім того, у рішенні не вказано порядок нарахування пені та за якою формулою проведено розрахунок пені.
Позивач про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Судом було направлено відповідачу копію ухвали про відкриття скороченого провадження за цим адміністративним позовом на адресу відповідно до ЄДР, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 15.10.2013р., яке міститься в матеріалах справи.
У відповідності до ч.3 ст.1832 КАС України, у встановлений ухвалою строк, відповідачем було надано заперечення на адміністративний позов, у яких зазначено про те, що оскаржуване рішення сформовано та пред'явлено правомірно і з додержанням вимог чинного законодавства. Нарахування штрафних санкцій та пені здійснюється відповідачем автоматично після сплати суми недоїмки за допомогою програми АРМ ОССВ2. Рішення складено за формою відповідно до додатку 10 до «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» від 27.09.2010р. за № 21-5 (далі - Інструкція № 21-5).
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову з таких підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Промканат» (код ЄДРПОУ 32410368) станом на час виникнення спірних правовідносин перебувало на обліку як платник єдиного внеску в Управлінні Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
04.04.2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.2010 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у відношенні товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» було прийняті рішення про застосування штрафних санкцій за № 764, якими нараховано штрафні санкції (10%) у сумі 5,20 грн. та пеню (0,1% на суми недоїмки) на суму 0,62 гривень.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до положень ст. 63 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. за № 1058-IV виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція та територіальні органи, якими, зокрема, є головні управління Пенсійного фонду в областях, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами.
Статтею 13 Закону України № 2464-VI встановлено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи мають, зокрема, право: вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску; порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно частини 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
В силу положень частини 12 статті 9 цього Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Частинами 3, 9, п.2.ч.10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частина 6 статті 25 цього Закону передбачає, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Крім того, згідно п. 7.1. розділу 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до п.п.7.2.2 п.7.2 Інструкції, зазначено, що відповідно до ч.11. ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до платників, визначених підпунктами 2.1.1 - 2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
У позовній заяві позивач посилається на те, що оскаржуване рішення не відповідає по формі вимогам Інструкції № 21-5, а саме: у рішенні не вказано розмір своєчасно не сплачених сум, тобто не вказано до якої суми було застосовано ставку у розмірі 10% та з чого така сума випливає, у рішенні не вказано порядок і підстава проведення розрахунку штрафу, у рішенні не вказано порядок нарахування пені та за якою формулою проведено розрахунок пені.
Суд зазначає, що досліджене ним у процесі розгляду справи оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 04.04.2013р. за № 764 по формі та змісту відповідає додатку 10 до Інструкції № 21-5, яким закріплено його форму та зміст.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, відповідач при прийняті оскаржуваного рішення про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску та нарахування пені, діяв в межах своїх повноважень та відповідно до вимог діючого законодавства.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачеві.
Керуючись ст.ст. 94, 162,183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Промканат» до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 04.04.2013р. за № 764 - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили на 08.11.2013р. СуддяВ.В Ільков В.В. Ільков