Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
м. Харків
07 листопада 2013 р. № 820/8031/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.
при секретарі судового засідання - Чевичалова О.І.,
за участю:
представника позивача - Бондарчука О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" до Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, Державне підприємство "Завод імені В.О.Малишева", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції стосовно ненадання інформації про розподіл між стягувачами коштів, стягнутих з рахунків Державного підприємства "Завод ім. В.О. Малишева", з наданням завірених копій відповідних розпоряджень; зобов'язати Комінтернівський відділ державної виконавчої служби Харківського міського управління надати інформацію про розподіл між стягувачами коштів, стягнутих з рахунків Державного підприємства "Завод ім. В.О. Малишева", з наданням завірених копій відповідних розпоряджень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ДП "Завод ім. В.О. Малишева" зверталось до відповідача з письмовим запитом про надання інформації про розмір коштів, списаних з рахунків підприємства та інформації про розподіл вказаних коштів між стягувачами з наданням завірених копій відповідних розпоряджень. Позивач зазначив, що на момент звернення до суду відповіді не отримав, а тому вважає дії відповідача неправомірними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Постановами державного виконавця неодноразово накладався арешт на кошти підприємства, що знаходяться на рахунках, відкритих у банківських установах, на підставі чого Комінтернівським відділом Державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції (далі Комінтернівський ВДВС ХМУЮ) з рахунків підприємства неодноразово списувались кошти.
05.03.2013 року позивач звернувся до відповідача з письмовим запитом № 16/506 про надання інформації про розмір коштів, списаних з рахунків підприємства та інформації про розподіл вказаних коштів між стягувачами з наданням завірених копій відповідних розпоряджень, однак відповіді не отримав.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно зі статтею 7 Закону учасниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.
Статтею 8 Закону визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Статтею 11 Закону встановлено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Частиною 2 статті 11 Закону передбачено, що державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.
Відповідно до статті 12 Закону сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця з питань виконавчого провадження у порядку, встановленому цим Законом, подавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у провадженні виконавчих дій, давати усні та письмові пояснення, висловлювати свої доводи та міркування з усіх питань, що виникають у ході виконавчого провадження, у тому числі під час проведення експертизи, заперечувати проти клопотань, доводів та міркувань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Відповідно до п. 2.12 розділу ІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 (далі - Інструкція) сторона виконавчого провадження (її представник) може знайомитися з матеріалами виконавчого провадження у відповідному органі ДВС у спеціально визначений для прийому громадян час і в тому обсязі, в якому вона бажає, за усним клопотанням до державного виконавця.
Згідно з п.п. 2.12.1-2.12.3 п. 2.12 розділу ІІ Інструкції за бажанням сторони виконавчого провадження (її представника) ознайомитись із матеріалами виконавчого провадження в інший час виконавче провадження надається їй для ознайомлення на підставі письмової заяви, в якій зазначаються бажана дата та час ознайомлення, за резолюцією начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження здійснюється в приміщенні органу ДВС та у присутності державного виконавця, про що у виконавчому провадженні робиться відмітка із зазначенням дати ознайомлення та особи, яка ознайомилася з матеріалами виконавчого провадження. Сторона виконавчого провадження має право робити копії з документів виконавчого провадження, виписки з них. Вилучення з матеріалів виконавчого провадження будь-яких документів не допускається.
З аналізу зазначених норм законодавства судом встановлено, що у державного виконавця немає обов'язку надавати інформацію про розподіл між стягувачами коштів з наданням завірених копій відповідних розпоряджень.
Натомість, сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватись з матеріалами виконавчого провадження та знімати з них копії за усною чи письмовою заявою.
З матеріалів справи вбачається, що Комінтернівським ВДВС ХМУЮ було надано позивачу відповідь від 06.06.2013 року № 9573/Ш-29, відповідно до якої ДП "Завод ім. В.О. Малишева" було запропоновано ознайомитись з матеріалами виконавчого провадження у спеціально відведені дні (а.с. 64).
Також в матеріалах справи міститься інформація щодо ознайомлення представників позивача з матеріалами виконавчого провадження та отримання ними копій виконавчих документів, а саме: постанов про відкриття, закриття, виконавчих листів, розпоряджень про перерахунок коштів (а.с. 66-145).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Комінтернівським ВДВС ХМУЮ не допущено порушень вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Завод імені В.О.Малишева" до Комінтернівського відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 11.11.2013 року.
Суддя Н.А. Полях