08 листопада 2013 р. м. Чернівці Справа № 824/1094/13-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Заставнівської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови.
До суду надійшов адміністративний позов Заставнівської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області про визнання незаконною та скасування постанови № 23/13 від 19.04.2012 року про накладення штрафу у розмірі 20646,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 05.04.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства в сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на будівництво однофігурної композиції погруддя М. Івасюка на вул. Кобилянській в м. Заставна Чернівецької області, про що складено акт перевірки від 05.04.2013 року. На підставі вказаного акту відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 23/12 від 19.04.2013 року в розмірі 20646,00 грн. за порушення ч.1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - відсутність реєстрації декларації про початок будівельних робіт.
Позивач не погоджується з винесеною постановою оскільки вважає що композиція - це не пам'ятник, а погруддя, а тому недоцільно складання декларації про початок будівельних робіт для одно фігурної скульптурної композиції погруддя М.Івасюку.
В судовому засіданні представник позивача, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав. У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав зазначених у письмових запереченнях за наявності виявлених порушень. При цьому зазначив, що встановлення вказаного пам'ятника відбулося в порушення встановлених відповідних норм, які знайшли своє підтвердження у ході перевірки, а тому Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області діяла в межах повноважень та у спосіб, встановлений законодавством. Представник відповідача вважав висновки, викладені в акті перевірки, такими, що відповідають дійсності, а тому винесення постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №23/13 від 19.04.2012 року є правомірним.
Розгляд справи за клопотанням сторін неодноразово зупинявся. У судове засідання призначене на 05 листопада 2013 року позивач надав суду клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження, відповідач у судове засідання не прибув.
Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З урахуванням вимог ч. 4 ст. 122,ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе та доцільне розглянути дану адміністративну справу без участі сторін по справі на підставі наявних в ній матеріалів в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши сторони, суд, -
06 квітня 2013 року згідно Рішення одинадцятої сесії VІ скликання Заставнівської міської ради було погоджено проект пропозиції на встановлення пам'ятника М. Івасюку та надано дозвіл виконавчому комітету Заставнівської міської ради розпочати будівельно-монтажні роботи пам'ятника по вул. Кобилянській у м. Заставна (а.с. 17).
07 грудня 2012 року виконавчим комітетом Заставнівської районної ради прийнято рішення № 119 від 07.12.2012 р. про затвердження зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва бронзової скульптурної композиції погруддя М.Івасюку та бронзової текстової таблички «Микола Івасюк» на вул. О.Кобилянської в м. Заставна.( а.с. 18)
07 грудня 2012 року між суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_2 (Виконавець) та Заставнівською міською радою (Замовник) укладено договір про те, що виконавець зобов'язується виготовити власними засобами з застосуванням необхідних матеріалів бронзову однофігурну скульптурну композицію «Погруддя М.Івасюку» та бронзову текстову таблицю «Микола Івасюк» та складено акт здачі-прийняття виконаних робіт.(а.с. 19,22).
18.02.2013 року на адресу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області надійшло депутатське звернення депутата Заставнівської міської ради Михайлюка І.В. щодо законності спорудження пам'ятника М.Івасюку в м. Заставна (а.с 52).
03.04.2013 року першим заступником начальника Інспекції видано наказ за № 251-п від 03.04.2013 року про проведення позапланової перевірки спорудження пам'ятника М.Івасюку на вул. Кобилянській в м. Заставна в термін з 04 по 05 квітня 2013 року, а також видано направлення на здійснення позапланової перевірки № 475/13 від 03.04.2013 року.( а.с.53-54)
05.04.2013 року на підставі наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області від № 251-п від 03.04.2013 року та направлення на здійснення позапланової перевірки № 475/13 від 03.04.2013 року, в присутності міського голови Цуркана Я.В. проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Заставнівської міської ради, за результатами якої складено акт б/н від 05.04.2013 року (а.с.55)
Під час проведення позапланової перевірки виявлено, що будівництво вказаного пам'ятнику здійснено без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, чим порушено ч.1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
За результатами проведеної перевірки стосовно Заставнівської міської ради складено протокол про правопорушення в сфері містобудування від 05.04.2013 року згідно якого призначено розгляд справи про правопорушення у сфері містобудування. (а.с.56).
05.04.2012 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів і правил, яким зобовязно привести об'єкт будівництва до вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності до 02.09.2013 року шляхом прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. (а.с.58)
19.04.2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Чернівецькій області винесено постанову № 23/13 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 20646,00 грн. (а.с.61).
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спеціальними законами, які визначають правові, економічні та соціальні основи містобудування, є Закон України від 16.11.1992 № 2780-XII "Про основи містобудування" (далі - Закон України № 2780-XII), Закон України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон України № 3038-VI), Державні будівельні норми України «Склад та зміст проектної документації на будівництво ДБН А.2.2-3-2012 Затверджені Наказом Мін регіону від 03.03.2012 року № 98.
Відповідно до статті 1 Закону України № 2780-XII, містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи. (стаття 4 Закону України № 2780-XII).
Відповідно до статті 7 Закону України № 2780-XII, державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
Так, згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до статті 41 Закону України № 3038-VI, інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Відповідно до ч.І ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно ч. 1 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до І-ПІ категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Згідно Державних будівельних норм України за 2012 рік «Склад та зміст проектної документації на будівництво ДБН А.2.2-3-2012, Затверджених Наказом Мінрегіону від 03.03.2012 року № 98 передбачено визначення термінів та понять, а саме п. 3.5. ч. 3 спорудами є будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельних робіт.
Згідно п. 3.7. ч. 3 встановлено, що об'єкт невиробничого призначення це об'єкт житлового та комунального господарства, закладів охорони здоров'я, фізкультури соціального забезпечення освіти, культури, мистецтва, науково - дослідних та інших організацій, пов'язаних з розвитком науки, та також пам'ятників та монументів.
Пунктом 3.15. ч. 3 встановлено, що предпроектними роботами є роботи, які можуть виконуватись перед початком процесу проектування для визначення принципових об'ємно- просторових та містобудівних рішень : - розроблення попередніх концептуальних архітектурних пропозицій; - розроблення пропозицій щодо розміщення об'єктів будівництва на земельних ділянках (обґрунтування місця розміщення, необхідної території та умов будівництва).
Проектною документацією згідно п. 3.17. ч. 3 є затверджені графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
Згідно п. 4.1. ч. 4 при розробленні проектної документації для будівництва враховується чинна містобудівна документація.
Відповідно до п. 4.3. ч. 4 проектувальники при розробленні проектної документації повинні забезпечувати відповідність проектних рішень архітектурним і містобудівним вимогам, визначеним у містобудівних умовах і обмеженнях забудови земельної ділянки. Шляхи досягнення основних вимог до об'єктів зазначаються у пояснювальній записці до проектної документації у розділі із забезпечення надійності та безпеки.
Пунктом 4.8.1 ч. 4 передбачено, що для об'єктів І та ІІ категорії складності проектування здійснюється в одну стацію - робочий проект, в дві стадії - для об'єктів невиробничого призначення - ескізний проект, а для виробничого - техніко економічний розрахунок та для обох - робочий проект .
Згідно п. 6.1. ч. 6 ескізний проект розробляється на підставі завдання замовника для принципового визначення вимог до містобудівних, архітектурних, художніх, екологічних та функціональних рішень об'єкта, підтвердження можливості створення об'єкта невиробничого призначення . У складі ескізного проекту для обґрунтування прийнятих рішень за завданням замовника виконуються розрахунки основних проектних рішень, кошторисної вартості та обґрунтування ефективності інвестицій , а також можуть додаткового виконуватись інженерно технічні розробки , схеми інженерного забезпечення об'єкта.
Відповідно до п. 8.1. ч. 8 робочий проект розробляється для технічно нескладних об'єктів а також об'єктів із застосуванням проектів повторного використання. Робочий проект розробляється для містобудівних, архітектурних, художніх, екологічних технічних, технологічних, інженерних рішень об'єкта, кошторисної вартості будівництва і виконання будівельних робіт.
З огляду матеріалів справи, позивачем, як юридичною особою Заставнівською міською радою до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Чернівецькій області не було подано декларацію про початок виконання будівельних робіт з влаштування пам'ятника М.Івасюку на вул. Кобилянської, в м. Заставна Чернівецької області.
Крім того, у ході судового розгляду справи, позивачем не надано доказів, які б відповідали встановленим Державним будівельним нормам України «Склад та зміст проектної документації на будівництво ДБН А.2.2-3-2012, Затверджених Наказом Мінрегіону від 03.03.2012 року № 98 пов'язаних із виконанням будівельно-монтажних робіт із встановлення пам'ятки архітектури - пам'ятника М. Івасюку по вул. Кобилянській м. Заставна.
Що стосується визначення пам'ятник чи погруддя, з цього приводу суд зазначає, що згідно українського енциклопедичного словника том № 2 визначено, що пам'ятник - скульптурний чи архітектурний твір, що встановлюється для увічнення пам'яті якоїсь видатної особи, або важливої історичної події. Погруддя, бюст - погрудне зображення людини у скульптурі; найпоширеніший вид скульптурного портрету.
Проведення архітектурно-будівельного контролю регулюється «Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553. (надалі Порядок №553).
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис). Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку. Протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідної інспекції або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України (п.17, п.19,п.20 Порядку №553).
Відповідно до п. 21 Порядку, якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припис, посадова особа інспекції робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
Відповідно до пункту 7 Порядку рішення про накладення штрафу оформлюється постановою про накладення на суб'єкта містобудування штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що є виконавчим документом і підлягає виконанню в установленому законом порядку. У постанові зазначається розмір штрафу.
Таким чином, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у в Чернівецькій області при винесенні постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності - відповідач діяв на підставі, у спосіб та у межах своїх повноважень, у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Закон України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" від 14.10.1994 № 208/94-ВР (далі-Закон України № 208/94-ВР) встановлює відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до статті 1 Закону України № 208/94-ВР "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Чернівецькій області дотримано встановленого законодавством України порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю при здійсненні перевірки та винесенні оскаржуваних наказу, припису, постанови.
Отже, судом встановлено, що Постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №23/13 від 19.04.2013 року винесена у відповідності з вимогами Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. №244.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Критерії оцінки правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень зазначені у частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, суд повинен перевірити, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; добросовісно; розсудливо.
З урахуванням того, що у ході розгляду даної адміністративної справи позивачем не надано доказів дотримання Державних будівельних норм України «Склад та зміст проектної документації на будівництво ДБН А.2.2-3-2012» Затверджених Наказом Мінрегіону від 03.03.2012 року № 98 пов'язаних із виконанням будівельно-монтажних робіт із встановлення пам'ятки архітектури - пам'ятника М. Івасюку по вул. Кобилянській м. Заставна, та не спростовано факт порушення ним законодавства, а відповідачем доведено правомірність прийняття постанови про накладення штрафу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати. Відповідач не надав суду доказів понесення ним будь-яких судових витрат. Таким чином, судові витрати стягненню з позивача на користь відповідача не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -,
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Порядок та строки набрання судовим рішенням законної сили передбачено ст. 254 КАС України.
Порядок та строки оскарження постанови передбачені ст.ст. 185-186 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дембіцький П.Д.