Ухвала від 31.10.2013 по справі К/9991/87343/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2013 р. м. Київ К/9991/87343/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Загороднього А.Ф.,

суддів: Білуги С.В.,

Гаманка О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про перерахунок пенсії, -

встановила:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про перерахунок пенсії згідно статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, тобто за рік, що передує року перерахунку пенсії.

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 13 жовтня 2010 року позовні вимоги задоволено частково.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2011 року відмовлено управлінню Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька у відкритті апеляційного провадження.

У касаційній скарзі, управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з порушенням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана не вірно, а доводи касаційної скарги є обґрунтованими і дають підстави, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для скасування судового рішення.

Колегія суддів встановила, що приймаючи ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції виходив з того, що апеляційний суд адміністративної юрисдикції позбавлений права переглядати в порядку цивільного або адміністративного провадження дану категорію справ, судові рішення у яких були винесені в порядку цивільного судочинства, а тому саме апеляційному суду Донецької області, а не Донецькому апеляційному адміністративному суду належить розглядати зазначену апеляційну скаргу на судове рішення, прийняте на підставі Цивільно-процесуального Кодексу України.

Разом з тим, колегія суддів з таким висновком суду апеляційної інстанції погодитись не може, виходячи з наступного.

Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453-VI, який набрав чинності 30 липня 2010 року, внесені зміни до статті 18 КАС України щодо предметної підсудності.

Зазначена норма згідно абзацу 11 пункту 1 розділу XII «Прикінцеві положення» щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, вводилася в дію з 1 січня 2011 року.

Положеннями пунктів 1, 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 визнано такими, що не відповідають Конституції України, норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року №1691-IV, якими справи, пов'язані із соціальними виплатами, що підлягали розгляду адміністративними судами, було передано місцевим загальним судам для розгляду в порядку цивільного судочинства.

Разом з тим, не було враховано наявність пункту 4 частини 1 статті 18 КАС України про соціальні виплати, дія якого розпочиналася з 1 січня 2011 року. Для врегулювання цього питання Верховною Радою України 2 грудня 2010 року прийнято Закон України «Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами, відповідно до якого передача до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, вводяться в дію одночасно з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 грудня 2010 року № 2748-VI (підпункт 2 підпункту 3.6 та підпункт 10 підпункту 3.7 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві положення»)

При цьому, апеляційні скарги щодо таких спорів, які подані до апеляційних судів до дня набрання чинності Законом України від 2 грудня 2010 року № 2748-VI в порядку цивільного судочинства, та апеляційні скарги, передані відповідним апеляційним судам згідно з пунктом 2 розділу II Закону України від 18 лютого 2010 року № 1691-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами», провадження за якими не відкрито, розглядаються цими апеляційними судами у порядку адміністративного судочинства.

Як вбачається з матеріалів справи, управлінням Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька апеляційну скаргу до Куйбишевського районного суду м. Донецька подано 27 травня 2011 року, тобто, вже після набрання чинності.

Враховуючи викладене, апеляційний суд загальної юрисдикції не має права розглядати в порядку адміністративного судочинства апеляційні скарги подані після 2 грудня 2010 року, навіть якщо справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку цивільного судочинства.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що вказані порушення норм матеріального та процесуального права не можуть бути усунені судом касаційної інстанції, що відповідно до вимог частини 1 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду апеляційної інстанції, із направленням справи до суду апеляційної інстанцій для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

ухвалила:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька задовольнити повністю.

Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2011 року скасувати, а справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про перерахунок пенсії, направити до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді С.В. Білуга

О.І. Гаманко