Ухвала від 31.10.2013 по справі К/9991/70256/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2013 р. м. Київ К/9991/70256/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Загороднього А.Ф.,

суддів Білуги С.В.,

Гаманка О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про нарахування та виплату соціальної допомоги, -

встановив:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання протиправним рішення від 4 березня 2010 року відносно відмови в нарахуванні та виплати позивачу наступних соціальних допомог: допомоги одинокій матері (з урахування доходів), допомоги малозабезпеченій сім'ї, субсидії за спожиті житлові - комунальні послуги з 1 січня 2010 року строком на шість місяців, згідно поданої заяви в січні 2010 року та зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу: допомогу одинокій матері (з урахуванням доходів), допомогу малозабезпеченій сім'ї з 1 січня 2010 строком на шість місяців, згідно поданої заяви в січні 2010 року, субсидію за спожиті житлові комунальні послуги з 1 січня 2010 року по 30 квітня 2010 року.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13 травня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2011 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним рішення управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради від 4 березня 2010 року та зобов'язано відповідача розглянути заяву від 28 січня 2010 року про призначення усіх видів соціальної допомоги по суті. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі, управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги та заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, вбачає порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті рішення, і тому вважає, що касаційну скаргу слід задовольнити, рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 має дитину ІНФОРМАЦІЯ_1, а з 1 жовтня 1995 року перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради.

28 січня 2010 року позивач звернулась до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, а саме: про призначення допомоги на дітей одиноким матерям по доходам, про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям, про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Разом з тим, управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради рішеннями від 4 березня 2010 року відмовило позивачу в наданні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та допомоги на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів), оскільки протягом місяця на звернення від 28 січня 2010 року позивачем не була надана довідка про доходи з Державної податкової інспекції за III квартал 2009 року.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються необхідні документи, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сімї.

Пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Згідно пункту 44 Порядку, у разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.

Відповідно до пункту 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України в редакції від 22 вересня 1997 року № 1050, для призначення субсидії громадянин подає довідки про доходи, громадянином заповнюється заява та декларація про доходи і майновий стан.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 надала до УПСЗН Орджонікідзевського району м. Маріуполя довідку ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області від 09 лютого 2010 року № 1903/Т/17-013 про валовий дохід отриманий від підприємницької діяльності за період з 01 січня 2009 року по 31 вересня 2009 року.

Однак, у зазначеній довідці доходи позивача від підприємницької діяльності за період з 01 липня 2010 року по 30 вересня 2010 року (III квартал 2009 року) не вказані, так як, вона у цей період діяльності була платником єдиного податку.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради при винесенні рішень від 4 березня 2010 року щодо відмови в призначенні допомоги на дітей одиноким матерям по доходам, допомоги малозабезпеченим сім'ям та субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, діяло відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки позивачем не було надано довідки про доходи з Державної податкової інспекції за III квартал 2009 року з врахуванням розміру прибуткового податку, яка б могла бути підставою для визначення сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2 для подальшого призначення вказаних допоміг.

Враховуючи приписи статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції рахує за необхідне скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване помилково.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ухвалила:

Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради задовольнити.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2011 року - скасувати, а постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про нарахування та виплату соціальної допомоги Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 серпня 2008 року - залишити в силі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді С.В. Білуга

О.І. Гаманко