Рішення від 22.09.2008 по справі 4/4627

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"22" вересня 2008 р.

Справа № 4/4627

За позовом Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державноїадміністрації смт. Чемерівці Хмельницької області

до Сільськогосподарського кооперативу "Поділля" с. Зарічанка Чемеровецького району

про стягнення 66000,00 грн.

Суддя Баула Л.П.

За участю представників сторін:

від позивача: Закальський С.В. -за дорученням №437 від 18.09.2008р. (в судовому засіданні 18.09.2008р.)

від відповідача: Граб О.П. - за довіреністю № 2 від 25.08.2008р.

від прокуратури: не з'явився

Рішення приймається 22.09.2008р., оскільки в судовому засіданні 18.09.2008р. оголошувалась перерва.

Суть спору:

Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом до суду, в якому просить стягнути з відповідача кошти державної підтримки в сумі 66000 грн. відповідно до ст. 1213 Цивільного кодексу України.

Повноважний представник позивача в судовому засіданні 18.09.2008р. заявлений позов підтримує.

Представник відповідача у судове засідання з'явився, проти позовних вимог заперечує, оскільки вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Розглянувши матеріали справи судом встановлено:

Сільськогосподарський кооператив „Поділля” с. Зарічанка Чемеровецького району є юридичною особою, що підтверджується довідкою про включення до ЄДРПОУ №934 від 23.03.2000р.

З метою отримання бюджетних коштів, передбачених для державної підтримки виробництва продукції рослинництва відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р. відповідачем було подано заяви та перелік документів, передбачених Порядком, які розглянуті комісією по визначенню сум дотацій сільськогосподарським підприємствам за посів озимих та ярих культур, створеною при управлінні агропромислового розвитку Чемеровецької РДА і за результатами розгляду СГК „Поділля” було надано фінансову підтримку виробництва продукції рослинності озимих та ярих культур на суму 63 000 грн. (озимих культур на суму 45 000 грн., ярих культур - 18 000 грн.).

Згідно платіжних доручень №1671 від 28.03.2007р. та №1860 від 21.08.2007р. управління агропромислового розвитку Чемеровецької РДА перерахувало СГК «Поділля»63000 грн., в тому числі 45000 грн. як компенсацію за посів озимих культур та 18000 грн., як компенсацію за посів ярих культур, що не заперечується відповідачем.

Прокурор обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що згідно п. 6 „Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р., заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати сільськогосподарські підприємства, що засіяли озимі та ярі культури, крім підприємств, які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед Пенсійним фондом України та заборгованість перед державними та місцевими бюджетами.

Заявка подається сільськогосподарським підприємством до комісій, створених при управліннях агропромислового розвитку райдержадміністрацій. До заявки додається перелік документів про відсутність (наявність) заборгованості, в тому числі перед державними та місцевими бюджетами. Відсутність одного з документів визначених порядком, позбавляє заявника права на отримання бюджетних коштів.

В позові прокурор вказує на те, що відповідно до листа управління державного казначейства у Чемеровецькому районі від 17.03.2008р. № 02-18/216 за СГК «Поділля»на момент подання заявки на отримання дотації за посів озимих зернових культур рахувалась прострочена більш як півроку заборгованість до державного бюджету по фінансових допомогах, наданих згідно постанови КМ України № 1953 від 10.12.1998р. «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році»на суму 132 грн. та постанови КМУ №220 від 26.02.1998р. «Про фінансове забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки до проведення весняно-польових робіт в 1998 році»на суму 208 грн. Фінансову допомогу надано колективному сільськогосподарському підприємству «Поділля»с. Зарічанка, правонаступником якого згідно п. 1.2 Статуту являється СГК «Поділля»с. Зарічанка відповідно до укладених між відділенням державного казначейства у Чемеровецькому районі та КСП «Поділля»угод від 16.02.1999 року № 10 та від 25.03.1998 року б/н на умовах їх повернення. Вказане обґрунтовує актом звірки від 01.05.2000 року та графіками погашення заборгованості по фінансових позичках.

Як стверджує позивач, в порушення вимог п. 6 „Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" СГК „Поділля” в 2007році надано фінансову підтримку виробництва продукції рослинності озимих та ярих культур.

Відповідно до вимог ч. 4 п. 6 „Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва", а також абз. 2 п. 5 „Порядком використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва” сільськогосподарські підприємства зобов'язані повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання. Однак, відповідач заборгованість в сумі 66 000 грн. до бюджету не повернув, а тому згідно ст. 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує посилаючись на те, що ним подано весь перелік документів, які визначені Порядком використання у 2007 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р. Щодо заборгованості перед державним казначейством, то відповідач заперечує посилаючись на те, що акт звірки станом на 1.05.200 р. не може бути належним доказом, а графіки на які посилається прокурор в позові та які додані до позову не підписані відповідачем.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р. „ Про затвердження Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" затверджено зазначений Порядок.

П. 2 Порядку встановлено, що заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладів, наукових і науково-дослідних установ, селекційно-дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти "А", крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України.

До заявки додаються:

1) на озимі культури - звіт про хід збирання урожаю та проведення інших польових робіт на _______ 200_ р., спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку N 118 "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів" та N 119 "Акт витрат насіння і садивного матеріалу";

2) на ярі культури - заключний звіт про підсумки сівби під урожай 200_ р., спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку N 118 "Акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив, отрутохімікатів і гербіцидів", N 119 "Акт витрат насіння і садивного матеріалу";

3) засвідчені в установленому порядку копії документів, а саме:

довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України;

звіту про фінансові результати за попередній рік;

видану Центром державного земельного кадастру довідку про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, та/або видану органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000р. N 119 "Про затвердження Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)", довідку про розмір площі земельних часток (паїв);

довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України.

4) письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення). При цьому в разі виявлення зазначених фактів такому сільськогосподарському підприємству припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів.

Відсутність одного із документів, визначених у цьому пункті, позбавляє заявника права на отримання бюджетних коштів.

Відповідно до п. 5 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затвердженого Постановою КМУ №182 від 09.02.2007р., заяву для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, що закупили добрива, крім тих підприємств, що визнані банкрутами, проти яких порушено справу про банкрутство, що перебувають в стадії ліквідації або мають прострочену більше як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами (податкові платежі, позички тощо) та Пенсійним фондом України.

До заяви сільськогосподарські підприємства додають завірені належним чином копії документів, що підтверджують придбання добрив, зокрема платіжного доручення або розрахункового чека, видаткової накладної, а також довідок відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України щодо відсутності (наявності) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України, документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою, а також письмове зобов'язання сільськогосподарського підприємства повернути у місячний строк до бюджету отримані бюджетні кошти у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання (у разі неповернення коштів у зазначений строк нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний день прострочення).

Комісія розглядає подані документи, встановлює достовірність наведених у них даних, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (невключення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів.

Управління агропромислового розвитку районних, управління промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій на підставі документів, поданих сільськогосподарськими підприємствами, надсилають відповідним органам Державного казначейства реєстри сільськогосподарських підприємств та платіжні доручення для перерахування бюджетних коштів на поточні рахунки сільськогосподарських підприємств в установах банків.

Операції з бюджетними коштами проводяться відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками, затвердженого Державним казначейством.

Зважаючи на вищевикладені норми чинного законодавства та розглянувши подані сторонами докази по справі, суд приходить до висновку, що рішення про надання відповідачу державної дотації в розмірі 66 000 грн. прийняті правомірно і в установленому Законом порядку не визнано недійсним чи скасовано.

Тому, судом не приймаються до уваги доводи позивача та прокуратури щодо неправомірності отримання відповідачем дотації в розмірі 66 000 грн., оскільки Порядком використання у 2007 році коштів, передбачених у Державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 21.02.2007р. та Порядком використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затвердженого Постановою КМУ №182 від 09.02.2007р., не передбачено подання відповідачем довідки державного казначейства.

За таких обставин, позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 66 000 грн. отриманої дотації заявлені безпідставно, суперечать вимогам чинного законодавства та наявним матеріалам справи, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.. ст.. 82-84, ст.. 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

В позові прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Чемеровецької районної державної адміністрації смт. Чемерівці до Сільськогосподарського кооперативу „Поділля” с. Зарічанка Чемеровецького району про стягнення 66000 грн. відмовити.

Суддя Л.П. Баула