29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"29" липня 2008 р. Справа №21/223-НА
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Берегиня" с. Сутківці Ярмолинецького району
до Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі смт. Ярмолинці
про визнання дій відповідача щодо зарахування сплачених поточних звітних місячних платежів за січень-лютий 2008 року шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення, незаконними,
про скасування виставлених вимог про сплату боргу у розмірі 176707,42 грн. № Ю 34 від 05.02.2008 року та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 220, № 221, № 222 від 26.12.2007 року,
про зобов'язання відповідача зарахувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень-лютий 2008 року, згідно з термінами сплати вказаними у платіжних дорученнях
Суддя Огороднік К.М. Секретар судового засідання Гуменна О.О.
Представники сторін:
від позивача Хоптяр Ю.І. - за довіреністю
від відповідача Жиловська В.В. - за довіреністю.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач звернувся до суду із позовом в якому просить визнати дії управління ПФУ у Ярмолинецькому районі щодо зараховування сплачених поточних звітних місячних платежів за січень-лютий 2008 року шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення, незаконними; скасувати виставлену вимогу про сплату боргу у розмірі 176707,42 грн. № Ю 34 від 05.02.2008 року та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 220 від 26.12.2007 року, № 221 від 26.12.2007 року, № 222 від 26.12.2007 року; зобов'язати управління ПФУ у Ярмолинецькому районі зарахувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень-лютий 2008 року згідно з термінами сплати вказаними у платіжних дорученнях.
В обґрунтування свої вимог позивач вказує, що 05.02.2008 року відповідачем сформовано вимогу № Ю 34 від 05.02.2008 року про сплату недоїмки зі страхових внесків та пені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 176707,42 грн., в т.ч. недоїмка - 37794,32 грн., фінансові санкції - 75248,13 грн., та пеня - 63664,97 грн. Товариство вважає сформовану вимогу незаконною та такою, що порушує законні права та інтереси з наступних підстав: видана вимога суперечить п. 8.3. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 так, як вимога формується на підставі актів документальних перевірок (які відсутні) та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи); вимога формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу; порушує п. 10.1 зазначеної інструкції документами, які є підставою для нарахування пені, є: документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати, - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду; сформована вимога порушує п. 9.7 та п. 10.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 так, як сплачені товариством внески за січень та лютий 2008 року відповідачем зараховано відповідно до перерозподілу в погашення суми штрафних санкцій, пені та недоїмки в порядку календарної черговості виникнення в той час, як відповідно до п. 9.7 зазначеної інструкції строки сплати штрафних санкцій та нарахування пені були зупинені через оскарження рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Позивач вказує, що факт перерозподілу сплачених коштів відповідно до календарної черговості виникнення недоїмки, пені та фінансових санкцій підтверджує повідомлення.
Крім, цього товариство вважає дії управління ПФУ у Ярмолинецькому районні щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків згідно рішень № 220 від 26.12.2007 року, № 221 від 26.12.2007 року, № 222 від 26.12.2007 року та неправомірного зарахування суми сплати боргу на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в погашення суми недоїмки, штрафних санкцій та нарахованої пені відповідно до календарної черговості виникнення незаконними, не обґрунтованими та такими, що порушують права та інтереси товариства, оскільки відповідно до п. 9.7 розділу 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 оскарження рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення штрафу пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою. У разі винесення судом або вищим органом Пенсійного фонду рішення на користь Пенсійного фонду строки сплати штрафу поновлюються з моменту їх припинення; відповідно до п. 10.6 зазначеної вище інструкції оскарження рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. У разі оскарження страхувальниками чи банками вимоги про сплату недоїмки або рішення про накладення штрафу нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу Пенсійного фонду або позову до суду. При прийнятті рішення на користь Пенсійного фонду строки сплати пені поновлюються з моменту їх припинення. Товариство вказує, що ним оскаржено в судовому порядку наступні рішення відповідача про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків: № 18, № 19, № 20 від 20.02.2006 року на суму 11738,29 грн. (за період з 01.01.2004 року по 31.01.2006 року) по справі № 21/355-НА; № 137 від 18.04.2006 року на суму 55132, 91 грн. (за період з 31.12.2001 року по 22.08.2005 року) по справі № 6/01-08/753; № 280 від 20.11.2006 року на суму 24758,72 грн., по справі № 21/190-НА; № 72 від 08.06.2007 року на суму 9618,84 грн. по справі № 9/666-НА. На даний час вище зазначені справи щодо скасування рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені перебувають у проваджені Львівського апеляційного адміністративного суду. Стверджує, що відповідач не вправі зараховувати сплачені поточні платежі за звітній місяць в порядку п. 10.11 зазначеної інструкції, тобто шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
Крім того, товариство стверджує, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 220, № 221, № 222 підлягають скасуванню з наступних підстав: В період з 01.12.2006 року по 30.03.2007 року Управління ПФУ у Ярмолинецькому районі зараховано штрафних санкцій на суму 6087,48 грн. та пені на суму 2317,75 грн. шляхом перерозподілу поточних платежів, що підтверджується Карткою особового рахунку та повідомленнями Управління ПФУ у Ярмолинецькому районі. У той же час, в період з 01.12.2006 року по 30.03.2007 року залишалися неоскарженими рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені № 161, № 162, № 278, № 279, № 292, № 293 на суму штрафних санкцій - 4168,37 грн. та пені - 1613,91 грн. Відповідно Управління ПФУ у Ярмолинецькому районі незаконно перерозподілило в період з 01.12.2006 року по 30.03.2007 році поточні страхові платежі, що в подальшому стало підставою для нарахування штрафних санкцій та пені за рішеннями № 220, № 221, № 222.
Відповідач у відзиві та його повноважні представники в судовому засіданні проти позову заперечили, в обґрунтування заперечень вказали, що відповідно до законодавства СТзОВ „Берегиня” є платником страхових внесків до Пенсійного Фонду України, тобто - страхувальником. Як страхувальник товариство систематично порушує платіжну дисципліну. Так станом на 05.02.2008 року за підприємством утворилася заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені на загальну суму боргу 176707,42 грн. Відповідно п. „б” та п. „в” ч. 8.2 „Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (надалі Інструкція) управлінням Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі страхувальнику було направлено вимогу про сплату боргу від 05.02.08 року № Ю-34 та вручено 08.02.08 року про що свідчить корінець поштового повідомлення.
Вказують, що до СТОзВ „Берегиня” відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону управлінням застосовано фінансові санкції та винесено рішення № 220, № 221 та № 222 від 26.12.2007 року. Рішення були направлені та вручені боржнику 27.12.2007 року про, що свідчить корінець поштового повідомлення. Розрахунки цих фінансових санкцій здійснювалися на підставі даних карток особового рахунку платника.
Звертають увагу на те, що відповідно до п. 5 ст. 106 Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Щомісячно управління ПФУ в Ярмолинецькому районі складає повідомлення, яке містить інформацію про суми розподілу сплачених коштів (за формою згідно Інструкції) та надсилає платнику. Вважають дії управління, щодо зарахування сплачених поточних звітних місячних платежів шляхом перерозподілу сплачених сум в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій в порядку календарної черговості їх виникнення, виставлення вимоги про сплату боргу № Ю-34 від 05.02.2008 року та винесення рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за № 220, № 221, № 222 законними та правомірними.
Крім того, управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі повідомило, що за СТОзВ „Берегиня” (надалі - боржник) станом на 01.12.2006 року по рахунку 33,2 % борг по фінансових санкціях становив 24919,27 грн. Цей борг складають суми по рішеннях про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 18, № 137, № 161, № 162 та № 280. За згаданий у доповненні період з 01.12.2006 року по 30.03.2007 року боржником погашено 6119,01 грн. боргу по фінансових санкціях по даному рахунку. Крім того, управлінням до боржника було застосовано два рішення по фінансових санкціях за № 292 та № 293 на суму боргу 228,82 грн. Тому залишок боргу по фінансових санкціях по рахунку боржника 33,2% на 01.04.2007 року склав 19029,08 грн. По рахунку 2% станом на 01.12.2006 року борг боржника по фінансових санкціях становив 3362,22 грн. Цей борг складають суми по рішеннях № 278, № 279, № 280. Управлінням до боржника було винесено рішення № 292 та накладено фінансові санкції на суму 1,68 грн. За згаданий у доповненні період з 01.12.2006 року по 30.03.2007 року боржником було повністю погашено борг по фінансових санкціях по даному рахунку на загальну суму 3363,90 грн. Станом на 01.12.2008 року по рахунку 33,2% борг боржника по пені становив 12123,04 грн. Цей борг складають суми по рішеннях № 18, № 137, № 162, № 280. За період з 01.12.2006 року по 30.03.2007 року боржником погашено 2329,76 грн. боргу по пені по даному рахунку. Залишок боргу по пені по даному рахунку склав 9793,28 грн. Станом на 01.12.2008 року по рахунку 2 % борг боржника по пені становив 1537,22 грн. Цей борг складають суми по рішеннях № 278, № 279, № 280. За період з 01.12.2006 року по 30.03.2007 року боржником погашено весь борг по пені по даному рахунку на суму 1537,22 грн. В загальному підрахунку борг по фінансових санкціях по двох рахунках боржника станом на 01.12.2006 року складав 28281,49 грн., накладено за період з 01.12.2006 року по 31.03.2007 року фінансових санкцій на суму 230,50 грн., погашено боржником боргу всього по фінансових санкціях за даний період 9482,91 грн., тому залишок по фінансових санкціях станом на 01.04.2007 року становив 19029,08 грн. В загальному підрахунку борг по пені по двох рахунках боржника станом на 01.12.2006 року складав 13660,26 грн., погашено боржником боргу всього по пені за період з 01.12.2006 року по 31.03.2007 року 3866,98 грн., тому залишок по пені станом на 01.04.2007 року становив 9793,28 грн. Всі дані підтверджуються карткою особових рахунків боржника, що додається.
Крім, цього відповідач зазначає, що в доповненні до позовної заяви позивачем не враховано рішення № 280 від 20.11.2006 року на загальну суму 24758,75 грн., з яких 16081,03 грн. - фінансові санкції та 8677,72 грн. - пеня. Дата сплати даного рішення настала 30.11.2006 року. Про оскарження даного рішення боржник у встановлений законодавством порядок управління не повідомив. Про оскарження даного рішення управлінню стало відомо лише після отримання 30.03.2007 року ухвали суду про відкриття провадження по справі з доданою до неї позовною заявою.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Станом на 05.02.2008 року за товариством утворилася заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені на загальну суму боргу 176707,42 грн. Відповідно п. „б” та п. „в” ч. 8.2 „Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (надалі Інструкція) управлінням Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі страхувальнику було направлено вимогу про сплату боргу від 05.02.08 року № Ю-34 та вручено 08.02.08 року про, що свідчить корінець поштового повідомлення.
До СТОзВ „Берегиня” відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” управлінням застосовано фінансові санкції та винесено рішення № 220, № 221 та № 222 від 26.12.2007 року. Рішення були направлені та вручені боржнику 27.12.2007 року про, що свідчить корінець поштового повідомлення. Розрахунки фінансових санкцій здійснювалися на підставі даних карток особового рахунку платника.
Не погоджуючись із вказаним, позивач звернувся із позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону страхувальниками відповідно до Закону є: роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно п. 6 ст. 17 вищезазначеного Закону платник страхових внесків зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до п. 6 ст. 20 даного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно ст. 106 ч. 9 п. 2 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно ст. 106 ч. 3 вищезазначеного Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду. Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі. У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Згідно ст. 106 ч. 5 вищевказаного закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
При цьому згідно ч. 15 ст. 106 зазначеного Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Порядок розрахунку санкцій визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 рок № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, із змінами і доповненнями. Зокрема, згідно п. 9.3.2 Інструкції Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків: 1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки. Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період; 2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки. Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період; 3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки. Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки незалежно від кількості випадків сплати за цей період. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. Крім того, згідно п. 10.1. Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.
Відповідно прийняття спірних актів не суперечить вищезазначеним нормам. Доводи позивача не спростовують зазначеного і переважно не відносяться до предмету спору.
Судом враховується, що при прийнятті спірних актів відповідачем правильно визначено дату сплати страхових внесків, враховані погашення платіжними дорученнями, що підтверджується картками особового рахунку відповідача, розрахунками сум санкцій та пені.
Судом також приймається до уваги норми ч. 5 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно якої за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. При цьому як вбачається з матеріалів справи позивачем не доведено відсутності заборгованості за попередні періоди та не враховано необхідність її погашення. Крім того, як вбачається з карток особового рахунку відповідача майже за весь період позивачем допускалась наявність недоїмки.
За таких обставин спірні акти прийняті у відповідності до норм чинного законодавства, тому з підстав, зазначених позивачем, останні скасуванню не підлягають. У суду також відсутні підстави для задоволення позову в частині визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання вчинити дії. Тому у позові належить відмовити.
Враховуючи відмову у позові згідно ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем покладаються на нього.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
У позові відмовити повністю.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя К.М. Огороднік
Постанова оформлена та підписана 01.08.2008 року.
Віддрук. 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу.