29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"14" квітня 2008 р. Справа №16/8/1622-А
За позовом Прокурора Ізяславського району в інтересах держави, в особі Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ізяслав
до Державного підприємства Ізяславської виправної колонії №31, м. Ізяслав
про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб в сумі 509 463,44 грн.
Суддя Магера В.В. Секретар судового засідання Світко С.В.
Представники :
Від позивача - Мартинюк В.Г. -за довіреністю № 403/10/24 від 06.02.08р.
Від відповідача - Грищук Г.В. -за довіреністю № 1157 від 11.04.08р.
За участю -Ільчук Ю.Ф.- прокурор відділу прокуратури області
В судовому засіданні згідно ст. 160 КАС України оголошено вступну та резолютивну частини постанови по справі.
Ухвалою суду від 18.03.08р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено судовий розгляд на 14.04.08р. Розпорядженням голови господарського суду області за № 212 від 26 березня 2008 р. справу передано до розгляду судді Магері В.В. Ухвалою суду від 26.03.08р. призначено судовий розгляд справи на 14.04.08р.
Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом до суду в якому просить суд стягнути з відповідача 509 463,44 грн. податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб згідно Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” та п.11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу”.
Повноважний представник позивача та прокурор в судове засідання з'явились, позовні вимоги підтримали, вказуючи, що вони підтверджені матеріалами справи та відповідають вимогам чинного законодавства, наполягали на їх задоволенні.
Відповідач в запереченні проти позову, його повноважний представник в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково на суму 56 148,85 грн., в решті позову просив суд відмовити, оскільки на його думку минув строк позовної давності та згідно Закону України № 2181-3 „Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетними та державними цільовими фондами” вказана сума підлягає списанню.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Державне підприємство Ізяславської виправної колонії №31, м. Ізяслав є юридичною особою, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи від 13.06.2000 р.
Як вбачається з матеріалів справи у відповідача за період з 2005 р. по 2007 р. склалась заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 509 463,44 грн., що підтверджується складеною відповідачем Довідкою від 05.03.2008 р. № 1005.
Відповідачем заборгованість у добровільному порядку не сплачена.
Оскільки дане зобов'язання самостійно обраховане, але не сплачене відповідачем до бюджету у повному обсязі, прокурором в інтересах позивача, поданий позов до суду про стягнення заборгованості у розмірі 509 463,44 грн.
Досліджуючи надані докази, наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:
Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
При цьому згідно п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” , органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно положень Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами“ відповідач є платником податків, зборів (обов'язкових платежів), на якого згідно із законом покладено обов'язок утримувати податки.
Зокрема, Законом України „Про податок з доходів фізичних осіб” (пп..8.1.2 ст.8 ) на відповідача покладений обов'язок сплати (перерахування) даного податку до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно п.п. “а” п.19.2 ст.19 даного Закону відповідач, як податковий агент, зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок. Податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідальність за порушення вищевказаних положень Закону передбачена пп.20.3.2 п. 20.3 ст.20 цього Закону, а саме: у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента.
П.3.2.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами “ передбачено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
На кошти бюджетного фонду, визначеного п.п.3.2.1 цього пункту, не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку, збору (обов'язкового платежу). Активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду (господарського суду) (п.3.2.2).
Зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб самостійно визначене відповідачем не потребує узгодження, оскільки податковим законодавством не передбачено встановленої форми податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб та строків її подання.
Судом враховується, що чинними нормативно-правовими актами не передбачено також направлення платникам податків податкових повідомлень-рішень про донарахування та сплату податку за доходів фізичних осіб, тобто самостійно визначених , але не узгоджених зобов'язань.
При цьому згідно п.2.3.1. ст. 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами“ органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Судом не приймаються до уваги заперечення відповідача проти позову, оскільки вони суперечать вимогам п.п.15.2.1. п.15.2 ст.15 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, який передбачає, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у п.15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним. Між тим, позовні вимоги позивачем заявлено з врахуванням строку, визначеного в п.п.15.2.1. п.15.2 ст.15 Закону.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги позивача про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб в сумі 509 463,44 грн., підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -
Позов Прокурора Ізяславського району в інтересах держави, в особі Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Ізяслав до Державного підприємства Ізяславської виправної колонії №31, м. Ізяслав про стягнення 509 463,44 грн. податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Ізяславської виправної колонії № 31, (м. Ізяслав, вул. Гагаріна, 4, код ЄДРПОУ 08681011, відомості про банківські реквізити відсутні) в дохід місцевого бюджету Ізяславської міської ради, м. Ізяслав, (розподільчий рахунок № 33210800700205, код 23565265, Банк ГУДК у Хмельницькій області, МФО 815013) податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб в сумі 509 463,44 грн. ( п'ятсот дев'ять тисяч чотириста шістдесят три грн. 44 коп.) .
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Магера