29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"14" квітня 2008 р. Справа № 21/134-НА
за позовом Закритого акціонерного товариства агрофірми "Авіс" с. Гуменці Кам'янець-Подільського району
до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області м. Кам'янець-Подільський
про скасування податкових повідомлень-рішень №0002112343/0, № 0002122343/0 від 19.10.2007 року, №0002112343/1, № 0002122343/1 від 16.11.2007 року та № 0002112343/2, № 0002122343/2 від 17.12.2007 року .
Суддя Секретар судового засідання Козій Т.М.
Представники сторін:
від позивача, Овчаренко І.В. за довіреністю (в судовому засіданні 14.04.2008 року)
Фатула Т.В., за довіреністю (в судовому засіданні 19.03.2008 року, 03.04.2008 року)
від відповідача, Шиманський І.Й., за довіреністю (в судовому засіданні 03.04.2008 року)
від відповідача, Лічман Л.В., за довіреністю
від відповідача, Нів'євська О.А., за довіреністю
від відповідача, Ліщук І.Б., за довіреністю (в судовому засіданні 19.03.2008 року, 03.04.2008 року)
за участю прокурора відділу облпрокуратури Ільчука Ю.Ф. (в судовому засіданні 14.04.2008 року)
за участю прокурора відділу облпрокуратури Параскевича О.Г. (в судовому засіданні 19.03.2008 року, 03.04.2008 року)
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова приймається 14.04.2008 року, оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.
У лютому місяці 2008 року Закрите акціонерне товариство „Агрофірма „Авіс” звернулось до господарського суду Хмельницької області з позовною заявою про скасування податкових повідомлень-рішень № 0002112343/0, № 0002122343/0 від 19.10.2007 року, № 0002112343/1, № 0002122343/1 від 16.11.2007 року та № 0002112343/2, № 0002122343/2 від 17.12.2007 року.
В підтвердження своїх доводів посилається на невірне застосування відповідачем застосування норм матеріального права. Зазначає, що відповідно до пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг) підлягає бюджетному відшкодуванню. Окрім того, вказує, що наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166, зареєстрованого в Мін'юсті 09.07.1997 року за № 250/2054 передбачені спеціальні режими оподаткування переробного підприємства, сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського товаровиробника.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги підтримав.
Відповідач - Кам'янець-Подільська ОДПІ, у відзиві на позов та його представники в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Вважають оскаржувані податкові повідомлення-рішення законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим просять залишити її без змін, а позов - без задоволення. Зазначають, що позивач є сільськогосподарським товаровиробником і тому перебуває на спеціальному режимі сплати і використання сум ПДВ, згідно з яким суми ПДВ, призначені до сплати, не перераховуються до бюджету, а залишаються у власному розпорядженні для цільового використання. Сільськогосподарські товаровиробники на підставі окремого обліку повинні відображати в окремій податковій декларації як суми податкових зобов'язань по операціях з продажу товарів власного виробництва, так і суми податкового кредиту по придбаних товарах, використаних на виробництво цієї ж продукції, що декларується в спеціальній декларації з ПДВ.
Прокуратура Хмельницької області вступила у розгляд даної справи. В судовому засіданні прокурор підтримав позицію відповідача.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Кам'янець-Подільською ОДПІ проведено невиїздну документальну перевірку з питань нарахувань та сплати податку на додану вартість ЗАТ „Агрофірмою „Авіс” за період з 01.07.2005 року по 31.08.2005 року, про що складено акт від 19.10.2007 року.
Перевіркою встановлено та зазначено в акті перевірки, що ЗАТ „Агрофірма „Авіс” за перевіряємий період працювало на спеціальному режимі оподаткування з податку на додану вартість та фіксованому сільськогосподарському податку. Відповідно до розрахунку визначення питомої ваги доходу (виручки) від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальному обсязі валового доходу підприємства за 2005 рік складає 99,25%. Згідно довідки ЄДРПОУ № 311 від 02.09.2005 року основний вид діяльності ЗАТ „Агрофірма „Авіс” - 01.24.0 - розведення птиці. Фактично ЗАТ „Агрофірма „Авіс” є сільськогосподарським товаровиробником, який здійснює операції з продажу продукції власного виробництва - яйце куряче. Отже, відповідно до п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість” ЗАТ „Агрофірма „Авіс” застосовує спеціальний режим оподаткування, який регулюється Постановою Кабінету Міністрів України „Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операції з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини”.
Перевіркою зроблено висновок, що в порушення пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7, п. 11.29 п. 11 ст. 11 Закону та п. 1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України „Про Порядок акумуляції та використання коштів, які враховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на подану вартість щодо операції з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини” № 271 від 26.02.1999 року ЗАТ „Агрофірма „Авіс” подало податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2005 року (№ 38751 від 20.09.2005 року) та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку і складає 6232994 грн. Крім того, в порушення п. 11.29 п. 11 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість” та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України „Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операції з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини” № 271 від 26.02.1999 року товариством подано декларацію з податку на додану вартість за липень 2005 року відповідно до пп. 11.21 Закону. В розділі 10.1 „Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження) з податком на подану вартість на митній території України товарів (послуг) та основних фондів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків та нульовою ставкою” розділ ІІ загальної декларації з податку на додану вартість № 36398 від 22.08.2005 року ЗАТ „.Агрофірма „Авіс” неправомірно віднесено до податкового кредиту загальної декларації суму податку на додану вартість в розмірі 6233333 грн. в зв'язку з придбанням кліткового обладнання, призначеного для здійснення операцій у виробництві продукції птахівництва -яйця курячого. Сума ПДВ в розмірі 6233333 грн. сплачена платником за товарно-матеріальні цінності (основні засоби), що використовуються і будуть використовуватися для виробництва власної сільськогосподарської продукції має відображатися, як податковий кредит в спеціальній податковій декларації з податку на додану вартість (скорочена), що складається на підставі п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість”. Зазначено, що формування податкового кредиту згідно придбаних ЗАТ „Агрофірм „Авіс” основних фондів проводиться відповідно до тієї діяльності, в якій використовуються чи будуть використовуватися такі фонди. Таким чином, ЗАТ „Агрофірма „Авіс” неправомірно заявлено до відшкодування з державного бюджету, включивши до податковою кредиту загальної податкової декларації суму ПДВ сплаченого постачальнику у розмірі 6233333 грн. У акті перевірки зроблено висновок, що в результаті вищезазначених порушень ЗАТ „Агрофірма „Авіс” занижено податок на додану вартість за липень 2005 року в розмірі 339,00 грн. та занижено суму податку, яка в наступному звітному періоді зменшує суму ПДВ, що залишається у розпорядженні платника для цільового використання (рядок 24) Декларації з податку на додану вартість за серпень 2005 року (скорочена, п. 11.29 ст. 11 Закону) на суму 5921657,00 грн., також завищено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню по особовому рахунку платника та залишається в розпорядженні платника податку для цільовою використання в розмірі 295191,00 грн., що відображена у декларації (скороченій, п. 11.21 Закону) з податку на додану вартість за серпень 2005 року, а також платник не мав право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2005 року на суму 6232994,00 грн. Зазначено, що на порушення пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за липень 2005 року, серпень 2005 року позивачем не подано декларацію з податку на додану вартість за скороченою формою, яка передбачена для операцій, зазначених у п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість”.
За наслідками розгляду матеріалів перевірки Кам'янець-Подільською ОДПІ 19.10.2007 року прийнято податкові повідомлення-рішення № 0002112343/0 про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 6232994,00 грн. та № 0002122343/0 про сплату податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 849,00 грн., в тому числі за основним платежем 339 грн. та штрафною (фінансовою) санкцією і 510 грн.
ЗАТ „Агрофірма „Авіс” оскаржено вказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку, але податкові повідомлення-рішення було залишено без змін.
Позивач, вважаючи податкові повідомлення-рішення неправомірними, звернувся до суду із позовом про скасування податкових повідомлень-рішень № 0002112343/0, № 0002122343/0 від 19.10.2007 року, № 0002112343/1, № 0002122343/1 від 16.11.2007 року та № 0002112343/2, № 0002122343/2 від 17.12.2007 року.
Крім того, судом встановлено, що податковим органом виявлено порушення по наступній господарській операції 20.05.2005 року між позивачем та ТзОВ „Агромаш-ІФ” м. Івано-Франківськ укладено договори купівлі-продажу обладнання № К-П-20-05-2005/1 - № К-П-20-05-2005/21. До кожного з вказаних договорів було укладено також додаткові угоди стосовно комплектності поставки обладнання. Предметом договорів було виготовлення, поставка та монтаж позивачу кліткового обладнання для утримання курей-несучок.
Перерахування коштів за укладеними договорами позивачем було здійснено платіжними дорученнями: № 2 від 05.07.2005 року на суму 25400000,00 грн., № 1 від 13.07.2005 року на суму 11000000,00 грн., № 1 від 27.07.2005 року на суму 1000000,00 грн. Продавцем - ТзОВ „Агромаш-ІФ”, позивачу видано податкову накладну № 181 від 29.07.2005 року, де зазначено загальну суму договорів - 37400000,00 грн., в тому числі ПДВ - 6233333,33 грн. Вказана сума перерахована позивачем постачальнику з загального рахунку.
ЗАТ „Агрофірмою „Авіс” сума ПДВ за угодами купівлі-продажу обладнання віднесена до податкового кредиту та включена до загальних податкових декларацій з ПДВ за серпень - вересень 2005 року. До податкового органу позивачем також подано розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення бюджетного відшкодування в розмірі 6232994,00 грн.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами. їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Розглядом матеріалів справи встановлено, що ЗАТ „Агрофірма „Авіс” було подано до Кам'янець-Подільської ОДПІ два види податкових декларацій з податку на додану вартість за липень-серпень 2005 року: № 1 (скорочена) відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість” (надалі - Закону), яким передбачено, що сума податку на додану вартість яка підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишаються в розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Механізм застосування даної норми визначено Постановою Кабінету Міністрів України № 805 від 12.05.1999 року „Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі” та № 3 загальна декларація.
Згідно звітів поданих до управління статистики за 2005 рік: форма № 50/сг „Основні економічні показники роботи с/г підприємств” та форма № 24 „Звіт про стан тваринництва за 2005 рік” ЗАТ „Агрофірма „Авіс” підтвердила статус сільськогосподарського товаровиробника.
За даними статистичної звітності за формою № 50/сг „Основні економічні показники роботи с/г підприємств” встановлено, що дохід від реалізації продукції птахівництва - яйце куряче за 2005 рік складає 2671,3 тис.грн., що становить 84,9 % від загального обсягу доходів ЗАТ „Агрофірма „Авіс”.
Виробництво яєць віднесено до підкласу 01.24.0 класу 01.24 „Розведення птиці” групи 01.2 „Тваринництво”, розділу 01 „Сільське господарство, мисливство та пов'язані з ним послуги” Державного класифікатора України ДК 009-96 „Класифікація видів економічної діяльності” (КВЕД).
Крім того, згідно листа № 136 від 28.09.2007 року Управління ветеринарної медицини в Кам'янець-Подільському районі на запит Кам'янець-Подільської ОДПІ повідомлено, що ЗАТ „Агрофірма „Авіс” починаючи з 2003 року забій птиці на м'ясо не проводить, переробкою продукції птахівництва не займається.
Тобто, фактично ЗАТ „Агрофірма „Авіс” є сільськогосподарським товаровиробником, який займається утриманням курей-несучок з метою здійснення операцій з продажу продукції власного виробництва, а саме - яйце куряче, та відповідно до п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість” застосовує спеціальний режим оподаткування.
Згідно з п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість” зупинено дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власною виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми і а форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.
Порядок акумуляції та використання сільськогосподарськими товаровиробниками сум ПДВ, що не підлягають сплаті до бюджету, затверджено постановою Кабінету України Міністрів України „Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку па додану варті щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власною виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів) виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини” від 26.02.1999 року № 271.
Сільськогосподарський товаровиробник, який набув права використовувати спеціальний режим, передбачений п. 11.29 ст. 11 Закону має вести окремий податковий облік податкових зобов'язань і податкового кредиту щодо операцій, по яких застосовуються загальний та спеціальний режими обкладання ПДВ, на підставі якого складати і в установлені терміни подавати до податкового органу за місцем реєстрації окрему податкову декларацію щодо зазначеної діяльності.
Позитивна різниця між сумою ПДВ, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців, та сумою цього податку, сплаченою ними постачальникам, по операціях, то підпадають під дію норм п. 11.29 ст. 11 Закону у терміни, передбачені для перерахування суми ПДВ до бюджету. перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунку на окремий рахунок, відкритий в установі банку, для відповідного цільового використання.
Водночас від'ємна різниця між сумою ПДВ, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками під покупців, та сумою ПДВ, сплаченою ними постачальникам, по операціях, що підпадають під дію норм п. 11.29 ст. 11 Закону зараховується сільськогосподарським товаровиробникам на зменшення податкових зобов'язань наступних звітних періодів із зазначеного виду діяльності.
Враховуючи те, що позитивна різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту не перераховується до державного бюджету, а від'ємна не відшкодовується з бюджету (враховується в декларації з ПДВ наступного звітного періоду), то для сільськогосподарських товаровиробників, діяльність яких підпадає під дію п. 11.29 ст. 11 Закону, встановлено іншу форму декларації з ПДВ, затверджену наказом ДПА України від 23.10.1998 року № 499 „Про внесення змін до податкової звітності по податку на додану вартість” (зареєстровано в Мін'юсті України 10.11.1998 року за № 715/3155), яка має назву „декларація з ПДВ скорочена”.
Порядок нарахування і сплати штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, встановлено Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що у разі коли контролюючий орган самостійно нарахував суму податкового зобов'язання платника податків за підставами викладеними у підпункті „б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає гака недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає тримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оспорюванні податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно, тому у позові слід відмовити.
Посилання позивача на обставини встановлені Постановою Житомирського апеляційного господарського суду та Ухвалою вищого адміністративного суду України по справі № 16/271-НА судом до уваги не беруться, оскільки дотримання позивачем 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість” не перевірялось, так як на порушення пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за липень 2005 року, серпень 2005 року позивачем не подано декларацію з податку на додану вартість за скороченою формою, яка передбачена для операцій, зазначених у п. 11.29 ст. 11 Закону України „Про податок на додану вартість”.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
У позові відмовити повністю.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено, КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя
Постанова оформлена та підписана 18.04.2008 року.
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу.
4 - прокуратурі області.