Постанова від 31.03.2008 по справі 15/8/3083-А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"31" березня 2008 р. Справа №15/8/3083-А

за позовом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства України у Хмельницькій області

до Хмельницького обласного дочірнього підприємства державної акціонерноїкомпанії "Хліб України" м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” м. Кам'янець-Подільський

про стягнення 2608180,73 грн. бюджетної позички

Суддя Муха М.Є.

Секретар судового засідання Маєвська Н.В.

Представники сторін:

від позивача Карпович В.М. -за довіреністю №45168/9/10 від 24.12.2007р.

від відповідача Сороколіт О.Г. -за довіреністю №05-02/116 від 10.12.2007р.

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства України у Хмельницькій області Пузарецька М.В. -за довіреністю №12-14/405

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” м. Кам'янець-Подільський не з'явився

У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ проголошено вступну і резолютивну частини постанови.

Суть спору

Позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні наполягають на задоволенні позовних вимог. Просять суд стягнути з відповідача 2608180грн. 73коп. заборгованості по поверненню бюджетної позички. В підтвердження позовних вимог позивач посилається на те, що на протязі 1997-1998рр. між ВАТ „Кам'янець-Подільське КХП” виробниче об'єднання елеваторної і зернопереробної промисловості (заготівельне підприємство) та Хмельницьким представництвом ДАК „Хліб України” виробниче об'єднання елеваторної та зернопереробної промисловості, керуючись Порядком надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року проведено передачу-прийом заборгованості по бюджетній позичці від ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” до Хмельницького представництва ДАК „Хліб України” згідно актів прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна на загальну суму 2608180грн. 73коп.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління державного казначейства України у Хмельницькій області у письмовій позиції з приводу поданого позову та її представник в судовому засіданні повідомили, що відповідно до п.3 ст. 39 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” повернення бюджетних позичок, наданих на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1994-1997 років є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2007 рік. Відповідно до ст. 65 Закону, в 2007 році заборонено списання заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, крім заборгованості суб'єктів господарювання, визнаних у встановленому порядку банкрутами, вимоги щодо погашення заборгованості яких не були задоволені у зв'язку з недостатністю їх активів. Статтею 21 даного закону органи державної податкової служби України визначені в 2007 році органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (яка надходить за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801440 та 3511630). Наголошує, що протягом 1995-1997р.р. надавались за рахунок коштів державного бюджету безвідсоткові бюджетні позички відповідно до Закону України „Про поставки продукції до державних потреб”, Указу Президента України від 16.01.1995р. № 51 „Про державний контракт на сільськогосподарську продукцію на 1995 рік”, Указу Президента України від 18.01.1996 р. № 62 „Про задоволення державних і регіональних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік”, постанови КМУ від 12.03.1996 р. № 323 „Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік”, постанови КМУ від 04.02.1997 р. № 124 „Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році”. Відповідно до Порядку надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року, затверджений наказом Міністерства фінансів України та Міністерства сільського господарства та продовольства від 11.04.1996 р. № 72/113 бюджетні позички надавались заготівельним підприємствам за рахунок коштів державного бюджету на умовах забезпечення повернення і відповідальності за цільове і ефективне використання коштів. Так, відповідно до п. 6.1. Порядку при внутрісистемному переміщенні зерна з одного підприємства на інше одночасно передається заборгованість по бюджетній позичці, виходячи з його облікової вартості, а при переміщенні продуктів його переробки (борошно, крупи) - за затвердженими в установленому порядку нормативами повернення заготівельними підприємствами бюджетної позички. Передача заборгованості по бюджетній позичці оформлялась актом передачі-прийому згідно з додатком N 8. Тому на виконання зазначеного вище Порядку органами Державного казначейства області було погоджено акти приймання-передачі заборгованості, а саме в 1997 році: акт № 14 на суму 394231 грн. (погоджено ВДК 09.07.1997р., УДК 04.09.1997р.); акт № 2 на суму 496598 грн. (погоджено ВДК 23.09.1997р., УДК 29.09.1997р.); акт № 3 на суму 854793,04 грн. (погоджено ВДК 23.09.1997р., УДК 29.09.1997р.); в 1998 році: акт № 4 на суму 81618 грн. (погоджено ВДК та УДК 16.03.1998); акт № 5 на суму 266112 грн. (погоджено ВДК та УДК 16.03.1998); акт № 6 на суму 60575 грн. (погоджено ВДК та УДК 16.03.1998); акт № 7 на суму 123462 грн. (погоджено ВДК та УДК 28.08.1998); акт б/н на суму 330797,69 грн. (погоджено ВДК та УДК 28.08.1998). Дані акти вказують саме на факт прийняття на себе заборгованості відповідачем. Наголошує, що акти приймання-передачі бюджетної позички оформлялися відповідного до типових актів, що затвердженні Додатком №8 до Порядку надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року. Даний акт передачі передбачав необхідність затвердження такої передачі як обласними органами Державного казначейства, так і Державним казначейством України. Проте дослідження змісту акту підтверджує те, що органами Державного казначейства України така передача бюджетної заборгованості не була затверджена. Такий факт вказує на те, що заборгованість по бюджетній позика не передавалась, а залишилася за Хмельницьким представництвом ДАК „Хліб України”. Звертає увагу суду на ту обставину, що акт не містить дати здійснення такої передачі (зазначення якої є обов'язковою згідно Додатку №8), тому не можливо передбачити та визначити навіть коли планувалося здійснити таку передачу заборгованості по бюджетній позичці. Дані обставини справи свідчать про безпідставність посилання відповідача на передачу заборгованості по бюджетній позичці ДАК „Хліб України”. На підставі викладеного підтримує позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача вказану заборгованість по поверненню бюджетної позички.

Відповідач у письмовій позиції з приводу поданого позову та його представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують. В підтвердження своїх доводів наголошують, що Порядком надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року визначені зобов'язання сторін в ході виконання державного замовлення 1996 року та використання державних ресурсів зерна. Згідно з п.7.1. Порядку нормативи повернення бюджетної позички заготівельними підприємствами та елітно-насінницькими господарствами в грошовому виразі встановлюються на 1 тонну відповідного виду та сорту реалізованої продукції і повинні забезпечувати повне її повернення. Відповідно з вимогами п.7.2. Порядку бюджетна позичка заготівельними і зернопереробними підприємствами повертається до Державного бюджету після реалізації зерна або продуктів його переробки, обтяжених бюджетною позичкою. Зазначене стосується як реалізації зерна, що надійшло від сільгосптоваровиробників в розрахунок державного замовлення і зерна (продуктів переробки), що надійшли з інших заготівельних і зернопереробних підприємств в порядку внутріобласних і міжобласних переміщень. Згідно з п.6.1. Порядку при внутріобласному переміщенні зерна з одного підприємства на інше одночасно передається заборгованість по бюджетній позичці. З врахуванням чого вважає, що акти приймання-передачі заборгованості за бюджетними позичками не є доказом, що підтверджує прострочення зобов'язання по поверненню бюджетної позички, оскільки не містить інформації стосовно отримання Відповідачем зерна (продуктів переробки), обтяженого бюджетною позичкою, та реалізації зерна (продуктів переробки) - виручка від реалізації якого підлягає поверненню до Державного бюджету. Відповідач не відноситься до категорії заготівельних і зернопереробних підприємств, відтак не може бути суб'єктом внутріобласних та міжобласних переміщень зерна. При міжобласних переміщеннях зерна (продуктів переробки) заборгованість по бюджетній позичці передається шляхом складання актів передачі-прийому між обласними дочірніми підприємствами ДАК „Хліб України” на підставі реєстру актів передачі зерна та продуктів його переробки підприємствами-постачальниками підприємствам-одержувачам (п. 6.2 Порядку). Отже, Порядком не передбачено оформлення передачі-приймання заборгованості за бюджетними позичками безпосередньо між заготівельними (зернопереробними) підприємствами і обласними дочірніми підприємствами (представництвами) ДАК „Хліб України”. Наголошує, що акти приймання-передачі заборгованості за бюджетними позичками, що є предметом спору оформлені відповідно до спільного листа ДАК „Хліб України” і Головного управління Держказначейства України від 25.06.1997 року №6-1/231; №04-03/503-2134, що підтверджується листом Державного казначейства України від 23.01.2006 року № 09-04/67-388. Повідомив, що ВАТ „Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів” відвантажено борошно до Туркменістану на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1996 року №562; Протоколу про взаємозалік бюджетної позички, виділеної відповідно до постанови КМУ від 25.05.1996 року №562, від 31.12.1996 року №1-6197 між Держказначейством України, Міністерством сільського господарства і продовольства України, ДАК „Хліб України”, „Украгрохімом”, ВАТ „Агрохімцентр”, погодженого з Міністерством фінансів України; розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 липня 1997 року №421-р. Розрахунки вартості зерна для виробництва борошна, відвантаженого до Туркменістану, акти приймання-передачі заборгованості за бюджетними позичками направлені Відповідачу для узагальнення. Відповідачем узагальнені матеріали, отримані від заготівельних (зернопереробних) підприємств, і за актами приймання-передачі заборгованості за бюджетними позичками, погодженими з управлінням Держказначейства у Хмельницькій області передані Державній акціонерній компанії „Хліб України”. Зазначене підтверджується актом приймання-передачі заборгованості за бюджетною позичкою від 02.02.1998 року на суму 5295400 грн., між ДАК „Хліб України” і Хмельницьким представництвом ДАК „Хліб України”, листом Держказначейства України від 23.01.2006 року №09-04/67-388. В доповідній записці начальника Головного управління Держказначейства України у Хмельницькій області голові Хмельницької обласної державної адміністрації від 29.01.2007 року №07-35/236 зазначається: "... залишається не врегульовано питання щодо заборгованості за бюджетними позичками 1995-1997 років в сумі 13,7 млн.грн. в частині відвантаженого заготівельними підприємствами області зерна і борошна до Туркменістану згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1996 року №562. Найбільші суми зазначеної заборгованості рахуються за ОДП ДАК „Хліб України”. Натомість Головним управлінням Держказначейства України та ДАК „Хліб України” спільним листом від 25.06.1997 року №04-03/503-2134; №6-1/321 встановлено порядок оформлення документів, яким, зокрема, передбачено узагальнення обласними представництвами ДАК "Хліб України" матеріалів і надання їх ДАК "Хліб України". Пунктом 4, зазначеного листа встановлено, що на вартість міжобласного переміщення заборгованості по бюджетній позичці складається протокол між ДАК „Хліб України” та Державним казначейством України, із зазначенням сум і областей, що передають та приймають заборгованість. Звертає увагу суду на те, що згідно з п.4 ст. 17 Бюджетного кодексу України органи стягнення застосовують механізм стягнення, передбачений законом для стягнення не внесених у строк податків у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення наданих позичок із Державного бюджету. Між Відповідачем та територіальними органами Держказначейства не укладались будь-які угоди про надання бюджетних позичок. Не існує доказів, що підтверджують отримання Відповідачем бюджетних позичок або зерна ( продуктів переробки), обтяженого бюджетною позичкою. Враховуючи викладене просить суд у позові відмовити.

В додаткових поясненнях відповідач наголошує, що виходячи із вимог позивача, випливають наступні строки стягнення боргу: не пізніше 1 вересня 1998 року - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 р. № 124; повернення бюджетних позичок, наданих на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовлення ( контрактом) 1994 - 1997 років у 2001 році до спеціального фонду Державного бюджету України на 2001 рік - п. 28 статті 31 Закону України „Про Державний бюджет на 2001 рік”. Крім того, відповідно до ст. 16 Закону України „Про Державний бюджет України на 1997рік”, ст. 22 Закону України " Про Державний бюджет на 1998 рік", ст. 22 Закону України „Про Державний бюджет на 1999 рік”, органам системи Міністерства фінансів України та Державної податкової адміністрації було надане право за наслідками документальних перевірок стягувати у безспірному порядку з підприємств і організацій прострочену заборгованість з наданих позичок. Статтею 20 Закону України „Про Державний бюджет України 2000 рік” та ст. 23 Закону України „Про Державний бюджет на 2001 рік” було передбачено, що для стягнення заборгованості перед Державним бюджетом з наданих підприємствам і організаціям позичок з державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками, органами державної податкової служби України застосовується механізм безспірного стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законодавством для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржника. Звертає увагу суду на те, що після набрання чинності Бюджетним кодексом України, органи державної податкової служби України були визнані органом стягнення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками ( ст. 22 Закону України „Про Державний бюджет України на 2003 рік” від 26.12.02 № 380 - IV). З врахуванням викладеного вважає, що позивачем недотримано, встановлених законом, граничних строків стягнення боргу, що є однією із підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні відповідачем заявлено клопотання про застосування строку позовної давності встановлено ст.257 ЦК України тривалістю три роки, з врахуванням чого просить суд у позові відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” м. Кам'янець-Подільський в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив. У запереченні на адміністративний позов повідомив, що у відповідності з п.4 ст.17 Бюджетного кодексу України, у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників. Питання щодо стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів регулюється Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Згідно п. 15.1.1. вказаного вище Закону за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. З врахуванням викладеного вважає, що позивачем пропущено вказаний вище строк і просить суд у позові відмовити.

Розглядом наявних в справі матеріалів судом встановлено наступне:

Хмельницьке обласне дочірнє підприємство державної акціонерної компанії „Хліб України” м. Хмельницький зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності та перебуває в ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою Хмельницького обласного управління статистики №1496.

Відповідно до статуту Хмельницького обласного дочірнього підприємства державної акціонерної компанії „Хліб України” м. Хмельницький, затвердженого рішенням Спостережної ради ДАК „Хліб України” від 10.03.1998р. протокол №3, підприємство є правонаступником прав і обов'язків Хмельницького представництва Державної акціонерної компанії „Хліб України” м. Хмельницький (п.2.2.).

Згідно актів прийому-передачі, на протязі 1997-1998р.р. між ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” виробниче об'єднання елеваторної і зернопереробної промисловості (заготівельне підприємство) та Хмельницьким представництвом ДАК „Хліб України” виробниче об'єднання елеваторної і зернопереробної промисловості (заготівельне підприємство), керуючись Порядком надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996року від 11.04.1996р. №72/113, проведено передачу-прийом заборгованості по бюджетній позичці від ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” до Хмельницького представництва ДАК „Хліб України”: в сумі 330791грн. 69коп. (урожай 1995р.-303438грн., урожай 1996р. -27353грн. 69коп.) згідно акту б/н від 28.08.1998р. прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; в сумі 496598грн. 00коп. (урожай 1995р.), згідно акту №2 від 23.09.1997р. прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; в сумі 854793грн. 04коп. (урожай 1995року), згідно акту №3 прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; в сумі 81618грн. 00коп. (урожай 1996року), згідно акту №4 від 16.03.1998р. прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; в сумі 266112грн. 00коп. (урожай 1996року) згідно акту №5 від 16.03.1998р. прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; в сумі 60575грн. 00коп. (урожай 1995 року) згідно акту №6 прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; в сумі 123462грн. 00коп. (урожай 1996 року), згідно акту №7 від 28.08.1998р. прийому- передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; в сумі 394231грн. 00коп. (урожай 1995року) згідно акту №14 від 09.07.1997р. прийому - передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна.

Акти прийому-передачі заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна підписано представниками та скріплено печатками ВАТ „Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів” та Хмельницьким представництвом Державної акціонерної компанії „Хліб України” м. Хмельницький.

Всього заборгованості по бюджетних позичках було передано від ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” до Хмельницького представництва ДАК „Хліб України” згідно вищеперелічених актів прийому-передачі на суму 2608180,73грн.

В матеріалах справи також наявний акт передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці, складений між Хмельницьким представництвом ДАК „Хліб України” та ДАК „Хліб України”.

Як вбачається із вказаного акту передачі-прийому, Хмельницьке представництво ДАК „Хліб України” та ДАК „Хліб України” керуючись Порядком надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996року від 11.04.1996р. №72/113 провели передачу-прийом заборгованості по бюджетній позичці від Хмельницького представництва ДАК „Хліб України” до Державної акціонерної компанії „Хліб України” в сумі 5295400грн. за борошно відвантажене до Туркменістану та за зерно врожаю 1995-1996р.

На час розгляду справи заборгованість відповідача перед бюджетом по поверненню бюджетної позички не погашена і становить 2608180,73грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши матеріали справи в їх сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Пунктом 4 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до компетенції адміністративних судів віднесено вирішення спорів за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Закон України “Про державну податкову службу в Україні” в п.11 ст.10 надає органам державної податкової служби право звертатися з позовами до підприємств, установ, організацій та громадян, зокрема у випадках стягнення заборгованості перед бюджетом.

Згідно ст. 21 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та ст.20 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” органи державної податкової служби України визначені в 2007-2008р.р. органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.

При цьому відповідно до п. 4 ст. 17 Бюджетного кодексу України, органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про правомірність звернення позивача з позовною заявою до суду про стягнення заборгованості по бюджетним позичкам.

З приводу заявленої до стягнення суми, судом враховується наступне.

Протягом 1995-1997р.р. за рахунок коштів державного бюджету надавались безвідсоткові бюджетні позички відповідно до Закону України „Про поставки продукції до державних потреб”, Указу Президента України від 16.01.1995р. № 51 „Про державний контракт на сільськогосподарську продукцію на 1995 рік”, Указу Президента України від 18.01.1996 р. № 62 „Про задоволення державних і регіональних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік”, постанови КМУ від 12.03.1996 р. № 323 „Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік”, постанови КМУ від 04.02.1997 р. № 124 „Про задоволення державних потреб у зерні в 1997 році”.

Відповідно до п. 6.1. Наказу Міністерства фінансів України, Міністерства сільського господарства і продовольства України від 11.04.1996р. №72/113, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.06.1996р. за №265/1290 Про затвердження Порядку надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року, при внутрісистемному переміщенні зерна з одного підприємства на інше одночасно передається заборгованість по бюджетній позичці, виходячи з його облікової вартості, а при переміщенні продуктів його переробки (борошно, крупи) - за затвердженими в установленому порядку нормативами повернення заготівельними підприємствами бюджетної позички. Передача заборгованості по бюджетній позичці оформляється актом передачі-прийому згідно з додатком №8.

З наявних в матеріалах справи актів приймання-передачі заборгованості, вбачається, що в 1997 році проведено передачу -прийом заборгованості по бюджетній позичці від ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” до Хмельницького представництва ДАК „Хліб України” на підставі акта №14 від 09.07.1997р. (урожай 1995р.) на суму 394231 грн. (погоджено ВДК 09.07.1997р., УДК 04.09.1997р.), на підставі акта №2 від 23.09.2007р. (урожай 1995р.) на суму 496598 грн. (погоджено ВДК 23.09.1997р., УДК 29.09.1997р.), на підставі акта №3 (урожай 1995р.) на суму 854793 грн. (погоджено ВДК 23.09.1997р., УДК 29.09.1997р.).

В 1998 році проведено передачу -прийом заборгованості по бюджетній позичці від ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” до Хмельницького представництва ДАК „Хліб України” на підставі акта №4 від 16.03.1998р. (урожай 1996р.) на суму 81618 грн. (погоджено ВДК та УДК 16.03.1998); акт №5 від 16.03.1998р. (урожай 1996р.) на суму 266112 грн. (погоджено ВДК та УДК 16.03.1998); акт №6 (урожай 1996р.) на суму 60575 грн. (погоджено ВДК та УДК 16.03.1998); акт №7 від 28.08.1998р. (урожай 1996р.) на суму 123462 грн. (погоджено ВДК та УДК 28.08.1998); акт б/н від 28.08.1998р. (урожай 1996р.) на суму 330797,69 грн. (погоджено ВДК та УДК 28.08.1998).

Судом враховується, що згідно ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Складені акти № 14 на суму 394231 грн., №2 на суму 496598 грн., акт №3 на суму 854793,04 грн., №4 на суму 81618 грн., №5 на суму 266112 грн., №6 на суму 60575 грн., №7 на суму 123462 грн., б/н на суму 330797,69 грн. підтверджують передачу від ВАТ "Кам'янець - Подільський КХП" до Хмельницького представництва ДАК "Хліб України" зобов'язання по поверненню бюджетної позички на суму 2608180, 73 грн.

Судом приймається до уваги, що відповідач звертався з позовом до ВАТ "Кам'янець - Подільський КХП" про визнання недійсними вказаних актів.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 23.01.2007р. по справі №20/13/3069 Хмельницькому обласному ДП ДАК „Хліб України” у задоволенні позову відмовлено у зв'язку із пропуском останнім строку позовної давності. При цьому в рішенні суду зазначається, що Казначейством було проведено перереєстрацію бюджетної позички на позивача з відома останнього, а тому він мав знати про порушення свого права з дня підписання актів прийому - передачі заборгованості по бюджетній позичці.

За таких обставин та враховуючи, що акти, які підтверджують факт передачі заборгованості по бюджетній позичці від ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” до Хмельницького представництва ДАК „Хліб України” є дійсними, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення 2608180грн. 73коп. заборгованості по бюджетним позичкам з відповідача обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому суд зважає на приписи п.3 ст. 39 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та п.3 ст.36 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, згідно яких повернення бюджетних позичок, наданих на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1994-1997 років є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2007-2008роки. Відповідно до ст. 65 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та ст.63 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, в 2007 та 2008 роках заборонено списання заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, крім заборгованості суб'єктів господарювання, визнаних у встановленому порядку банкрутами, вимоги щодо погашення заборгованості яких не були задоволені у зв'язку з недостатністю їх активів.

Зважаючи на викладене, доводи відповідача судом до уваги не приймаються.

При цьому твердження відповідача про пропуск позивачем при зверненні з позовною заявою до суду строків визначених ст.15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, судом до уваги не приймається, оскільки п.15.2 Закону визначаються граничні строки стягнення податкового боргу, яким в силу ст.1 Закону є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Заявлена до стягнення позивачем сума не пройшла процедури узгодження, що є необхідною передумовою для визначення останньої податковмим боргом.

При зверненні з позовною заявою до суду позивачем не порушено також і строки давності визначені статтею 257 Цивільного Кодексу України, оскільки приписами ст.1 ЦК України визначено, що до бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлене законом.

Іншого встановленого законом відповідач суду не довів, натомість згідно п. 8 статті 36 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України„ від 28 грудня 2007 року №107-VI, визначено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2008 рік у частині кредитування є повернення безвідсоткових бюджетних позик, наданих у 2004 році підприємствам державної форми власності паливно-енергетичного комплексу та у 2005 році підприємствам та організаціям вугільної промисловості на погашення заборгованості із заробітної плати працівникам. Згідно п. 1 статті 52 вказаного Закону визначено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є кошти від повернення позик, які надавалися з відповідного бюджету до набрання чинності Бюджетним кодексом України, та відсотки, сплачені за користування ними.

Судом враховується, що Зазначені норми Закону передбачають можливість формування спеціальних фондів місцевого та державного бюджетів за рахунок повернення безвідсоткових бюджетних позик наданих за межами строків визначених як ст.15 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” так і ст. 257 Цивільного Кодексу України.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головного управління державного казначейства України у Хмельницькій області до Хмельницького обласного дочірнього підприємства державної акціонерної компанії „Хліб України” м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВАТ „Кам'янець-Подільський КХП” м. Кам'янець-Подільський про стягнення 2608180грн. 73коп. заборгованості по бюджетним позичкам задовольнити.

Стягнути з Хмельницького обласного дочірнього підприємства державної акціонерної компанії „Хліб України” (м. Хмельницький, вул. Вайсера, 7, код 00958468) на користь Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому (м. Хмельницький, вул. Театральна, 12, код 21324474) 2608180грн. 73коп. (два мільйони шістсот вісім тисяч сто вісімдесят гривень 73коп.).

Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя М.Є. Муха

Постанову складено в повному обсязі і підписано 02.04.2008р.

Віддруковано 5 примірників:

1 -до матеріалів справи,

2 -позивачу,

3 -відповідачу,

4,5 -третім особам.