29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
"21" березня 2008 р. Справа №15/9226-А
за позовом Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особів особі урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області м. Хмельницький
до Відкритого акціонерного товариства "Адамс" с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району
про стягнення 3416,00 грн.
Суддя Муха М.Є.
Секретар судового засідання Маєвська Н.В.
Представники сторін:
від позивача Петричко С.О. -за довіреністю №12/139-21
від відповідача не з'явився
від прокуратури не з'явився
У судовому засіданні згідно ч.3 ст. 160 КАСУ проголошено вступну і резолютивну частини постанови.
Суть спору
Заступник прокурора м. Хмельницького звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі урядового органу державного управління - державної інспекції з енергозбереження, територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області м. Хмельницький про стягнення з Відкритого акціонерного товариства „Адамс” с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району 3416грн. підвищеної плати за марнотратне та неефективне використання природного газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що актом перевірки територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області №18-22-193 від 18.10.2007р. виявлено, що відповідач внаслідок нераціонального використання електричної енергії допустив її перевитрати в обсязі 3972,8квт.год. на рік. На підставі даного акту начальником територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області винесена постанова №18-22-66 від 18.10.2007р. про застосування підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів та застосовані економічні санкції у вигляді подвійної плати за перевитрати електричної енергії в сумі 3416грн.
Відповідач, незважаючи на те, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.
З врахуванням чого суд вважає можливим розглянути справу за відсутності його представника.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено:
18.10.2007р. територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області проведено перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів Відкритим акціонерним товариством „Адамс” с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району. За результатами перевірки складено акт №18-22-193.
В ході перевірки виявлено, що на підприємстві проводяться роботи на скорочення споживання енергоресурсів, разом з тим виявлено ряд недоліків, які відображені в приписі №18-22-193 від 18.10.2007р.
18.10.2007р. на підставі акту перевірки начальником територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області винесено ВАТ „Адамс” с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району обов'язковий до виконання припис та прийнято постанову №18-22-66 про застосування до ВАТ „Адамс” с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району подвійної плати за перевитрати електричної енергії в кількості 3,973тис. кВт. год. рік в розмірі 3416грн.
Позивачем надано докази надсилання постанови №18-22-66 від 18.10.2007р. на адресу відповідача.
Оскільки кошти у сумі 3416грн. відповідачем в добровільному порядку не сплачено, прокурором заявлено позов про примусове їх стягнення.
В судовому засіданні позивачем також надано довідку Кам'янець-Подільської ОДПІ №6068/10/19-024 від 19.03.2008р., з якої вбачається що за період з 18.10.2007р. по 18.03.2008р. надходження коштів по коду бюджетної класифікації 21081100 рахунок 311113106700235 по підприємству ВАТ „Адамс” не було.
Аналізуючи надані докази і оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне:
Законом України „Про енергозбереження” №74/94-ВР від 01.07.1994р. (із змінами, внесеними згідно з Законом №783-XIV від 30.06.1999р.) визначено правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань, організацій, розташованих на території України, а також для громадян.
Відповідно ч.2 ст.9 Закону України „Про енергозбереження” державне управління в сфері енергозбереження здійснює Кабінет Міністрів України та уповноважений ним орган.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2000р. №1039 (п.п.1,4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1464 від 27.09.2000р.) установлено, що урядовим органом державного управління є Державна інспекція з енергозбереження і затверджено її Положення. Структурним підрозділом Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області, яке діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження від 10.08.2000р. №42.
Державна інспекція з енергозбереження та її структурні підрозділи, у межах своєї компетенції, здійснюють державний контроль у сфері енергозбереження, виконують відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів, надають за результатами перевірок підприємств обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушень і недоліків, зумовлених невиконанням вимог законодавства з енергозбереження щодо ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та контролюють виконання цих приписів. Крім того, відповідно до Положення Державна інспекція з енергозбереження та її підрозділи мають право застосовувати економічні санкції до підприємств, відповідно до законодавства, у разі виявлення фактів перевитрати ними паливно-енергетичних ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання.
Відповідно ст.ст. 11,17 Закону України „Про енергозбереження” економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають застосування економічних санкцій, що накладаються за марнотратне витрачання та прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.1993р. №699 „Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” (із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №1308 від 28.10.1996р. та №1071 від 07.07.2000р.) на Державну інспекцію з енергозбереження покладено здійснення контролю за раціональним і ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями) і затверджено розміри плати за газ, що тимчасово споживається на виробничі потреби понад встановлені середньодобові норми з дозволу газозбутових і газотранспортних організацій, а також у разі неефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами (електростанціями).
Відповідно п.11.1 Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затверджених наказом №355 від 01.11.1994р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.11.1994р. за №281/491, та абз.1 розділу 2 Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.1993р. №699, за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата.
Економічні санкції у розмірі 3416грн. застосовані до ВАТ „Адамс” с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району постановою начальника територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області №18-22-66 від 18.10.2007р., на підставі акту №18-22-193 від 18.10.2007р. перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів.
Постанова №18-22-66 від 18.10.2007р. надіслана відповідачу для сплати підвищеної плати.
Відповідно п.п.16, 17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження №64 від 04.08.2000р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2000р. за №653/4874 підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування, а у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується у судовому порядку.
Пунктом 18 Порядку передбачено, що рішення про застосування до підприємства підвищеної плати може бути оскаржено в установленому законом порядку.
Постанова №18-22-66 від 18.10.2007р. відповідачем в установленому законодавством порядку не оскаржено. Доказів, які б спростовували викладені в акті перевірки порушення не надано.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення 3416грн. підвищеної плати за марнотратне та неефективне використання природного газу та інших паливно-енергетичних ресурсів обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими що відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Кошти у сумі 3416грн. стягуються в доход державного бюджету України відповідно ст.2 Закону України „Про державний бюджет України на 2007рік”.
Керуючись ст.ст.6, 14, 51, 71, 86, 94, 104, 105, 112, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Позов Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі урядового органу державного управління -Державної інспекції з енергозбереження територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Хмельницькій області м. Хмельницький до Відкритого акціонерного товариства „Адамс” с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району про стягнення 3416грн. задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Адамс” (с. Жовтневе Кам'янець-Подільського району, код 21332108) в доход державного бюджету України (реєстраційний рахунок №31115106700006 відділення державного казначейства у м. Шепетівка, МФО 815013, код одержувача 23565207) - 3416грн. (три тисячі чотириста шістнадцять гривень) підвищеної плати за марнотратне і неефективне використання природного газу та інших паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя М.Є. Муха
Постанова складена у повному обсязі і підписана 21.03.2008р.
Віддруковано 5 примірників:
1 -до справи;
2 -позивачу;
3 -відповідачу,
4 -прокуратурі Хмельницької області;
5 -прокуратурі м. Хмельницького..