Рішення від 25.09.2008 по справі 3/17/5494

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"25" вересня 2008 р.

Справа № 3/17/5494

За позовом Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ

до Відкритого акціонерного товариства "Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування "Пригма-прес" м. Хмельницький

про повернення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву та сплату штрафних санкцій на суму 906 687,24 грн.

Суддя Вибодовський О.Д.

Представники сторін:

від позивача Долич О.В. -за довіреністю №2/34 від 09.01.2008р.

від відповідача Місяць А.П. -за довіреністю від 16.01.2007р.

Рішення приймається 25.09.2008р., оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Суть спору

Позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні наполягають на задоволенні позовних вимог. Просять суд зобов'язати Відкрите акціонерне товариство „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький повернути матеріальні цінності мобілізаційного резерву, а саме чавун переробний 29тонн; чавун ливарний 144тонн; сталь крупносортна 1,150тонн; сталь дрібно сортна 0,700тонн;сталь сортова інструментальна 1тонн, сталь сортова конструкційна 8,89тонн; сталь тонколистова 1,9-3,9мм -25, 930тонн; сталь тонколистова 1,0-1,8мм -8,600тонн; сталь листова конструкційна г/к 7,250тонн; сталь сортова х/т 0,200тонн; дріт звичайної якості 0,460тонн; дріт сталевий зварювальний 0,392тонн; дріт сталевий пружинний 4,170тонн; алюміній вторинний 5000тонн; олово, включаючи вторинне 0,015тонн; бронза ливарна (вторинна) 0,360тонн; інструмент вимірювальній спеціальний 84шт./0,5грн. шт..; приспосіблення 5шт; приспосіблення спеціальні 24шт; штампи і пресформи 11шт; спеціальне технологічне оснащення 39шт; комплектуючі вироби (в т.ч. карабіни) 1250шт та стягнути з останнього в дохід державного бюджету України 906687грн. 24коп. штрафних санкцій, з яких 592722грн. 79коп. -за незабезпечення збереження матеріальних цінностей; 118544грн. 56коп. -за несвоєчасне подання встановленої звітності та за невідповідність обліку чинному законодавству; 195419грн. 89коп. -пені. В підтвердження позовних вимог посилаються на те, що факт закладення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на відповідальне зберігання до Відкритого акціонерного товариства „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” підтверджується номенклатурою матеріальних цінностей Мінстанкопромом СРСР (має гриф „ДСК”), річним звітом по формі № 12 за 1991 рік (має гриф „ДСК” та звітом відповідача про наявність матеріальних цінностей мобілізаційного резерву станом на 01.01.2005. Зазначають, що ВАТ „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування Пригма-прес” зобов'язане зберігати матеріальні цінності мобілізаційного резерву до моменту зняття з нього мобілізаційного завдання в установленому порядку. Відповідно до ст. 12 Закону України „Про державний матеріальний резерв” державний резерв матеріальних цінностей є недоторканим і може використовуватися лише за рішенням Кабінету Міністрів України. Повідомив, що в результаті проведеної контрольної перевірки наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей мобілізаційного резерву встановлено факт незабезпечення збереження матеріальних цінностей; факт несвоєчасного подання встановленої звітності, облік не відповідає порядку, встановленому чинним законодавством. Вартість матеріальних цінностей в розмірі 592722грн. 79коп., стосовно яких було встановлено факт незабезпечення збереження, несвоєчасного подання встановленої звітності, встановлена, виходячи з цін, що діяли на момент проведення перевірки. Наголошують, що факт незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву свідчить про неналежне виконання своїх зобов'язань, передбачених Законом України „Про державний матеріальний резерв”, „Положення про особливості формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями мобілізаційного резерву”, „Положення про мобілізаційний резерв” та інших нормативних актів, які регулюють порядок здійснення операцій по відповідальному зберіганню матеріальних цінностей державного резерву. Звертає увагу суду на те, що згідно з п. 10 ст. 14 Закону України „Про державний матеріальний резерв” у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають ці цінності, стягується штраф у розмірі 100% вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей. Вартість матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, стосовно яких встановлено факт несвоєчасного подання встановленої звітності, облік не відповідає порядку, встановленому чинним законодавством становить 592722,79грн. Отже, 20 % за несвоєчасне подання встановленої звітності та за невідповідність обліку чинному законодавству становить 118544,56 грн. (20 % від 592 722,79 грн.).

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують посилаючись на те, що згідно п.10 ст.14 Закону України „Про державний матеріальний резерв”, у разі незабезпечення збереження матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі самовільного відчуження, з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких перебувають цінності, стягується штраф у розмірі 100% вартості виходячи з їх ринкової ціни на день виявлення факту відсутності (самовільного відчуження), а також пеня з вартості відсутнього їх обсягу за кожний день до повного повернення матеріальних цінностей. Наголошує, що відповідач не є державним або спеціалізованим підприємством або монополістом, для яких відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного матеріального резерву є обов'язковим, матеріальні цінності не були йому передані по акту під час створення товариства, відшкодування витрат на утримання матеріальних цінностей державного матеріального резерву не отримував, тому правових підстав до покладення на нього спеціальної відповідальності по мобілізаційних зобов'язаннях не має. Звертає увагу суду на те, що всупереч вимог ст.33 ГПК України позивач, на підтвердження своїх доводів про самовільне використання відповідачем матеріальних цінностей державного матеріального резерву, не надав належних доказів про кількість та якість матеріальних цінностей, про повернення яких заявлено в позові, а посилався лише на акти контрольних перевірок, що не містять відомостей про обмір матеріальних цінностей. Відповідно до вимог п.2 ст. 11 Закону України „Про державний матеріальний резерв” частина запасів матеріальних цінностей державного резерву може зберігатися на промислових, транспортних, сільськогосподарських, постачальницько-збутових та інших підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах. Такий договір зберігання з ВАТ „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” не укладався і такі матеріальні цінності на зберігання не передавалися. Зазначає, що в обґрунтування своїх доводів про обсяги та кількісний склад самовільно використаного відповідачем державного майна позивач посилається на акти перевірки наявності матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, які складені з порушенням вимог Інструкції для працівників міжобласних інспекцій Держкомрезерву по здійсненню контролю за забезпеченням збереження продтоварів державного резерву на пунктах відповідального зберігання, затвердженої Головою Держкомрезерву України від 12 травня 1996 року. Акт контрольної перевірки від 28.07.2005 не містить відомостей або додатка реєстру обміру товарно-матеріальних цінностей по конкретних товарних пропозиціях, не є актом інвентаризації, тому не може вважатися доказом, достатнім для доведення вимог позивача про самовільне використання відповідачем матеріальних цінностей. З врахуванням викладеного просить суд у позові відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено

Згідно довідки головного управління статистики у Хмельницький області №744 Відкрите акціонерне товариство „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький (ідентифікаційний код 05748921) включено до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Як вбачається з статуту Відкритого акціонерного товариства „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький, затвердженого загальними зборами ВАТ протокол №4 від 19.11.2001р.), Відкрите акціонерне товариство „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький створено відповідно до рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області від 31.03.1995 №166 шляхом перетворення орендного підприємства Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” у Відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 26.11.1994р. №699/94 „Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів.

З поданих позивачем доказів вбачається, що позивач передав на відповідальне зберігання Хмельницькому заводу ковальсько-пресового устаткування ім. В.В. Куйбишева НПО „Пресмаш” матеріальні цінності мобілізаційного резерву у кількості та асортименті, що зазначені у Номенклатурі накопичення матеріальних цінностей Мінстанкпрому СРСР №М-2407с від 10.08.1982року.

З 25.07.2008р. по 28.07.2005р. представником Держкомрезерву України проведена контрольна перевірка наявності, якісного стану, умов зберігання, обліку та звітності матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, які знаходяться на відповідальному зберіганні на ВАТ „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький, за результатами якої складено акт.

Перевіркою встановлено факт самовільного відчуження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, виявлено неподання встановленої звітності підприємства, а також ведення обліку матеріальних цінностей мобілізаційного резерву не відповідає порядку, встановленому чинним законодавством. Вартість матеріальних цінностей на день виявлення факту самовільного відчуження становить 592722грн. 79коп.

На підставі п.10 ст.14 Закону України „Про державний матеріальний резерв”, відповідно до якого за самовільне відчуження (використання, реалізацію) матеріальних цінностей державного резерву з юридичних осіб, на відповідальному зберіганні яких вони знаходяться, стягується штраф у розмірі 100% вартості матеріальних цінностей на час виявлення факту відчуження, а також пеня з суми відсутнього їх обсягу за кожний день до повного їх повернення, позивач нарахував відповідачу штраф у розмірі 592722грн. 79коп. (100% від 592722грн. 79коп.).

Пунктом 12 ст.14 Закону України „Про державний матеріальний резерв” передбачено, що у разі порушення правил і умов зберігання, несвоєчасного освіження матеріальних цінностей державного резерву, а також зберігання матеріальних цінностей, що не відповідають затвердженій номенклатурі, діючим стандартам і технічним умовам, несвоєчасного подання встановленої звітності підприємства, установи, організації - відповідальні зберігачі сплачують штраф у розмірі 20 % вартості матеріальних цінностей, щодо яких допущено порушення. З врахуванням чого позивачем нараховано штраф у розмірі 20% від загальної суми матеріальних цінностей мобілізаційного резерву в розмірі 67702,26грн.

Відповідно до п.16 ст.14 Закону України „Про державний матеріальний резерв” пеня обчислюється з вартості самовільно використаних матеріальних цінностей, виходячи з подвійної облікової ставки Національного банку України. Пеня за період з 28.07.2005р. по 16.07.2007р. становить 195419грн. 89коп.

Посилаючись на акт перевірки, Номенклатуру накопичення матеріальних цінностей Мінстанкопрому СРСР №М-2407с від 10.08.1982року., вищевказані норми Закону України „Про державний матеріальний резерв” Державний комітет України з державного матеріального резерву подав до господарського суду Хмельницької області позов, яким просить зобов'язати ВАТ „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький, повернути йому матеріальні цінності на загальну суму 592722грн. 79коп. та стягнути з відповідача в дохід державного бюджету України 906687грн. 24коп. штрафних санкцій, з яких 592722грн. 79коп. -за незабезпечення збереження матеріальних цінностей; 118544грн. 56коп. -за несвоєчасне подання встановленої звітності та за невідповідність обліку чинному законодавству; 195419грн. 89коп. -пені.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги Державного комітету України з державного матеріального резерву не підлягають задоволенню з врахуванням наступного.

Відносини Держкомрезерву з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями у процесі формування і розміщення матеріальних цінностей державного резерву, їх відпуску у зв'язку з освіженням і заміною, у порядку тимчасового позичання, розбронювання, надання гуманітарної допомоги та для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій регулюються Порядком формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1997р. №1129.

Пунктом 8 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву передбачено, що поставка матеріальних цінностей до державного резерву підприємствами-постачальниками здійснюється за договорами, що укладаються з Держкомрезервом, підприємствами, установами і організаціями-зберігачами відповідно до типового договору на поставку матеріальних цінностей до державного резерву, який затверджується Держкомрезервом.

Згідно п.10 Порядку матеріальні цінності вважаються закладеними до державного резерву після підписання акта про їх приймання, розміщення на місці постійного зберігання та оформлення відповідних бухгалтерських документів складського обліку.

Позивач не надав суду передбачених Порядком документів на підтвердження закладення матеріальних цінностей до державного резерву; вимог ухвали суду щодо надання документального підтвердження закладення до Державного матеріального резерву матеріальних цінностей, вказаних у позовній заяві відповідачу позивач також не виконав.

Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приписами статті 34 ГПК України встановлено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Надані позивачем докази, зокрема, акт від 28.07.2005р. перевірки наявності якісного стану та умов зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, копія звіту Хмельницького заводу ковальсько-пресового устаткування ім. В.В. Куйбишева про наявність матеріальних цінностей мобрезерву за 1991р., копія звіту про наявність матеріальних цінностей мобілізаційного резерву станом на 01.01.2005р. у ВАТ „Хмельницький завод КПУ „Пригма-Прес”, з урахуванням п.10 Порядку формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями державного резерву в даному випадку не можна вважати належними і допустимими доказами по справі в розумінні ст.34 ГПК України.

Крім того, позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на Номенклатуру накопичення матеріальних цінностей Мінстанкопрому СРСР №М-2407с від 10.08.1982року.

Однак, із вказаного документу не випливає, що вказані матеріальні цінності передані саме ВАТ „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький, оскільки в самому документі зазначено, що вони передані Хмельницькому заводу ковальсько-пресового устаткування ім. В.В. Куйбишева НПО „Прессмаш”.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що ВАТ „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький зобов'язань стосовно збереження матеріальних цінностей на себе не брав. Відповідно до п.2 ст.11 Закону України „Про державний матеріальний резерв” матеріальні цінності державного резерву можуть зберігатися на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності на договірних умовах. Судом враховується, що відповідач не є державним або спеціалізованим підприємством або монополістом, для яких відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного матеріального резерву є обов'язковим, матеріальні цінності не були передані по акту під час створення товариства в процесі приватизації, відшкодування витрат на утримання матеріальних цінностей державного матеріального резерву відповідач не отримував, будь-яких даних про укладення між сторонами договору зберігання судом не встановлено, тому правових підстав для покладення на нього спеціальної відповідальності по мобілізаційних зобов'язаннях не має.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у позові Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ до Відкритого акціонерного товариства „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький про повернення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву та сплату штрафних санкцій на суму 906687грн. 24коп. необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 173, 175, ст.175, ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

У позові Державного комітету України з державного матеріального резерву м. Київ до Відкритого акціонерного товариства „Хмельницький завод ковальсько-пресового устаткування „Пригма-прес” м. Хмельницький про повернення матеріальних цінностей мобілізаційного резерву та сплату штрафних санкцій на суму 906687грн. 24коп. відмовити.

Суддя О.Д. Вибодовський

Віддруковано 3 примірники:

1 -до справи;

2 -позивачу;

3 -відповідачу.