Постанова від 06.11.2013 по справі 569/18635/13-а

Справа № 569/18635/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2013 року Рівненський міський суд

під головуванням судді - Ковальова І.М.

при секретарі - Жижчук А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, зобов'язання виконання дій,-

ВСТАНОВИВ:

В Рівненський міський суд 14 жовтня 2013 року з позовом до ОСОБА_2 центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, зобов'язання виконання дій звернувся ОСОБА_1

В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги повністю підтримав, просить суд їх задоволити та визнати дії ОСОБА_2 Центру по нарахуванню та здійснення соціальних виплат, які полягали у нарахуванні та виплаті йому щорічної до 5 травня разової грошової допомоги, як учаснику війни в розмірі, меншому ніж три мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - протиправними; зобов'язати ОСОБА_2 Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити йому недоплачену суму щорічної до 5 травня разової грошової допомоги, як учаснику війни відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2013 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст.28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» з урахуванням сум фактично отриманої ним такої допомоги.

Свої вимоги мотивує тим, що він має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасника війни. Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ у редакції від 25 грудня 1998 року щорічно, до 5 травня він має право на отримання разової грошової допомоги у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст.17-1 Закону №3551-ХІІ щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст.12 - 16 цього закону, здійснюють органи соціального захисту населення, в даному випадку - ОСОБА_2 центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат.

Згідно ст.17 Закону №3551-ХІІ фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів. Однак, в 2013 році відповідачем йому було виплачено вказану допомогу в розмірі, що є значно меншою, ніж передбачено Законом №3551-ХІІ: 135,00 грн. згідно листів Дубенської міської Ради та Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_2 ОДА.

Вважає, що оскільки йому нараховано та виплачено допомогу в розмірі нижчому, ніж це передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», то дії відповідача слід визнати неправомірними та зобов'язати нарахувати та виплатити недоплачену суму щорічної до 5 травня разової грошової допомоги, як учаснику війни відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2013 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст.28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» з урахуванням сум фактично отриманої ним такої допомоги.

Представник відповідача ОСОБА_2 центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з'явився, однак подав до суду письмові заперечення на позов у яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу з підстав викладених у запереченнях та провести розгляд справи у відсутності представника відповідача. Свої заперечення мотивує тим, що розмір виплати разової грошової допомоги до 5 травня, як однієї з державних соціальних гарантій, встановлено Постановою Кабінету Міністрів України №149 від 13 березня 2013 року, з урахуванням відсутності відповідного регулювання такої виплати в залежності від прожиткового мінімуму іншими нормативно-правовими актами.

Постановою КМ України від 13 березня 2013 року №149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».

Постанова чинна, неконституційною не визнавалась і є обов'язкової для застосування, відповідно до ст.117 Конституції України.

Згідно бази даних та списків, які надані головним управлінням пенсійного фонду України в Рівненській області центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати допомоги до 5 травня ОСОБА_1 являється учасником війни. На підставі списків, в яких чітко зазначена сума виплати допомоги та бази даних програмним комплексом АСОПД/КОМТЕХ розробленого Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики України здійснено автоматизоване нарахування допомоги до 5 травня позивачу, тому розмір допомоги складає учасникам 135,00 грн. Саме на підставі списків та бази даних позивачу була виплачена допомога до 5 травня.

Згідно положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Центр відповідно до покладених на нього завдань, перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків. Проте, із змісту вказаного положення випливає, що центр не має права самостійно коригувати розмір та код вказаних виплат.

Крім того, відповідно до рішення Конституційного суду України від 25 січня 2012 року №1-3рп/2012 Кабінет міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік і подає його до Верховної Ради України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України звітує перед Верховною Радою України про його виконання (частина друга статті 96, частина перша статті 97, частина перша статті 113, пункт 6 статті 116 Основного Закону України), ефективне здійснення КМУ цих повноважень є основою для вжиття ним заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проведення політики у сфері соціального захисту, фінансової та податкової політики (пункти 2,3 статті 1 16 Конституції України). Таким чином, державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян, керуються зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про державний бюджет України на відповідний рік та інших Законів України.

Тому, при нарахуванні та виплаті позивачу в 2013 році щорічної разової допомоги, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» відповідач діяв правомірно.

На підставі викладеного, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1 являється учасником війни, що підтверджується дослідженим в судовому засіданні посвідченням (дублікат) серії Д-І №808571 виданим 10 лютого 2011 року Управлінням праці та соціального захисту населення Дубенської міської Ради Рівненської області.

З дослідженого в судовому засіданні повідомлення Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації спільно з Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати коштів до 5 травня 2013 року від 19 вересня 2013 року №02-Л-86 скц вбачається, що за інформацією Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як учасник війни. Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни та іншим учасникам війни, виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

У 2013 році розміри щорічної разової грошової допомоги до 5 травня встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Для учасників війни розмір зазначеної допомоги складає 135 грн. на підставі списків, надісланих головним управлінням пенсійного фонду України в Рівненській області, 04 квітня 2013 року ОСОБА_1 здійснено нарахування допомоги до 5 травня в розмірі 135 грн., яка була виплачена 28 квітня 2013 року.

Дані обставини відповідачем не заперечуються, тому не підлягають доказуванню.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Прикінцевими положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06 грудня 2012 року встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

ОСОБА_3 набрав чинності з 1 січня 2013 року і його положення у встановленому порядку не були визнані неконституційними, а тому він підлягає до виконання.

Рішенням конституційного суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 визначено, що розміри виплат у соціальній сфері повинні виходити з принципу пропорційності між соціальним захистом та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Відповідно до п.2 статі 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону про державний бюджет України.

Виходячи з цього, відповідними статтями Законів України про державний бюджет України на 2013 рік та відповідною постановою Кабінету Міністрів України у 2013 році розміри щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни встановлювалися виходячи з обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників державного бюджету на відповідний рік.

У п.3 резолютивної частини рішення Конституційного суду України від 25 січня 2012 року у справі за конституційним поданням правління пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень ст.1 ч.1,2,3 ст.95,ч.2 ст.96,пунктів 2,3,6 ст. 116, ч.2 ст.124, ч.1 ст.129 Конституції України, п.5 ч.1. ст.4 Бюджетного кодексу України, п.2 ч.1 ст.9 КАС України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України зазначено, що під час вирішення справ про соціальний захист громадян, керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Згідно з ст.69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджеті відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів державного бюджету України є складовою бюджетного законодавства, відповідно до п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України.

Таким чином, при нарахуванні та виплаті позивачу в 2013 році щорічної разової допомоги відповідно до постанови КМУ від 13 березня 2013 року №149 відповідач діяв правомірно.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, а також те, що позивач в судовому засіданні заявлені ним позовні вимоги не довів, а відповідач їх спростував, тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними, зобов'язання виконання дій - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий :