Справа № 569/15894/13-а
30.10.2013 року м. Рівне
Рівненський міський суд
в особі судді Тимощука О.Я.,
при секретарі Грібінчак К.П.,
з участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Рівненського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненської міської ради про визнання протиправними дій суб”єкта владних повноважень та зобов”язання вчинити дії, стягнення судових витрат,-
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду з адміністративним позовом до Рівненської міської ради про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що в травні 2013 року, з метою реалізації свого конституційного і законного права на отримання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, він звертався до Рівненської міської ради з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами про виділення у власність земельної ділянки до 0,10 га в межах м.Рівне для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Проте, отримав відповідь від Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради про неможливість розгляду клопотання, оскільки він відсутній у списку черговості громадян, яким заплановано виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та не проживає у м.Рівному. Вважає, що це порушення його законних прав на отримання земельної ділянки. Виходячи зі змісту листа Управління земельних відносин виконавчого комітету від 30.05.2013 № 01-11/1089 йому відмовлено, чим порушено процедуру розгляду його звернення: будь-які рішення, щодо розгляду подібних звернень мають розглядатися виключно на пленарних засіданнях відповідної ради. Зазначив, що має бажання отримати земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки). Не маючи можливості конкретизувати бажану земельну ділянку в клопотанні вказував на свою згоду на отримання будь-якої земельної ділянки (з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею до 0,10 га (розмір передбачений Земельним кодексом України) в межах міста Рівне. У відповідності до цього, до клопотання було додано графічні матеріали з визначеною територією на якій він бажає отримати земельну ділянку. Проте, в порушення норми ст.118 ЗКУ Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради йому надіслано лист, яким клопотання залишене без задоволення.
Щодо стягнення шкоди з відповідача зазначив, що з метою подання на розгляд Рівненській міській раді клопотання в порядку ст. 118 ЗКУ для отримання земельної ділянки, через відсутність спеціальних знань у галузі земельного законодавства та через відсутність діючого в нашій державі механізму отримання правової допомоги він змушений був звернутися до фахівців, що володіють спеціальними знаннями у сфері земельного законодавства. Через неправомірні дії відповідача він змушений неодноразово звертатися за правовою допомогою для складання клопотання та адміністративного позову. За отримання таких послуг було сплачено 700 грн.
Просив визнати протиправними дії відповідача щодо порушення процедури розгляду клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах м. Рівне; зобов'язати Відповідача винести на засідання найближчої сесії Рівненської міської ради та розглянути подане Позивачем вищезазначене клопотання; стягнути з Відповідача на користь Позивача витрати на правову допомогу у розмірі 700 грн. та стягнути з Відповідача на користь Позивача витрати, пов'язані зі сплатою судового збору.
В судовому засіданні Позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі в межах доводів позовної заяви, просив позов задовольнити. Додатково пояснив що оскільки, на його інформаційні запити до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради та в Управління Держземагентства у м.Рівне Рівненської області щодо надання інформації про вільні земельні ділянки у межах міста Рівне, ним була отримана відповідь, що така інформація відсутня, він не мав можливості конкретизувати бажану земельну ділянку, а вказав в своєму клопотанні про свою згоду на отримання будь-якої земельної ділянки в межах міста Рівне. Проте, вважає, що вказав конкретно бажане місце розташування земельної ділянки, а саме в межах міста Рівне, крім того додав графічні матеріали з визначеною територією. В черзі на отримання земельної ділянки він не перебуває, проте не вважає, що отримання ним земельної ділянки позачергово порушить права інших громадян, оскільки він діє чітко в рамках ст. 118 Земельного Кодексу України.
Згідно поданих до суду письмових заперечень та пояснень Рівненська міська рада з позовними вимогами не погоджується, вважає їх необгрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного.
Рівненською міською радою не приймалось будь-яких рішень про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність або про відмову у наданні ОСОБА_1 такого дозволу, а також про передачу Позивачу земельної ділянки безоплатно у власність або про відмову у наданні ОСОБА_1 земельної ділянки.
Клопотання ОСОБА_1 не відповідає вимогам ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України.
До клопотання ОСОБА_1 не було надано документів, передбачених ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України та Регламентом надання адміністративної послуги про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність громадянам. Передача земельних ділянок державної та комунальної власності у власність фізичним особам є виключно компетенцією органів місцевого самоврядування. У відповідності до рішення Рівненської міської ради народних депутатів від 28 січня 1992 року № 168, виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво у м. Рівному проводиться згідно черговості громадянам України, що проживають у м.Рівному та громадянам, направленим облвиконкомом на переселення із радіоактивно забрудненої зони. Рішенням Рівненської міської ради 10 липня 2003 року № 400 затверджено черги на виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво громадянам з урахуванням пільг згідно із законодавством.
Просив відмовити ОСОБА_1 в задоволені позовних вимог повністю.
В судовому засіданні представник Відповідача позовні вимоги Позивача не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні посилаючись на ті обставини, що 28 травня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненської міської ради із клопотанням про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовним розміром до 0,10 га в межах міста Рівне. Земельним законодавством, на момент звернення Позивача із заявою, було передбачено, що громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування. У даному клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Однак, до клопотання Позивача, не було додано ряд документів, а саме: викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, а також погодження землекористувача.
30 травня 2013 року Управлінням земельних відносин листом повідомлено Позивача, що виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво у м. Рівному проводиться згідно черговості громадянам України, що проживають у м.Рівному та громадянам, направленим облвиконкомом на переселення із радіоактивно забрудненої зони (рішення Рівненської міської Ради народних депутатів від 28 січня 1992 року № 168, Додаток №1); на даний час в Книзі реєстрації заяв від громадян міста Рівне для виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво зареєстровано 2804 чоловік. Крім того Позивачу роз'яснено, що оскільки він не перебуває у списках черговості та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, розглянути питання про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, неможливо.
Враховуючи викладене представник Відповідача вважає, що Рівненською міською радою та Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради не було допущено протиправності в діях при розгляді заяви ОСОБА_1
Тому, з цих підстав, представник Відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши письмові матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в травні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненської міської ради із клопотанням про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовним розміром до 0,10 га в межах міста Рівне. Просив розглянути це питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення.
Згідно статті 17 «Виконавчі органи Рівнеради» Регламенту Рівненської міської ради, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 17 лютого 2011 року № 287 «Про затвердження регламенту Рівненської міської ради шостого скликання», виконавчі органи Рівнеради здійснюють повноваження, визначені Конституцією України та главою 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також інші повноваження, визначені Рівнерадою, є підконтрольними і підзвітними Рівнераді, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи Рівнеради розробляється відповідним виконавчим органом та затверджується Рівнерадою.
Відповідно до Положення про управління земельних відносин, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 28 лютого 2013 року № 2871 «Про затвердження в новій редакції Положення про управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради», управління земельних відносин є виконавчим органом Рівненської міської ради, підзвітним та підконтрольним їй. Основним завданням Управління є забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування, а також делегованих виконавчому комітетові та міському голові повноважень державної виконавчої влади, передбачених чинним законодавством, у галузі регулювання земельних відносин у межах міста та територій, підпорядкованих Рівненській міській раді.
Положенням передбачено, що Управління земельних відносин має право здійснювати представництво Рівненської міської ради в межах наданих повноважень, одержувати від підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, документи та матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань, готувати відповідні документи на виконання свої повноважень та інше.
Оскільки позивач по справі ОСОБА_1 не відноситься до громадян, зазначених у ч.2 ст.15 Закону України «Про звернення громадян», розгляд його звернення проводився Управлінням земельних відносин, як структурним підрозділом виконавчого комітету Рівненської міської ради, на підставі ч.3 ст.15 Закону України «Про звернення громадян», згідно якої відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
30 травня 2013 року Управлінням земельних відносин листом №01-11/1089 Позивачу роз'яснено, що у відповідності до рішень Рівненської міської ради, виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво у м. Рівному проводиться згідно черговості громадянам України, що проживають у м. Рівному та громадянам, направленим Рівненською обласною державною адміністрацією на переселення із радіоактивно забрудненої зони, та, оскільки, він не перебуває у списках черговості, в яких зареєстровано 2804 чоловіка, та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, розглянути питання про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, поза чергою неможливо.
Суд вважає, що Відповідачем по справі правомірно направлено клопотання Позивача до управління земельних відносин для розгляду, а посадовою особою управління надано обґрунтовану та законну відповідь.
Враховуючи вищезазначене, Відповідачем не було допущено протиправних дій при розгляді заяви ОСОБА_1, і у терміни, передбачені Законом України «Про звернення громадян», йому було дано обґрунтовану та законну відповідь.
Спірні відносини, які виникли по даній адміністративній справі, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Законом України «Про землеустрій», Законом України «Про державний земельний кадастр», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Кодексом адміністративного судочинства України.
За приписами ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується та набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до Земельного кодексу України і Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань щодо передачі земель комунальної власності у власність чи користування, оренду громадянам та юридичним особам є виключним правом міської ради, як суб'єкта права власності на землю.
Ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Підпункт 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
У відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міської ради відноситься розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб або надання земельних ділянок комунальної власності у користування.
В силу вимог статей 81- 83, 92, 93 Земельного кодексу України землекористувачі користуються земельними ділянками на праві власності, оренди, постійного чи тимчасового користування.
Згідно ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до частини першої ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно частини п'ятої ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Рішенням Рівненської міської ради від 26 квітня 2012 року №1899, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» Рівненською міською радою утворено відділ «Центр надання адміністративних послуг Рівненської міської ради».
Розпорядженням міського голови від 27.04.2012 №427-р затверджено реєстр адміністративних послуг, що надаються виконавчими органами Рівненської міської ради, серед яких адміністративна послуга «Надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність громадянам із земель комунальної власності».
Оскільки чинним законодавством не передбачено вичерпний перелік документів, необхідних для надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо передачі безоплатно у власність земельних ділянок, було розроблено Регламенти надання адміністративних послуг, затвердженими розпорядженнями міського голови від 27 квітня 2012 року №427-р на виконання рішення Рівненської міської Ради від 26 квітня 2012 року №1899.
Вказаний Регламент розроблено відповідно до вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до вказаного Регламенту, для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність громадянам, відповідно до вимог ч.6 ст.118 Земельного Кодексу України, громадянину необхідно подати особисто до Рівненської міської Ради заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність із зазначенням місцезнаходження земельної ділянки, її площі та класифікації виду цільового призначення земельної ділянки.
Крім того, до заяви додаються: нотаріально посвідчена копія документу, що посвідчує право власності на нерухоме майно; копія технічного паспорту на будівлю; геодезичний план земельної ділянки, погоджений в термін до одного року на момент звернення власником (співвласниками) житлового будинку та управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради; ситуаційну схему розміщення земельної ділянки; протокол обстеження та погодження меж земельної ділянки, погоджений в термін до одного року на момент звернення суміжними землевласниками та землекористувачами; довідку про якісну та кількісну характеристику земельної ділянки, видана в термін до одного року на момент звернення до управління Держкомзему в місті Рівному; письмову згоду землекористувача, засвідчену нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки), видану в термін до одного року на момент звернення; довідку про грунтовий покрив земельної ділянки (у разі наявності земель сільськогосподарського призначення), видана в термін до одного року на момент звернення; ксерокопію документа, що посвідчує особу та ксерокопію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Подана заява та пакет документів розглядаються управлінням земельних відносин у строк, передбачений Законом України «Про звернення громадян».
За результатами розгляду управління земельних відносин повертає документи одержувачу на доопрацювання або готує проект рішення та після його погодження в установленому порядку та оприлюднює на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету, передає в організаційний відділ міської ради для подальшої організації його розгляду постійними комісіями та сесією міської ради.
Як було встановлено в судовому засіданні, земельним законодавством, на момент звернення Позивача із заявою, було передбачено, що громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування. У даному клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про землеустрій», план земельної ділянки - графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про державний земельний кадастр», на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: площа земельної ділянки; зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності); координати поворотних точок земельної ділянки; лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки; кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); межі земельних угідь; межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.
Таблиці із зазначення координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід'ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки.
Ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність із необхідним переліком документів ОСОБА_1. до Рівненської міської ради не звертався.
Рівненською міською радою не приймалось будь-яких рішень про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність або про відмову у наданні такого дозволу.
До клопотання Позивача про виділення земельної ділянки не було додано ряд документів, а саме: викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, а також погодження землекористувача.
Натомість, Позивач подав до клопотання роздруковану з мережі Інтернет карту міста Рівного, що, на його думку, є графічними матеріалами, тобто позивачем по справі не дотримано вимог ч.6 ст.118 Земельного кодексу України та Регламенту надання адміністративних послуг, затвердженим розпорядженнями міського голови від 27 квітня 2012 року №427-р на виконання рішення Рівненської міської Ради від 26 квітня 2012 року №1899.
Як було встановлено в судовому засіданні, рішенням Рівненської міської ради народних депутатів від 28 січня 1992 року №168 «Про надання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва у м. Рівному» встановлено, що надання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва у м. Рівному проводити згідно черговості громадянам України, що проживають у м. Рівному, та громадянам, направленим облвиконкомом на переселення із радіоактивно забрудненої зони. Рішенням Рівненської міської ради від 10 липня 2003 року №400 «Про затвердження черг на виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво» затверджено черги на виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво громадянам з урахуванням пільг згідно із законодавством. Тобто, виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво проводиться Рівненською міською радою громадянам, які перебувають у списках черговості та проживають у місті Рівному.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження, оскільки вони повністю спростовані в судовому засіданні поясненнями та письмовими доказами наданими представником відповідача, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, ст.ст.12,118 ЗК України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Рівненської міської ради про визнання протиправними дій суб”єкта владних повноважень та зобов”язання вчинити дії, стягнення судових витрат - відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду на протязі 10-ти днів з дня її проголошення через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_3