Ухвала від 31.10.2013 по справі 464/6694/13-а

Справа № 464/6694/13-а

пр.№ 6-а/464/47/13

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2013 року Сихівський районний суд м. Львова в складі :

головуючого Волоско І.Р.

при секретарі Соколовій О.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР про стягнення одноразової допомоги на оздоровлення , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить змінити спосіб виконання рішення суду по справі № 2а-411/10 за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР про стягнення одноразової допомоги на оздоровлення, щодо зобов'язання Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення передбачену ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2009 р. в розмірі 3030,00, у спосіб стягнення з Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР на користь ОСОБА_1 недоплаченої у 2009 році щорічної допомоги на оздоровлення передбаченої ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 3030,00 грн.

В обґрунтування покликається на те, що Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 11.03.2010 р.., його позов до Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР задоволено, зобов'язано Сихівський відділ соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої разової зщорічної допомоги на оздоровлення за 2009 р. у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на час виплати такої допомоги в неповному розмірі у сумі 3030,00 грн. На виконання рішення суду 29.07.2010 р. він отримав виконавчий лист №2а-411/10, який пред'явив до виконання в Підрозділ примусового виконання рішень відділу ДВС ГУЮ у Львівській області. Постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГУЮ у Львівській області від 16.06.2011 року закінчено виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2а-411/10, оскільки виконати рішення без участі боржника неможливо. Зазначає, що боржником виконано рішення суду в частині нарахування суми недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення, однак в частині виплати рішення і по даний час залишається не виконаним у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Здійснити виплату можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види соціальних виплат. З врахуванням того, що Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який набрав чинності з 01.01.2013 року, встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання та у державному бюджеті України на 2013 рік Державній казначейській службі України на виконання рішень судів передбачено кошти в сумі 153,9 млн. грн. за окремою бюджетною програмою, і питання зміни способу виконання рішення судів у даній категорії справ викладено у Інформаціному листі Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 р. № 846/12/13-13, тому просить заяву про зміну способу виконання рішення задоволити.

Сторони судового процесу в судове засідання не прибули, не повідомили причини неявки, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали заяви про зміну способу виконання судового рішення, матеріали адміністративної справи №2а-411/10, суд приходить до переконання, що така підставна та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду м. Львова від 20 серпня 2013 р., позов ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано Сихівський відділ соціального захисту УСЗ ДЕП ЛМР провести нарахування та виплату ОСОБА_1 у 2009 р. щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у передбаченому ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі п'яти мінімальних заробітних плат на момент виплати позивачу такої допомоги у 2009 році з урахуванням проведених виплат.

Судом встановлено, що постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС ГУЮ у Львівській області закінчено виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а-411/10 у зв'язку з неможливістю виконати рішення без участі боржника через відсутність бюджетного фінансування.

Рішення суду і по даний час залишається не виконаною, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування, оскільки Сихівський відділ соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР не може самостійно провести виплату нарахованих коштів, які не передбачені бюджетом.

Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Відповідно до п.п. 5,6 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Водночас, з 01.01.2013 року набрав чинності Закон України від 05.06.2012р. №4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», яким встановлюються гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

У державному бюджеті України на 2013 рік Державній казначейській службі України на виконання рішень судів передбачено кошти в сумі 153,9 млн. грн. за окремою бюджетною програмою.

В даному випадку, витрати, пов'язані з нарахуванням суми недоплаченої разової щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні в бюджетних призначеннях, додаткових асигнувань на рахунки Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР не надходить та кошторисом управління вказані видатки не передбачено. Тобто здійснити виплату можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіттям з незалежних від них обставин, а також у старості та в, інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога, однак, це не може бути підставою для порушення його права на соціальний захист, в тому числі й на отримання допомоги у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не може бути прийнято до уваги.

Частиною 2 статті 8 КАС України встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Згідно частини 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права в Україні.

Відповідно до правової позиції Європейського суду по справі Кечко проти України, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, невиконання постанови суду Сихівським відділом соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР стосовно здійснення виплати на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 р. у відповідності до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю коштів, є порушенням п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, та яка є частиною національного законодавства, а також статті 1 Протоколу №1 до Конвенції.

Згідно ч.1 ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Тобто, підставою для застосування наведеної норми є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Судом встановлено, що у даному випадку наявні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення - відсутність коштів на відповідному рахунку Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР, оскільки кошторисом управління вказані видатки не передбачено. В той же час це не може бути підставою для порушення права на соціальний захист, права на отримання допомоги у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади на основі законодавства.

Враховуючи те, що з метою захисту прав та інтересів заявника та відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, виконання постанови суду по даній справі є можливим за умови зміни способу її виконання, зокрема шляхом стягнення з Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР на користь ОСОБА_1 недоплаченої допомоги на оздоровлення, відтак спосіб виконання постанови суду слід змінити із зобов'язання виплатити на зобов'язання стягнути недоплачену допомогу на оздоровлення, так як по суті значення слів “виплатити” та “стягнути” мають однакове правове навантаження.

Відповідно до Розрахунку Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДЕП ЛМР від 25.05.2011 р. ОСОБА_1 не виплачено допомогу на оздоровлення за 2009 р. в сумі 3030,00 грн.

Згідно із інформаційним листом Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013 р. щодо трудностей, що виникли при виконання рішень, ухвалених у справах пов'язаних із соціальними виплатами, у цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

Враховуючи те, що виконання постанови суду по даній справі є можливим за умови зміни способу її виконання, зокрема шляхом стягнення з Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР на користь ОСОБА_1 передбаченої ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 р. у розмірі 3030,00 грн. , як це передбачено положеннями ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду підставна та підлягає до задоволення.

На підставі ст.ст.22,46, 124 Конституції України, Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901-VI, ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та керуючись ст.ст. 160, 165, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення - задоволити.

Змінити спосіб виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту УСЗ ДГП ЛМР про стягнення одноразової допомоги на оздоровлення в частині зобов'язання Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради виплатити ОСОБА_1 у 2009 р. щорічної допомоги на оздоровлення у передбаченому ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі, у спосіб стягнення з Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на користь ОСОБА_1 невиплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 р., передбаченої ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 3030,00 грн.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали

Головуюча