Ухвала від 03.10.2013 по справі 9101/188155/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" жовтня 2013 р. справа № 0818/1199/2012; (2а/0818/137/2012)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 19 квітня 2012 року по справі № 0818/1199/2012 (№2-а/0818/137/2012) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив: визнати протиправною дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - Управління) в частині зменшення на 5% встановленого при звільненні зі служби розміру пенсійного забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; зобов'язати Управління здійснити перерахунок та виплатити йому пенсійного забезпечення з урахуванням 5% від загального розміру пенсії з 01 січня 2008 року.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 19 квітня 2012 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просив оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та пред'явлених позовних вимог, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1. (а.с.7).

Відповідно до статті 13 Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року (далі Закон №2262-XII) позивачу як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії була збільшена пенсія на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. У жовтні 2011 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України з вимогою надати розрахунок перерахованої пенсії, з якої дізнався, що з 01 січня 2008 року призначена йому надбавка до пенсії у розмірі 5 відсотків грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії була скасована у зв'язку зі змінами в законодавстві.

Правомірність рішення відповідача щодо відмови в виплаті надбавки до пенсії у розмірі 5% грошового забезпечення позивачу є предметом спору, який передано на вирішення суду.

Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та відмовляючи в задоволені позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку про те, що вимоги позивача ґрунтуються на редакції статті 13 Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка втратила чинність з 29 квітня 2006 року і не може застосовуватися для обчислення розміру пенсії.

З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.

За наслідками перегляду судового рішення колегією суддів встановлено, що фактично спірні правовідносини між сторонами виникли з моменту відмови відповідача включити до пенсії позивачу надбавки у розмірі 5% грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії, про що у матеріалах справи міститься лист відповідача №2862/11-9 від 28 листопада 2011 року (а.с. 8).

Відповідно до статті 13 Закону від №2262-XII Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

Відповідно до пункту «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-XII особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Проте, відповідно до внесення змін до Закону №2262-XII від 29.04.2006 року №3591-IV/3591/15 пункт «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-XII в редакції яка передбачала збільшення розміру пенсії на 10 процентів учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесених до категорії 1, а віднесеним до 2,3 категорії - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення - втратив чинність.

Враховуючи той факт, що спірні правовідносини мж позивачем і відповідачем з приводу надбавки до пенсії у розмірі 5 відсотків грошового забезпечення позивачу як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильскої катастрофи 2 категорії виникли у жовтні 2011 року, то застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII, які діяли саме на цей момент. Проте відповідно до внесення змін до Закону №2262-XII від 29.04.2006 року №3591-IV/3591/15 пункт «в» частини 1 статті 13 Закону №2262-XII в редакції, яка передбачала збільшення розміру пенсії на 10 процентів учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесених до категорії 1, а віднесеним до 2,3 категорії - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення - втратив чинність.

Отже на момент винекнення спірних правовідносин законодавець не передбачав здійснення надбавки до пенсії у розмірі 5 відсотків як вимагав цього позивач.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо призначення та перерахування пенсії відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального права.

Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 19 квітня 2012 року по справі № 0818/1199/2012 (№2-а/0818/137/2012) - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає

Головуючий: А.В. Шлай

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна