Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 жовтня 2013 р. Справа №805/14109/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 55 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Козаченка А.В.
при секретарі Гусєвої Л.С.
за участю:
представника позивача Черкашина К.І.
представника відповідача не з*явився
представника третьої особи Смолякова Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області до Адвокатського об*єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» про зобов'язання вчинити певні дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Громадська організація «Спілка будівельників Донбасу»,-
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Адвокатського об*єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» про зобов'язання виконати припис №139 від 14.05.2013 року, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Громадська організація «Спілка будівельників Донбасу».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в ході перевірки 14.05.2013р. на об'єкті, що розташований за адресою: пл. Конституції, б. 6, м. Донецьк, встановлено правопорушення у сфері містобудування, а саме: на земельній ділянці, яка належить Адвокатському об'єднанню «Донецька обласна колегія адвокатів» на підставі договору оренди земельної ділянки встановлено паркан з металевого профнастилу, який знаходиться в охоронній зоні теплової мережі, що порушує П 11.23; П11.25 ДБН «Теплові мережі» В 2.5-39:2008 та розташований впритул до теплової мережі. Забудовником є Адвокатське об'єднання «Донецька обласна колегія адвокатів».
За результатами даної перевірки відповідачу направлено припис від 14.05.2013р. №139, яким зобов'язано у строк до 15.06.2013р. демонтувати вищевказаний паркан.
18.06.2013р. в результаті позапланової перевірки виконання умов припису від 14.05.2013р. №139 встановлено, що на момент перевірки припис не виконано, паркан за вищевказаною адресою не демонтований.
Позивач вважає, що дії відповідача порушують інтереси держави, які можуть мати негативні правові наслідки, а саме, руйнування основних засад містобудівної діяльності в Україні, що спрямовані на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, порушення прав та інтересів інших осіб.
Також позивач зазначає, що постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2012р. по справі №805/9050/13-а скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09.07.2013р. по справі №805/9050/13-а за позовом Адвокатського об'єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» до Інспекції ДАБК у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування припису від 14.05.2013р. №139, та відмовлено в задоволені позовних вимог Адвокатського об'єднання «Донецька обласна колегія адвокатів».
На підставі викладеного позивач просив зобов'язати відповідача виконати вимоги припису №139 від 14.05.2013р. шляхом демонтажу паркану, розташованого у охоронній зоні тепломережі (з боку будинку №6 по пл. Конституції у м. Донецьку).
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічно викладеному в позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представники третьої особи у судовому засіданні підтримали позицію представника позивача та просили задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що згідно до Указу Президента України від 08.04.2011р. №439/2011 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», Державна архітектурно-будівельна інспекція України є правонаступником прав та обов'язків Державної архітектурно-будівельної інспекції - урядового органу, що діяв у системі Міністерства регіонального розвитку та будівництва України.
Державна архітектурно-будівельна інспекція є центральним органом виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства. Державна архітектурно-будівельна інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, у сфері житлово-комунального господарства; проводить перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються у будівництві, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням; розглядає справи про правопорушення у сферах містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства з прийняттям відповідних рішень.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області утворена згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції» від 23.05.2011р. №549.
Згідно з п. 3 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АРК, областях, мм. Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.11.2007р. №317, основними завданнями Інспекції є, у тому числі, виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю й нагляду в сфері будівництва, містобудування та архітектури (державний архітектурно-будівельний контроль).
Відповідно до Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011р. №22, Інспекція є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, основним завданням якої є участь у реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно п.п.8 п.1 Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області, основним завданням Інспекції є, у тому числі, виконання в межах повноважень здійснення контролю за дотриманням юридичними і фізичними особами вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Таким чином, позивач є суб'єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому діючим законодавством України повноваження.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що згідно п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМ України №553 від 23.05.2011р. (далі за текстом Порядок №553), посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: 1) безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану із створенням об'єктів архітектури; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; 3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; 4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; 5) проводити перевірку стану дотримання суб'єктами містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в тому числі під час застосування будівельної продукції; 6) здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури; 7) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців науково-дослідних, дослідно-конструкторських, експертних та проектних установ; 8) отримувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; 9) вимагати у випадках, передбачених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій; 10) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію; 11) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки. Посадовим особам інспекції забороняється вимагати інформацію та документи, не пов'язані із здійсненням державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п.16 Порядку №553, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
Пунктом 17 Порядку №553 передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Відповідно до п.3 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
14.05.2013р. під час проведення позапланової перевірки посадовими особами позивача було виявлено, що на земельній ділянці, яка належить Адвокатському об'єднанню «Донецька обласна колегія адвокатів» на підставі договору оренди земельної ділянки, встановлено паркан з металевого профнастилу, який знаходиться в охоронній зоні теплової мережі, що порушує П 11.23; П11.25 ДБН «Теплові мережі» В 2.5-39:2008 та розташований впритул до теплової мережі.
За результатами даної перевірки позивачем складено Акт перевірки від 14.05.2013р. (а.с. 7) та припис №139 від 14.05.2013р. (а.с. 8), яким зобов'язано відповідача усунути виявлені порушення шляхом демонтажу паркану в охоронній зоні тепломережі на протязі одного місяця з дня отримання припису.
15.05.2013р. вищевказаний припис було отримано представником відповідача за довіреністю, про що свідчить відповідний підпис.
Актом перевірки від 18.06.2013р. (а.с. 9) встановлено факт невиконання відповідачем припису від 14.05.2013р. №139, а саме, паркан з металевого профнастилу, який знаходиться в охоронній зоні теплової мережі та розташований впритул до теплової мережі - не демонтований.
Також, суд зазначає, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.07.2013р. по справі №805/9050/13-а позовні вимоги Адвокатського об,єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області про скасування припису від 14.05.2013р. № 139 задоволено; скасовано припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області № 139 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 14.05.2013 року., котрий є підставою для звернення до суду з даним позовом.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2012р. по справі №805/9050/13-а скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09.07.2013р. по справі №805/9050/13-а за позовом Адвокатського об'єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» до Інспекції ДАБК у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування припису від 14.05.2013р. №139, та відмовлено в задоволені позовних вимог Адвокатського об'єднання «Донецька обласна колегія адвокатів».
Суд звертає увагу, що доказів про скасування чи зміни постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2012р. по справі №805/9050/13-а сторонами не надано.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
У вищезазначеному рішенні суд апеляційної інстанцій зробив висновок, що оскаржуваний припис є правомірним, а тому у задоволені позовних вимог Адвокатського об'єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» належить відмовити.
За таких обставин, враховуючи приписи ч.1 ст.72 КАС України, суд вважає, що факт правомірності винесення припису №139 від 14.05.2013р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності є доведеним на підставі вищевказаної постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.04.2012р. по справі №805/9050/13-а, у зв'язку з чим доказуванню за цією адміністративною справою не підлягають.
Таким чином, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, у тому числі враховуючі обставини, встановлені у постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2012р. по справі №805/9050/13-а, суд вважає, що позивачем у судовому засіданні доведений факт правомірності винесення припису №139 від 14.05.2013р. про усунення порушень у сфері містобудування, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, враховуючи вимоги п.1 ч.2 чт.162 КАС України, суд вважає необхідним та достатнім способом захисту прав позивача обрати саме зобов'язання відповідача виконати вимоги припису №139 від 14.05.2013р. шляхом демонтажу паркану, розташованого у охоронній зоні тепломережі (з боку будинку №6 по пл. Конституції у м. Донецьку)
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області до Адвокатського об*єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» про зобов'язання вчинити певні дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Громадська організація «Спілка будівельників Донбасу» - задовольнити.
Зобов'язати Адвокатське об*єднання «Донецька обласна колегія адвокатів» виконати вимоги припису №139 від 14.05.2013р. шляхом демонтажу паркану, розташованого у охоронній зоні тепломережі (з боку будинку №6 пл. Конституції у м. Донецьку).
Постанова в повному обсязі виготовлена 04.11.2013р.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Козаченко А.В.