Ухвала від 06.11.2013 по справі 251/12248/13-ц

4-с/251/52/13

251/12248/13-ц

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2013 року Калінінський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі: головуючого судді Мітькова М.В.

при секретарі Пінчук Г.С.

за участі представника заявника Фоміної Ю.О.

державного виконавця Іванової О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівка скаргу ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" на дії державного виконавця Калінінського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області Іванової О.С., -

ВСТАНОВИВ:

23.10.2013 року заявник звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця Калінінського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області Іванової О.С., у якій зазначив, що 12 квітня 2013 року Калінінським районним судом м. Горлівки Донецької області було видано виконавчого листа по справі № 2/521/2877/12 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" витрат по сплаті судового збору.

27 вересня 2013 року державним виконавцем Калініського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області Івановою О.С. було прийнято постанову ВП № 39945435 про відмову у відкритті виконавчого провадження за тих підстав, що у виконавчому листі відсутній ідентифікаційний номер боржника, не зазначено номер і серія паспорту боржника.

У скарзі посилається на необгрунтованість зазначеної постанови, оскільки виконавчий документ відповідає чинному законодавству, а інші відомості щодо особи боржника, в тому числі його ідентифікаційний номер, можуть бути отримані державним виконавцем в ході виконавчого провадження. Тому просить вищезазначену постанову скасувати та зобов'язати державного виконавця прийняти до провадження вказаний виконавчий лист.

У судовому засіданні представник заявника підтримав вимоги, викладені у скарзі.

Державний виконавець проти задоволення скарги заперечувала, посилаючись на її необґрунтованість.

Суд, вислухавши представника заявника та державного виконавця, дослідивши матеріали справи та надавши їм оцінку у сукупності, приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 119 ЦПК України, позовна заява повинна містити ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі.

Тобто чинним законодавством не передбачено обов'язок позивача при зверненні до суду із позовом зазначати реєстраційний номер облікової картки платника податків та дату народження відповідача. Відсутність зазначених відомостей відповідно до вимог ст. 121 ЦПК України не є підставою для залишення без руху та повернення позову позивачу.

Згідно до ст. 2 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, Цивільного процесуального Кодексу України та Закону України "Про міжнародне приватне право".

Зі змісту виконавчого листа, виданого 12 квітня 2013 року Калінінським районним судом м. Горлівки Донецької області по справі № 2/521/2877/12 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" витрат по сплаті судового збору, вбачається, що обов'язкові вимоги чинного законодавства були дотримані, а саме: у виконавчому листі зазначено ім'я боржника та його зареєстроване місце проживання, зазначено, що ідентифікаційний номер боржника ОСОБА_3 невідомий. Рішення набуло чинності 10 грудня 2012 року.

Відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Крім того належне та своєчасне виконання рішення суду - є елементом справедливого судового розгляду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.

Таким чином у виконавчому документі номер і серія паспорту боржника фізичної особи-громадянина України зазначається лише в тому випадку, коли така особа через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України.

У державного виконавця на час винесення оскаржуваної постанови 27.09.2013 року були відсутні об'єктивні дані про те, що ОСОБА_3 через свої релігійні або інші переконання відмовився від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомив про це відповідні органи державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України, а отже і вимагати зазначення у виконавчому документі номеру і серії паспорту ОСОБА_3 державний виконавець не мав ніяких підстав.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець з метою захисту інтересів стягувача може самостійно одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну. Тобто, у разі не зазначення індивідуального ідентифікаційного номера (реєстраційного номера облікової картки платника податків) у рішенні суду, судовому наказі, згідно із п. 3 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець може самостійно звернутися до відповідного державного органу державної податкової служби із запитом про витребування довідки про індивідуальний ідентифікаційний номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків) боржника.

Аналіз зазначених норм закону дає підстави вважати, що не зазначення реєстраційного номеру облікової картки платника податків та номеру, серії паспорта боржника, якщо вони не відомі суду, не є підставою для відмови у прийнятті до провадження виконавчого документа, враховуючи, що він містить інші відомості, які ідентифікують боржника, а саме: прізвище, ім'я та по-батькові, зареєстроване місце його проживання. Посилання державного виконавця на положення ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження", як на підставу для відмови у відкритті виконавчого провадження у зв'язку з невідповідністю виконавчого документа вимогам ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" не можна визнати обгрунтованим, і таке посилання є формальним, оскільки виконавчий лист містить основні його реквізити, передбачені чинним законодавством, дату видачі рішення стягувачу, дату набрання рішенням законної сили та строк пред'явлення виконавчого листа до виконання, рішення суду та виконавчий лист підписані суддею, скріплені гербовою печаткою.

Відповідно до ч.2 ст.387 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що приймаючи оскаржувану постанову від 27.09.2013 року державний виконавець безпідставно відмовив у відкритті виконавчого провадження та прийнятті до виконання виконавчого документу, дії державного виконавця щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження по виконанню вищезазначеного рішення суду є незаконними, оспорювану постанову необхідно визнати неправомірною та скасувати, зобов'язавши державного виконавця прийняти виконавчий документ до виконання та відкрити виконавче провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 208-210, 383-389 ЦПК України, ст. ст. 11, 82 Закону України "Про виконавче провадження", -

УХВАЛИВ:

Скаргу ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" на дії державного виконавця Калінінського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області Іванової Олени Сергіївни задовольнити.

Визнати дії державного виконавця Калінінського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області Іванової Олени Сергіївни щодо винесення постанови ВП № 39945435 про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.09.2013 року незаконними.

Скасувати постанову ВП № 39945435 державного виконавця Калінінського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області Іванової Олени Сергіївни про відмову у відкритті виконавчого провадження від 27.09.2013 року.

Зобов'язати державного виконавця Калінінського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області Іванову Олену Сергіївну прийняти до виконання виконавчий лист, виданий 12 квітня 2013 року Калінінським районним судом м. Горлівки Донецької області по справі № 2/521/2877/12 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго судового збору.

Калінінському відділу ДВС Горлівського міського управління юстиції відповідно до ст.389 ЦПК України про виконання цієї ухвали повідомити суд і заявника не пізніше ніж у місячний строк з дня одержання копії ухвали суду

Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня проголошення ухвали.

Суддя: Мітьков М.В.