Постанова від 01.10.2013 по справі 801/7927/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

01 жовтня 2013 р. (13 год. 02 хв.) Справа №801/7927/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим у складі головуючого судді Кузнякової С.Ю., за участю секретаря судового засідання Лєбєдєвої О.М., представника позивача Лисечка І.Г., представника відповідача Саєнко О.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Виконавчого комітету Гресівської селищної ради м. Сімферополя АР Крим

до Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим

про визнання бездіяльності та спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: виконавчий комітет Гресівської селищної ради м. Сімферополя АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим, в якому просить:

- визнати бездіяльність Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції щодо реєстрації доріг, розташованих на території Гресівської селищної ради як безхазяйних, а саме: смт. Комсомольске - вул. Шосейна, вул. Зарічна, вул. Світла, вул. Советська, пров. Зарічний, пров. Сонячний, пров. Віноградний, пров. Каштановий, пров. Советський; с. Бітумне - вул. Внешня, 12 км. Московського шосе; смт. Аерофлотський - вул. Мальченко; внутрішньоквартальних проїздів, розташованих за адресою: смт. Комсомольске - пров. Советський, буд. 35, вул. Світла, буд. 27 і 29, вул. Советська, буд 8, 10, 13, 15; смт. Аерофлотський - вул. Мальченко, буд. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 15, 15а; тротуару, розташованого за адресою: смт. Комсомольске - тротуар по вул. Зелена;

- зобов'язати Реєстраційну службу Сімферопольського міського управління юстиції зареєструвати розташовані на території Гресівської селищної ради зазначені вище дороги (тротуари), як безхазяйні;

- зобов'язати Реєстраційну службу Сімферопольського міського управління юстиції привласнити зазначеним дорогам (тротуарам) номери для подальшої передачі цих доріг (тротуарів) у комунальну власність.

Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, відповідач не здійснив реєстрацію доріг, розташованих на території Гресівської селищної ради як безхазяйних, а саме: смт. Комсомольске - вул. Шосейна, вул. Зарічна, вул. Світла, вул. Советська, пров. Зарічний, пров. Сонячний, пров. Віноградний, пров. Каштановий, пров. Советський; с. Бітумне - вул. Внешня, 12 км. Московського шосе; смт. Аерофлотський - вул. Мальченко; внутрішньоквартальних проїздів, розташованих за адресою: смт. Комсомольске - пров. Советський, буд. 35, вул. Світла, буд. 27 і 29, вул. Советська, буд 8, 10, 13, 15; смт. Аерофлотський - вул. Мальченко, буд. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 15, 15а; тротуару, розташованого за адресою: смт. Комсомольске - тротуар по вул. Зелена, в зв'язку з чим, допустив бездіяльність, яка порушує права позивача, що й стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позові, та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, обґрунтованість своєї позиції виклав у письмових запереченнях на позов (а.с. 26).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

19.06.2013р. за № 02.1-35/373 виконавчий комітет Гресівської селищної ради звернувся з листом до Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим, в якому просив роз'яснити порядок визнання безхазяйними об'єктами дороги, перелічені у листі, а також зареєструвати дороги як безхазяйні, привласнити їм номера з метою їх подальшої передачі в комунальну власність м. Сімферополя (а.с. 11-13).

На наведений лист Реєстраційна служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим 31.07.2013р. за № 339/02/2-7 скерувала позивачу відповідь, в якій зазначила, що вирішення порушеного у зверненні питання, на їх погляд, можливо через відведення земельних ділянок, що розташовані від автомобільними дорогами із присвоєнням останнім кадастрових номерів, що дасть можливість ідентифікувати зазначені об'єкти та здійснити заходи щодо обліку зазначених земельних ділянок як безхазяйних (а.с.14).

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчинюється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Оцінюючи доводи позивача, якими він обґрунтовує свої вимоги суд зазначає наступне.

Статтею 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до вимог цього Кодексу. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.

Так, позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається з двох елементів: предмет позову і підстави позову. Предметом позову, як вимоги про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу, є те, що конкретно вимагає позивач, що обрав спосіб захисту цього права чи інтересу, що є змістом вимоги.

Підстави позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення.

З наведеного вище вбачається, суд вирішує спір з підстав, заявлених позивачем.

Як вже зазначалось, позивач у адміністративному позові просить визнати бездіяльність Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції щодо реєстрації доріг, розташованих на території Гресівської селищної ради як безхазяйних, а саме: смт. Комсомольске - вул. Шосейна, вул. Зарічна, вул. Світла, вул. Советська, пров. Зарічний, пров. Сонячний, пров. Віноградний, пров. Каштановий, пров. Советський; с. Бітумне - вул. Внешня, 12 км. Московського шосе; смт. Аерофлотський - вул. Мальченко; внутрішньоквартальних проїздів, розташованих за адресою: смт. Комсомольске - пров. Советський, буд. 35, вул. Світла, буд. 27 і 29, вул. Советська, буд 8, 10, 13, 15; смт. Аерофлотський - вул. Мальченко, буд. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 15, 15а; тротуару, розташованого за адресою: смт. Комсомольске - тротуар по вул. Зелена.

Як свідчать матеріали справи, на лист виконавчого комітету Гресівської селищної ради позивача від 19.06.2013р. за № 02.1-35/373 Реєстраційна служби Сімферопольського міського управління юстиції АР Крим скерувала відповідь від 31.07.2013р. за № 339/02/2-7.

Суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичної чи юридичної особи. Відповідач зробив певні заходи щодо реалізації прав позивача, а саме 31.07.2013р. листом за № 339/02/2-7 надав позивачу відповідь, тому не має підстав вважати поведінку відповідача у спірних правовідносинах як бездіяльність.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції зареєструвати розташовані на території Гресівської селищної ради зазначені вище дороги (тротуари), як безхазяйні та про зобов'язання Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції привласнити зазначеним дорогам (тротуарам) номери для подальшої передачі цих доріг (тротуарів) у комунальну власність, суд вважає необхідним зазначити наступне.

Згідно з ч. 11 ст. Закону України 15 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004р. № 1952-IV облік безхазяйного нерухомого майна проводиться органом державної реєстрації прав за заявою органу місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" Кабінет Міністрів України постановою від 22.06.201р. № 703 "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" затвердив Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з п. 78 наведеного Подяку для проведення обліку безхазяйного нерухомого майна орган місцевого самоврядування подає органові державної реєстрації прав заяву про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012р. № 595/5 "Про впорядкування відносин, пов'язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" затверджена форма, зокрема, заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

У ч. 1 ст. 69 КАС України наведено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно із ч. 2 ст. 69 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Частиною ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, позивачем не зазначено про існування доказів та не надано відповідних доказів на підтвердження звернення до відповідача з заявою про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за формою, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012р. № 595/5 "Про впорядкування відносин, пов'язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Отже, враховуючи відсутність доказів звернення виконавчого комітету Гресівської селищної ради м. Сімферополя АР Крим до Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції з заявою про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за формою, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012р. № 595/5 "Про впорядкування відносин, пов'язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", суд приходить до висновку про передчасність позовних вимог про зобов'язання відповідача зареєструвати розташовані на території Гресівської селищної ради зазначені вище дороги (тротуари), як безхазяйні та про зобов'язання Реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції привласнити зазначеним дорогам (тротуарам) номери для подальшої передачі цих доріг (тротуарів) у комунальну власність, а тому такі вимоги задоволенню не підлягають.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, та відповідно такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

За таких обставин в задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 01.10.2013р.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 07.10.2013р.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кузнякова С.Ю.