Ухвала від 29.10.2013 по справі 822/4160/13-а

Копія

Справа № 822/4160/13-а

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

29 жовтня 2013 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Тарновецький І.І., розглянувши матеріали справи за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії - Хмельницького обласного управління АТ "Ощадбанк" про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії - Хмельницького обласного управління АТ "Ощадбанк", в якому просив:

- визнати неправомірними дії відповідача, щодо не повернення пенсійних коштів на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області по ОСОБА_1 на загальну суму 624,43 грн.;

- стягнути з ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії - Хмельницького обласного управління АТ "Ощадбанк" кошти, що зараховані на поточний (картковий) рахунок ОСОБА_1 в розмірі 624,43 грн. Кошти повернути на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області МФО 315784 код ЗКПО 21318350, рахунок № 25606317827, код 14147267.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Приписам наведеної норми кореспондують положення частини четвертої статті 21 КАС, згідно з якими вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Аналіз припису наведеної норми дає підстави для однозначного висновку про те, що адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватись шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднанні з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Відповідач у спірних відносинах не виконує функцій суб'єкта владних повноважень, а виступає організацією, яка надає послуги, необхідні для перерахунку пенсії, на підставі укладеного договору із органом, що призначає пенсії.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їх прав і обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень. У тому ж випадку, коли суб'єкт, у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, не здійснюють у спірних правовідносинах владних управлінських функцій щодо іншого суб'єкта, з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Пунктом 5 ч.2 ст. 17 КАС України визначено, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

З позовної заяви вбачається, що позов містить ознаки договірних відносин, так як предметом спору є дії відповідача, що мали місце під час виконання договору № 82 від 18.08.09 року. У зв'язку з цим, вирішення зазначеного спору не відноситься до компетенції адміністративних судів, яка поширюється, зокрема, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України (п.5 ч.2 ст.17 КАС України).

Окрім того, із змісту позову вбачається, що спірні правовідносини сторін є майновими і не засновані на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні, здійсненні управлінських чи контрольних функцій однією стороною стосовно іншої сторони.

Таким чином, спір, з приводу якого позивач звернувся до суду, не містить ознак публічно - правового спору і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Відповідно до ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 109 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Філія-Хмельницького обласного управління АТ "Ощадбанк" про визнання дій неправомірними та стягнення коштів.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький