м. Вінниця
17 жовтня 2013 р. Справа № 802/3631/13-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Віятик Наталії Володимирівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренка Ігоря Валерійовича
позивача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Тростянецького РВ УМВС України у Вінницькій області
про: визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тростянецького РВ УМВС у Вінницькій області про визнання дій неправомірними щодо не нарахування та виплати грошей за роботу в надурочний час в період з 11.08.2008 р. по 31.12.2008 р. та зобов'язання провести донарахування і виплату за роботу в надурочний час в період з 11.08.2008 р. по 31.12.2008 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 працював в системі органів внутрішніх справ та під час проходження служби здійснював чергування в надурочний час. Проте кошти за понаднормово відпрацьований час не були нараховані і відповідно не виплачені. Факт виконання понаднормової роботи позивач підтверджується даними з книги нарядів. Таким чином, вважає, що відповідачем за період з 11.08.2008 р. по 31.12.2008 р. неправомірно не здійснено нарахування та виплату доплати за роботу в надурочний час.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала в повному обсязі, посилаючись на письмові заперечення, які наявні у матеріалах справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що з жовтня 2007 р. позивач був призначений начальником штабу Тростянецького РВ УМВС.
У відповідності до функціональних обов'язків від 06.01.2009 р. начальник штабу Тростянецького РВ забезпечує організаційне, аналітичне, інформаційне та інше забезпечення діяльності райвідділу, його поточної роботи, організовує роботу штабу РВ, забезпечує якісне ефективне виконання покладених на нього завдань і функцій, несе персональну відповідальність за його діяльність. В зв'язку з відсутністю посади інспектора штабу, в разі відпустки, хвороби, іншої поважної причини, несе службу в якості помічника начальника - оперативного чергового райвідділу.
У відповідності до витягу з наказу Начальника УМВС у Вінницькій області від 26.02.2009р. № 31 о/с, ОСОБА_1 звільнено із органів Міністерства внутрішніх справ у відставку з посади начальника штабу Тростянецького районного відділу Управління МВС України у Вінницькій області. Вислуга років на день звільнення становить 29 років 8 місяців 11 днів, в пільговому обчисленні 33 роки 11 місяців 1 день.
Під час проходження служби позивач здійснював чергування в добовому нараді в якості оперативного чергового чергової частини Тростянецького РВ, що підтверджується книгою нарядів.
Позивач вважає, що Тростянецьке РВ УМВС України у Вінницькій області зобов'язане нарахувати і виплатити йому кошти за понаднормово відпрацьований час, зокрема в період, що розглядається у дані справі, тобто з 11.08.2008 р. по 31.12.2008 р.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на Кодекс законів про працю України та Закон України «Про оплату праці».
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Спеціальним законодавством, яке визначає порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ є Закон України «Про міліцію» (далі - Закон), Положення «Про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженого Постановою КМУ від 29 липня 1991 року №114 (далі - Положення) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 10 Положення, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.
Статтею 7 Закону України «Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ» №3460-1У від 22.02.2006 року передбачено, що кожна особа рядового і начальницького складу зобов'язана дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників.
Пунктом 21 Положення встановлено, що для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства. Внутрішній розпорядок, зокрема, в органах внутрішніх справ, встановлюється з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів. При змінній роботі (службі) і безперервному чергуванні встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 N 1294 ( 1294-2007-п ) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова) та з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ МВС України прийнято наказ № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» (зареєстрованого в Мінюсті № 205/14896 від 12.03.2008 року) яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція). Відповідно до п. 4 даного Наказу, виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, затвердженому Інструкцією.
Пунктом 3.7 Інструкції визначено порядок виплати компенсації за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.
Згідно підпункту 3.7.4. Інструкції, підставою для залучення працівників ОВС до наднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є:
а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ;
б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.
Відповідно до підпункту 3.7.5. Інструкції облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин.
Враховуючи викладене підставою для виплати позивачу компенсації за службу в надурочний час у даному випадку можуть бути лише письмові накази (вказівки) керівників органів внутрішніх справ та відповідні графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.
Згідно довідки №5581 від 07.10.2013р. виданої Тростянецьким РВ УМВС України у Вінницькій області, суд встановив, що накази про залучення працівників Тростянецьким РВ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні не видавались. Крім того, зазначено, що щомісячні табелі з відмітками кількості відпрацьованих годин працівниками чергової частини та штабу райвідділу на протязі 2008 року до канцелярії та бухгалтерії не надавались.
Підставами для залучення працівників до надурочної роботи є графіки нарядів чергувань, затверджені письмовими наказами керівника відповідного підрозділу. Облік часу роботи, оформлення та подання до фінансової служби документів для нарахування грошової компенсації за надурочний час здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля на кожного працівника. Проте, судом встановлено, що зазначені документи відсутні, а тому підстави додаткової оплати надурочної служби позивачу відсутні.
Надану позивачем копію довідки від 19.05.2009 р. вих. за № 3049 про чергування ОСОБА_1 в добовому наряді, в якості оперативного чергового частини Тростянецького РВ, згідно книг нарядів, не можуть бути прийняті судом як доказ, оскільки зазначені книги нарядів не є підставою для нарахування виплат за службу в надурочний час.
Окрім того, відповідно до п. 2.2. Інструкції з організації роботи чергової частини міського, районного відділу (управління) внутрішніх справ, лінійного відділу (відділення) внутрішніх справ на транспорті, міського, селищного відділу (відділення), затвердженої наказом МВС України від 18.08.1992 року №485, служба добових нарядів чергової частини організовується в чотири зміни тривалістю 24 години кожна. Після зміни штатним працівникам чергової частини надається відпочинок тривалістю 72 години, іншим працівникам, що чергували по міськрайліноргану - 48 години, а чергувавшим два і більше разів підряд - також 72 години.
ОСОБА_1, відповідно до штатного розкладу Тростянецького РВ, затвердженого наказом УМВС від 25.01.2008р. №38 о/с, не був штатним працівником чергової частини, а тому в силу п. 2.2 Інструкції №485, останньому мав надаватись відпочинок після чергування в якості помічника начальника - оперативного чергового райвідділу тривалістю 48 годин.
При цьому судом встановлено, згідно вказаної довідки від 19.05.2009р. ОСОБА_1 здійснив чергування в добовому наряді в якості оперативного чергового чергової частини Тростянецького РВ, а саме: за серпень - 10 чергувань, за грудень - 11 чергувань. При цьому тривалість відпочинку між чергуваннями складала 48 год.
Виходячи з вищевказаного, твердження позивача понаднормову службу та порушення його конституційних прав з боку Тростянецького РВ УМВС України у Вінницькій області є безпідставними та необґрунтованими.
Крім того, суд зауважує, що порядок проходження служби та звільнення зі служби регулюється спеціальним Законом України «Про міліцію», Положенням «Про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», а отже положення Кодексу законів про працю України про порядок та умови оплати за надурочну роботу не поширюються на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Таку ж правову позицію висловлює і Верховний Суд України у постанові Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року №13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" передбачені законодавством про працю норми її оплати і порядок вирішення спорів не поширюється на військовослужбовців та прирівняних до них осіб (рядовий і начальницький склад органів внутрішніх справ тощо).
За таких обставин суд, не бере до уваги посилання позивача на норми Кодексу законів про працю України, оскільки їх положення не поширюються на спірні правовідносини.
Також, суд зазначає, що необхідною ознакою для визначення протиправності дій (відмову) суб'єкта владних повноважень є наявність вини останнього.
Однак, виконання відповідачем своїх повноважень у чіткій відповідності до Закону та інших нормативних актів не є протиправною дією суб'єкта владних повноважень по відношенню до позивача.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що Тростянецьким РВ УМВС у Вінницькій області не допущено порушень чинного законодавства щодо не нарахування та виплати коштів за роботу в надурочний час, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Частиною 2 ст. 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, яким не понесені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, суд не присуджує їх до сплати позивачем.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, Вінницький окружний адміністративний суд, -
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна