16 жовтня 2013 року 12:30Справа № 808/5562/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі Урсуленко Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Приазовського району Запорізької області до Приморсько-Посадської сільської ради Приазовського району Запорізької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області, Відділу Держземагентства у Приазовському районі Запорізької області, про визнання незаконним та скасування рішення,
за участю:
прокурора: Попович Анни Олександрівни (служб. посв. № 013454 від 03.12.2012),
представників відповідача: Капіноса Сергія Борисовича (дов. № 111 від 17.07.2013),
Іовової Любові Іванівни (дов. № 111 від 17.07.2013),
від третіх осіб: не з'явились, -
17.06.2013 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Приазовського району Запорізької області (далі - прокурор) до Приморсько-Посадської сільської ради Приазовського району Запорізької області (далі - відповідач, Приморсько-Посадська СР), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області (далі - третя особа 1, Держінспекція сільгосподарства), Відділ Держземагентства у Приазовському районі Запорізької області (далі - третя особа 2, Відділ Держземагентства) про визнання незаконним та скасування рішення Приморсько-Посадської сільської ради Приазовського району Запорізької області № 14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно чинного законодавства, якщо межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів не встановлені за проектом землеустрою, то прибережна захисна смуга визначається шириною не менше двох кілометрів від урізу води, та враховуючи, що зазначеним рішенням Приморсько-Посадською СР визначено ширину прибережної захисної смуги 50 метрів без попереднього розроблення проекту землеустрою, на власний розсуд, прокурор вважає зазначене рішення незаконним та просить його скасувати.
У судовому засіданні прокурор підтримала заявлені позовні вимоги в повному обсязі, з підстав викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали у повному обсязі, вважали рішення законним та обґрунтованим, просили у задоволенні позову відмовити. Представники відповідача пояснили, що рішення про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги прийнято на підставі «Технічної документації по встановленню меж прибережної захисної смуги на території Приазовського району», яка розроблена у 2002 році Приазовською філією ДП «Мелітопольський районний центр ДЗК», з урахуванням містобудівної документації та конкретних умов, що склалися. Крім того, вважають, що правомірність оскаржуваного рішення підтверджується рішенням суду у господарській справі, яким відмолено у задоволенні позову прокурора про визнання незаконними рішення Приазовської районної ради № 15 від 27.06.2002, яким затверджено розмір площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря, у тому числі на території Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області.
Представник третьої особи 1 Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області, яка про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання не прибув. Третьою особою 23.07.2013 подавалось клопотання, відповідно до якого вона позов підтримує у повному обсязі, а також просить суд розглянути справу за відсутності уповноваженого представника.
Представник третьої особи 2 Відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області в судове засідання також не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи третя особа повідомлена належним чином. Третьою особою 2 подані письмові пояснення по суті спору. Просить прийняти рішення по справі на розсуд суду та розглянути справу без участі її представника.
Враховуючи, що треті особи, представники яких не прибули у судове засідання, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, що не перешкоджає розгляду справи, та наявність в матеріалах справи заяв про розгляд справи без участі представників третіх осіб, суд розглянув справу за відсутності представників третіх осіб.
Вислухавши пояснення прокурора та представників відповідача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
Прокуратурою Приазовського району проведено перевірку за інформацією Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області № 1432 від 06.06.2013, в ході якої встановлено, що Приморсько-Посадською СР Приазовського району Запорізької області прийнято рішення від 30.05.2002 № 14 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря», пунктом першим якого затверджено прибережну захисну смугу довжиною 3 447 м., шириною 50 м., загальною площею 11,68 га, та пунктом четвертим зобов'язано районний відділ земельних ресурсів установити межі прибережної захисної смуги в натурі.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час прийняття рішення), встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною 2 статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.
Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Земельного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих вод об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
У відповідності до ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України, розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою, а в межах населених пунктів - з урахуванням містобудівної документації.
Як передбачено ч. 1 ст. 88 Водного кодексу України (у редакції, чинній на час прийняття рішення), з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Частиною 4 вказаної статті визначено, що у межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням конкретних умов, що склалися.
Згідно з ч. 5 ст. 88 Водного кодексу України уздовж морів та навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486 затверджений Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них, який встановлює єдиний правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них (далі Порядок).
Пунктом 4 Порядку (у редакції, чинній на час прийняття рішення) передбачено, що у межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання відповідно до статей 88-91 Водного кодексу України.
Пунктом 5 Порядку визначено, що розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації. Проекти цих зон розробляються на замовлення органів водного господарства та інших спеціально уповноважених органів, узгоджуються з органами Мінекоресурсів, Держводгоспу, Держкомзему, власниками землі, землекористувачами і затверджуються відповідними місцевими органами державної виконавчої влади та виконавчими комітетами Рад.
Згідно з пунктом 11 Порядку водоохоронна зона морів, морських заток і лиманів, як правило, збігається з прибережною захисною смугою і визначається шириною не менше два кілометри від урізу води.
Таким чином, визначення ширини прибережної захисної смуги менше ніж два кілометри, можливо лише за наявності відповідного проекту землеустрою.
Як вбачається зі змісту рішення Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області №14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря», у ньому відсутній пункт про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення розміру та межі прибережної захисної смуги вздовж берега моря на території Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області, також відсутні відомості що встановлення розміру та меж прибережної захисної смуги здійснено на підставі відповідного проекту землеустрою.
Відповідно до інформації відділу Держземагентства у Приазовському районі Запорізької області, яка викладена у листі від 06.06.2013 №787/02-08, до прийняття рішення Приморсько-Посадською СР Приазовського району Запорізької області № 14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря» проект землеустрою по прибережній захисній смузі вздовж берега Азовського моря на території Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області не розроблявся та не погоджувався.
Таким чином, якщо межі прибережної захисної смуги уздовж морів навколо морських заток і лиманів не встановлено за проектом землеустрою, то прибережна захисна смуга визначається шириною не менше двох кілометрів від урізу води, а не 50 метрів як вказано у пункті 1 рішення Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області №14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря».
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про те, що рішення Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області №14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря», яким ширина прибережної захисної смуги визначена 50 метрів без відповідного проекту землеустрою, прийнято з порушенням вимог Земельного кодексу України, Водного кодексу України та пункту 5 Порядку, без попереднього розроблення на основі нормативно-технічної документації та відповідно без походження цього проекту з органами Мінеконресурсів, Держводгоспу та Держкомзему.
Посилання представників відповідача на лист Приазовського районного відділу земельних ресурсів від 29.11.2006 № 324, який, на їх думку, підтверджує правомірність прийняття оскаржуваного рішення, та відповідно до якого межі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря встановлені згідно з «Технічною документацією по встановленню меж прибережної захисної смуги на території Приазовського району», яка розроблена у 2002 році Приазовською філією ДП «Мелітопольський районний центр ДЗК», суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до листа Відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області від 28.05.2013 № 723/02-07 технічної документації по встановленню меж прибережної захисної смуги на території Приазовського району, яка розроблена Приазовською районною філією ДП «Мелітопольський районний центр ДЗК» не існує.
Крім того, не є обґрунтованими доводи що правомірність встановлення меж прибережної захисної смуги шириною 50 метрів підтверджена Актом встановлення меж ділянки в натурі та Технічною документацією з інвентаризації земель прибережної захисної смуги Азовського моря на території Приморсько-Посадської СР від 07.12.2007, яка розроблена Державним підприємством «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Встановлення меж ділянки в натурі, що оформлено відповідним Актом, відбулось на виконання пункту четвертого оскаржуваного рішення сільської ради, а розроблена технічна документація не затверджена відповідним рішенням Приазовської районної ради.
Також суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на наявність судового рішення у господарській справі, яке набрало законної сили 03.09.2013, та відповідно до якого прокурору відмовлено у задоволенні позову про визнання недійсним рішення Приазовської районної ради № 15 від 27.06.2002 «Про затвердження розміру площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря», оскільки предметом судового розгляду було безпосередньо зазначене рішення, оцінка правомірності рішення Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області №14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря» господарським судом не надавалась.
Не може бути підтвердженням правомірності прийнятого рішення і лист відділу містобудування та архітектури Приазовської районної державної адміністрації від 28.05.2013 № 28, відповідно до якого забудова Приморсько-Посадської СР здійснювалась згідно законодавства та чинних на той час будівельних норм та правил, оскільки встановлення у межах існуючих населених пунктів прибережної захисної смуги з урахуванням конкретних умов, що склалися, не звільняє відповідача від обов'язку щодо дотримання вимог законодавства про встановлення меж прибережної захисної смуги за проектами землеустрою, який, як встановлено судом, у даному випадку не розроблявся.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких керуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, що рішення Приморсько-Посадської СР Приазовського району Запорізької області № 14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря», яким ширина прибережної захисної смуги визначена 50 метрів без відповідного проекту землеустрою, прийнято з порушенням вимог Земельного кодексу України, Водного кодексу України та Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них, суд приходить до висновку, що зазначене рішення прийнято не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, а відтак є протиправним, у зв'язку з чим позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 7-12, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення Приморсько-Посадської сільської ради Приазовського району Запорізької області №14 від 30.05.2002 «Про затвердження розміру і площі прибережної захисної смуги вздовж берега Азовського моря».
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-186 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов