Постанова від 28.10.2013 по справі 1502/471/2012

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2013 р.Справа № 1502/471/2012

Категорія: 10.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Борисова С.П.

Одеський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження, в м.Одесі, апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області на постанову Арцизького районного суду Одеської області від 31 травня 2013 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Арцизького районного суду Одеської області від 31 травня 2013 року позов задоволено частково та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, за період з 01.01.2011 року по 30.03.2011 року.

Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається, що рішення у справі прийнято в порушення норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню.

Судом першої інстанції встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивачем народжено доньку, що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження, та відповідно до статей 10-12, 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивач має право на отримання допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

За результатом встановлених обставин суд першої інстанції дійшов до висновку щодо необхідності часткового задоволення позовних вимог, з яким частково не погоджується судова колегія, з огляду на наступне.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України «Про допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХII, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами.

Зокрема, частиною 1 статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено відповідні зміни до Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України» Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення №10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми».

Частиною третьою статті 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» визначено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» (пункт 1 Порядку). Новий акт Уряду на виконання статті 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не приймався.

Крім того, за змістом пункту 17 цього Порядку право на виплату допомоги мають особи, зазначені в статті 13 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми», яка на час виникнення спірних відносин поширювала свою дію щодо виплати допомоги лише на незастрахованих осіб.

Розміри і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» на виконання статті 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Кабінет Міністрів України не визначав.

Аналогічні правовідносини склалися і у 2011 році, оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011 рік іншій, ніж у Законах №2811-ХII та №2240-III розмір допомоги, а дії Законів про державний бюджет діяли лише у відповідних роках.

З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, в період з 01.12.2010 року по 31.03.2011 року, повинен виплачувати відповідну допомогу по догляду за дитиною, у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, проте ним сплачено дані кошти у меншому розмірі, а тому позовні вимоги за цей період підлягають задоволенню.

Такої правової позиції додержується й Вищий адміністративний суд України у свій постанові по справі №К/9991/66423/11 від 18.07.2013 року.

Щодо позовних вимог за період до 30.11.2010 року, то вони залишені без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду та вказане судове рішення вступило в законну силу (а.с.29).

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України - суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Оскільки постанову суду не оскаржено позивачем, в частині відмови в задоволені позовних вимог щодо стягнення моральної шкоди, то судова колегія не переглядає судове рішення в цій частині.

Враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішені справи порушено норми матеріального та процесуального права, судова колегія скасовує оскаржуване рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 183-2, 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області задовольнити частково.

Постанову Арцизького районного суду Одеської області від 31 травня 2013 року скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Арцизької районної державної адміністрації Одеської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку, у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, за період з 01.12.2010 року по 31.03.2011 року.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Судді: О.В. Яковлєв А.В. Бойко Т.М. Танасогло