Справа: № 826/3581/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В. М. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
24 жовтня 2013 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменко В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Рипік О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства соціальної політики України, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Управління з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської області державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання відповідачів вчинити певні дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2013 року, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Міністерства соціальної політики України від 04.10.2012 року № 52 в частині відмови позивачу у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зобов'язання встановити позивачу вказаний статус, а також зобов'язання видати відповідне посвідчення встановленого зразка.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2013 року позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права та винести нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
В засідання з'явився апелянт та його представник, підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити. Інші учасники не з'явилися, будучи належним чином повідомленими, що не перешкоджає слуханню спірного питання, відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивач та його представник не надали належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується позов, а представники відповідачів надали достатньо належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються заперечення проти позову.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою до УПСЗН виконкому Бердичівської міської ради про встановлення мені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
За наслідками розгляду заяви позивача, прийнято рішення, яке викладено у витязі з протоколу №52 від 04.10.2012 року, про відмову у встановлені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зв'язку із відсутністю підстав.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п. 5, 10, 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А.
Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений постановою КМУ від 23 липня 1991 року № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
Згідно з підпунктом 1.1 п. 1, підпунктом 5.1 п. 5 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року № 187, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийшла до висновку про відсутність підстав для визначення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС так як на підставі наданих позивачем документів неможливо встановити, у якій саме зоні відчуження він брав участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням вказаної аварії та її наслідків.
Позивачем надано копію довідки від 03.09.1991 року № 120/15, з якої вбачається, що позивач, будучи студентом четвертого курсу першого лікарняного факультету, у травні 1986 року відряджений до Поліської центральної районної лікарні у зв'язку з чим йому виплачена заробітна плата у розмірі 62,67 карбованці згідно з відомістю за червень 1986 року № 303.
У довідці від 24.04.1996 року № 120/15, копія якої міститься у матеріалах справи, вказано, що позивачу за роботу у населених пунктах Поліського району Київської області (наказ від 13.05.1986 року № 172-к) в зонах відчуження у період із 13 по 17 травня 1986 року за місцем роботи "Київський медичний університет" (студент першого лікувального факультету) по відомості за червень № 303 виплачена заробітна плата у розмірі 63,30 карбованці.
У вказаних довідках відсутнє посилання, до якої саме зони відчуження відряджений позивач.
В матеріалах справи також наявна довідка проректора по лікарняній роботі Київського ордену трудового червоного прапора медичного інституту ім. академіка О.О. Богомольця від 03.09.1991 року №120/15, згідно якої позивач, будучи студентом четвертого курсу першого лікарняного факультету, у період із 13 по 17 травня 1986 року (наказ від 13 травня 1986 року № 172-к) приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у Поліському районі Київської області с. Бобер та с. Варовичі.
З довідки вбачається, що назва вказаних сіл, які відносяться до зон відчуження, додруковані у довідку вже після її складання, про що свідчить різний інтервал між рядками.
Крім того, с. Бобер та с. Варовичі не віднесено до переліку населених пунктів та виробничих об'єктів за роботу у яких виплачувалась підвищена заробітна плата відповідно до зон відчуження у 1986-1990 роках.
Центральна районна лікарня с. Крисятичі повідомила, що відомостей про направлення позивача у зону відчуження немає.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що вірним є висновок суду першої інстанції, що перелічені вище документи не є доказами на підтвердження відрядження позивача у період із 13 по 17 травня 1986 року саме у зону відчуження, у зв'язку з чим відсутні законні підстави для визначення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Колегія суддів зазначає, що у разі надання додаткових документів, передбачених Порядком, до ГУПСЗН за місцем постійного проживання, справа повторно може бути переглянута Комісією.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позову у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства соціальної політики України, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Управління з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської області державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішення - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 30.10.2013 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст ухвали виготовлено 30.10.2013 року.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.