Справа № 815/6552/13-а
24 жовтня 2013 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Гунько О.В.
За участю
Представника позивача: ОСОБА_1
Представника відповідача: Афанасьєвої І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до прокуратури Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до прокуратури Одеської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови в наданні їй публічної інформації згідно запиту на інформацію від 02.09.2013 року про надання даних реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка Валерія Степановича та зобов'язання у п'ятиденний строк надати ОСОБА_3 дані щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка Валерія Степановича.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02.09.2013 року вона звернулась із письмовим запитом до прокуратури Одеської області як до розпорядника публічної інформації, в якому просила надати інформацію щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка Валерія Степановича. Вказана інформація потрібна позивачу для зазначення органу виконавчої служби у відповідності до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» для забезпечення виконання: постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2013 року у справі №1570/4481/2012, якою зобов'язано прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. здійснити повторну перевірку заяви ОСОБА_3 від 24.07.2012 року про скоєння адміністративного правопорушення Великодолинським селищним головою Грабом Володимиром Олександровичем; постанови Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2013 року у справі № 815/4582/13-а, якою зобов'язано прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. здійснити перевірку за заявою ОСОБА_3 від 02.04.2013 року №1267. Листом від 05.09.2013 року № 23-105 вих-13 відповідачем було повідомлено позивача, що дані щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. відповідно до ч.2 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання протидії корупції» та ч. 6 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають. Позивач вважає бездіяльність прокуратури Одеської області, яка на її думку, полягає у ненаданні їй публічної інформації на запит від 02.09.2013 року протиправною, оскільки відомості відносно реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С., як посадової особи суб'єкта владних повноважень, не належить до конфіденційної інформації, що підтверджено положеннями ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обґрунтування, викладені у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях (а.с. 3-6, 45-46), підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов (а.с. 38-42), наполягала, що дані реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. є відомостями, які ідентифікують Каплонюка В.С. не як суб'єкта владних повноважень, а як фізичну особу, а тому є конференційною інформацією, доступ до якої обмежений відповідно до положень Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про засади запобігання і протидії корупції», «Про захист персональних даних».
Судом під час офіційного з'ясування обставин у справі встановлено наступне:
02.09.2013 року ОСОБА_3 звернулась до прокуратури Одеської області із запитом на інформацію, в якому просила надати інформацію щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка Валерія Степановича (а.с. 43).
В обґрунтування мети отримання запитуваних даних позивач в адміністративному позові та її представник в судовому засіданні посилались на ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої ідентифікаційні номери є обов'язковими для відображення у виконавчих документах, які ОСОБА_3 планує подати до органу виконавчої служби для забезпечення виконання: постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2013 року у справі №1570/4481/2012, якою зобов'язано прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. здійснити повторну перевірку заяви ОСОБА_3 від 24.07.2012 року про скоєння адміністративного правопорушення Великодолинським селищним головою Грабом Володимиром Олександровичем; постанови Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2013 року у справі № 815/4582/13-а, якою зобов'язано прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. здійснити перевірку за заявою ОСОБА_3 від 02.04.2013 року №1267 (а.с.21-22, 24-28).
За результатами розгляду зазначеного запиту ОСОБА_3, прокуратурою Одеської області листом від 05.09.2013 року № 23-105 вих-13 позивачу було відмовлено у наданні запитуваної інформації,у зв'язку з тим, що дані щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. відповідно до ч.2 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання протидії корупції» та ч. 6 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі Закон України № 2939-VI).
Згідно ст.1 Закону України № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 1 ст. 5 Закону України № 2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ч. 1 п. 2 ст. 22 Закону України № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Частиною 1 ст. 6 Закону України № 2939-VI визначено, що інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.
Згідно ч. 2 ст. 6 цього Закону обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог, зокрема, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно.
Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Правові відносини, пов'язані із захистом і обробкою персональних даних регулює Закон України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 року № 2297-VI (далі Закон України № 2297-VI).
Статтею 1 Закону України № 2297-VI визначено, що цей Закон спрямований на захист основоположних прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних та поширюється на діяльність з обробки персональних даних, яка здійснюється повністю або частково із застосуванням автоматизованих засобів, а також на обробку персональних даних, що містяться у картотеці чи призначені до внесення до картотеки, із застосуванням неавтоматизованих засобів.
Відповідно до ст. 2 Закону України № 2297-VI персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована; володілець персональних даних - фізична або юридична особа, якій законом або за згодою суб'єкта персональних даних надано право на обробку цих даних, яка затверджує мету обробки персональних даних, встановлює склад цих даних та процедури їх обробки, якщо інше не визначено законом; розпорядник персональних даних - фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця.
Згідно положень ст. 7 Закону України № 2297-VI обробка персональних даних фізичної особи здійснюється, зокрема, у разі необхідності для здійснення прав та виконання обов'язків володільця у сфері трудових правовідносин відповідно до закону із забезпеченням відповідного захисту.
Частиною 2 ст. 5 Закону України № 2297-VI передбачено, що персональні дані, крім знеособлених персональних даних, за режимом доступу є інформацією з обмеженим доступом.
Відповідно до ст. 10 Закону України № 2297-VI володільцю забороняється розголошувати відомості стосовно суб'єктів персональних даних, доступ до персональних даних яких надається іншим суб'єктам відносин, пов'язаних з такими даними.
Використання персональних даних працівниками суб'єктів відносин, пов'язаних з персональними даними, повинно здійснюватися лише відповідно до їхніх професійних чи службових або трудових обов'язків. Ці працівники зобов'язані не допускати розголошення у будь-який спосіб персональних даних, які їм було довірено або які стали відомі у зв'язку з виконанням професійних чи службових або трудових обов'язків. Таке зобов'язання чинне після припинення ними діяльності, пов'язаної з персональними даними, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ч. 4 ст. 6 Закону України № 2297-VI 4 первинними джерелами відомостей про фізичну особу є: видані на її ім'я документи; підписані нею документи; відомості, які особа надає про себе.
Відповідно до приписів ст. 63 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі ПК України) облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
Всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.
Облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами.
Пунктом 70.1 ст. 70 ПК України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
Фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу (п. 70.5).
За зверненням платника податків, його законного представника або уповноваженої особи орган державної податкової служби видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті. У такому документі зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків (п. 70.9).
Про проведення державної реєстрації фізичної особи - платника податків у Державному реєстрі та внесення змін до даних, які містяться у Державному реєстрі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, інформує територіальний орган (п. 70.8).
Відомості з Державного реєстру використовуються контролюючими органами виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства України та є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (п. 70.15, п. 70.16).
Крім того, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 року № 3206-VI визначено, що відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків, які наводяться в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають.
Таким чином, із системного аналізу вищевикладених норм чинного законодавства України витікає, що дані реєстраційного номеру облікової картки платника податку - фізичної особи є персональними даними такої фізичної особи, які містять конфіденційну інформацію, доступ до якої обмежено.
Отже, судом встановлено, що реєстраційний номер облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка Валерія Степановича є його персональними даними не як суб'єкта владних повноважень, а саме як фізичної особи, оскільки містять відомості, які ідентифікують останнього як фізичну особу. З цих підстав суд не приймає до уваги твердження позивача в обґрунтування позовних вимог щодо того, що дані реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. як відомості щодо суб'єкта владних повноважень не є відповідно до ст. 7 Закону України «Про доступ до публічної інформації» конфіденційною інформацією, доступ до якої може бути обмежено.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити,що згідно вимог чинного законодавства розпорядником інформації щодо даних реєстраційного номеру облікової картки платника податку - фізичної особи є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків. Прокуратура Одеської області є лише володільцем даних реєстраційного номеру облікової картки платника податку - Каплонюка В.С., оскільки такі дані були отримані нею як персональні дані Каплонюка В.С. в ході обробки його даних як фізичної особи при оформленні з ним трудових правовідносин, а тому не є розпорядником зазначеної інформації у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації» та відповідно не може її розповсюджувати.
Крім того, суд вважає, що позивачем не було доведено, зазначеного в обґрунтування позовних вимог в позовній заяві твердження, що відмова прокуратури Одеської області у наданні запитуваної інформації порушує її законні права та інтереси як сторони виконавчого провадження при зверненні до органів виконавчої служби для виконання постанов Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2013 року та Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2013 року, з огляду на те, що зазначеними судовими рішеннями зобов'язано прокурора Овідіопольського району Каплонюка В.С. вчинити певні дії на користь позивача саме як суб'єкта владних повноважень, а тому надання органам виконавчої служби відомостей щодо Каплонюка В.С., які стосуються його як фізичної особи, не є необхідним.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про відсутність у прокуратури Одеської області правових підстав для надання ОСОБА_3 інформації щодо даних реєстраційного номеру облікової картки платника податку прокурора Овідіопольського району Каплонюка Валерія Степановича , відповідач при прийнятті рішення щодо відмови у наданні зазначеної інформації на запит позивача від 02.09.2013 року діяв обґрунтовано та у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже в його діях відсутні ознаки протиправної бездіяльності; позивачем належних та достатніх доказів неправомірності дій відповідача надано не було, у зв'язку з чим адміністративний позов ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України , суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до прокуратури Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 29 жовтня 2013 року.
Суддя Білостоцький О.В.