24 жовтня 2013 рокум. Ужгород№ 807/2988/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Гаврилка С.Є., суддів Андрійцьо В.Д. та Маєцької Н.Д.
з участю секретаря судового засідання Петричкович К.І.
за участі:
представника позивача - Тодавчич Галини Іванівни;
відповідача - Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Клюковського Максима Володимировича - не з'явився;
представника відповідача - Державної реєстраційної служби України - Жулінської Олени Андріївни;
та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Державного реєстратора Реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Потьомкіна Олександра Володимировича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за зміненою позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Клюковського Максима Володимировича з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - державного реєстратора Реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Потьомкіна Олександра Володимировича про визнання неправомірною бездіяльність, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 24 жовтня 2013 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 29 жовтня 2013 року.
Публічне акціонерне товариство "Закарпаттяобленерго" (далі по тексту - позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Клюковського Максима Володимировича з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - державного реєстратора Реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Потьомкіна Олександра Володимировича та, змінивши позовні вимоги, остаточно просить суд: 1. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Клюковського Максима Володимировича № 4410436 від 26 липня 2013 року про відмову в державній реєстрації прав на підставі заяви ПАТ "Закарпаттяобленерго", зареєстрованої у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140 (дата 08.07.13, час 16:02:54); 2. Зобов'язати Державну реєстраційну службу України провести реєстрацію права власності ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 за ПАТ "Закарпаттяобленерго", на підставі заяви зареєстрованої у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140 (дата 08.07.13, час 16:02:54).
Обґрунтовуючи змінені позовні вимоги позивач вказав наступне. Рішенням Київського апеляційного господарського суду від 25 квітня 2013 року, що ухвалене в господарській справі № 15/442, за ПАТ "Закарпаттяобленерго" було визнано право власності на ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 з трансформатором 125 мВА. Дане рішення вступило в законну силу 25 квітня 2013 року. Рішенням виконавчого комітету Хустської міської ради Закарпатської області від 02 грудня 2009 року № 764, об'єкту ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 з трансформатором 125 мВА було присвоєно поштову адресу, а саме: вул. І. Франка, 209, м. Хуст. Відповідно до матеріалів технічної інвентаризації, а саме технічного паспорту від 23 жовтня 2009 року, об'єкт ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 з трансформатором 125 мВА складається з таких будівель: ОПУ - під літерою "А", ЗЕМ - під літерою "Б" та Насосна - під літерою "В". 08 липня 2013 року позивач подав до державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Закарпатської області Потьомкіна Олександра Володимировича заяву, по формі затвердженій Мінюстом, яка, згідно відомостей, що містяться в картці прийому заяви, цього ж дня була зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140. Моментом прийняття заяви про державну реєстрацію вважається дата та час її реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів. Однак рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно Клюковського М.В. від 26 липня 2013 року за № 4410436, було відмовлено у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна, на ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 з трансформатором 125 мВА, що розташовані: Закарпатська область, м. Хуст, вулиця Франка І., будинок 209, за суб'єктом: Публічне акціонерне товариство "Закарпаттяобленерго", ЄДРПОУ 00131529.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві та поясненнях по суті наданих заперечень. Просив змінену позовну заяву задовольнити.
Відповідач - Державний реєстратор Державної реєстраційної служби України Клюковський Максим Володимирович (далі по тексту - Відповідач 1) надав суду письмові заперечення проти позову. Зокрема, вказав наступне. Копія рішення Київського апеляційного суду від 25 квітня 2013 року у справі № 14/442, яка була подана позивачем, складена з порушенням вимог пункту 2.6.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України. Зазначене рішення суду не містить відомостей, необхідних для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно передбачених підпунктом 2 пункту 20 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141, а саме: тип об'єкта нерухомого майна (житловий будинок, будівля, споруда, квартира, житлове приміщення, нежитлове приміщення тощо); призначення об'єкта нерухомого майна (житловий або нежитловий); площа об'єкта нерухомого майна (загальна та (за наявності) житлова); відомості про складові частини об'єкта нерухомого майна (найменування та/або присвоєння літера, загальна та (за наявності) житлова площа об'єкта нерухомого майна, який є складовою частиною складної речі та призначений для обслуговування іншої (головної) речі, пов'язаний з нею спільним призначенням та є її приналежністю). Зміст рішення суду не дозволяє встановити чи є "повітряна лінія електропередачі ПЛ 220 кВ." та "ПС220/110/10" об'єктами нерухомого майна. Всупереч пункту 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703, заявником не подано копії документів, що посвідчують його особу, а також копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків. Згідно з Порядком взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2013 року №607/5, державні реєстратори Укрдержреєстру проводять державну реєстрацію права власності та/або речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 наказу. Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (далі по тексту - Порядок № 703). Вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень встановлено частиною першою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-IV (далі по тексту Закон України № 1952-IV). Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень зокрема з підстави, зазначеної у пункті 4 частини першої статті 24 Закону, не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень (частина 3 статті 24 Закону). Таким чином Відповідач 1 вважає рішення про відмову у державній реєстрації права власності від 26 липня 2013 № 4410436 таким, що прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач - Державна реєстраційна служба України (далі по тексту - Відповідач 2) надав суду письмові заперечення проти позову. Зокрема, вказав на мотиви незгоди з позовними вимогами, що відповідають мотивам незгоди, висловлені в письмових запереченнях проти позову Відповідачем 1.
В судовому засіданні представник Відповідача 2 позовні вимоги заперечив повністю з мотивів, наведених у письмових запереченнях проти позову. Просив відмовити в задоволенні позовної заяви.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - державний реєстратор Реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Потьомкін Олександр Володимирович, вказав на підставність позовних вимог. Просив позовну заяву задовольнити. Зокрема третя особа пояснила наступне. Відповідно до картки прийому заяви № 3754315 від 08 липня 2013 року від представника позивача Янєва Миколи Олександровича була отримана заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності). Разом із заявою були подані всі необхідні документи, в тому числі й документи, що посвідчують особу, а також картка фізичної особи - платника податків. Чому Державний реєстратор Державної реєстраційної служби України Клюковський Максим Володимирович відмовив позивачеві у державній реєстрації права власності пояснити не може.
З'ясувавши усі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Рішенням Київського апеляційного господарського суду від 25 квітня 2013 року, що ухвалене у господарській справі № 15/442 за ПАТ "Закарпаттяобленерго" визнано право власності, в тому числі, на ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 з трансформатором 125 мВА (далі по тексту - "Рішення"). Рішення набуло законної сили 25 квітня 2013 року (а.с.а.с. 12-19).
Об'єкту ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 з трансформатором 125 мВА було присвоєно поштову адресу, а саме: вул. І. Франка, 209, м. Хуст.
Відповідно до матеріалів технічної інвентаризації, а саме технічного паспорту від 23 жовтня 2009 року, що виготовлений Хустським державним підприємством технічної інвентаризації, об'єкт ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 з трансформатором 125 мВА складається з таких будівель, а саме: ОПУ - під літерою "А", ЗЕМ - під літерою "Б" та Насосної - під літерою "В" (а.с.а.с. 20-30).
Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 1 Закону України № 1952-IV обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, зокрема, право власності на нерухоме майно.
Згідно з пунктом 2 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 22 червня 2011 року за № 703 (зі змінами та доповненнями) (далі по тексту - Порядок № 703) державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі по тексту - Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.
Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст (пункт 7 Порядку № 703).
Відповідно до статті 3 частини 7 Закону України № 1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації права власності та інших речових прав, крім випадків, установлених абзацами другим і третім частини п'ятої цієї статті.
08 липня 2013 року позивач через свого представника Янєва Миколу Олександровича подав до державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Закарпатської області Потьомкіна Олександра Володимировича заяву, яка, згідно відомостей, що містяться в картці прийому заяви № 3754315, цього ж дня була зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140 (а.с. 11).
Відповідно до пункту 2 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб (додаток до наказу Міністерства юстиції України від 02 квітня 2013 року за № 607/5) державна реєстрація, скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 наказу, проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру.
Одним із випадків, згідно з пунктом 1 цього Порядку, державної реєстрації прав на нерухоме майно державними реєстраторами Укрдержреєстру є виникнення речових прав на нерухоме майно на підставі рішення суду, що набрало законної сили, де однією із сторін є юридична особа, та/або інший субєкт господарювання, та/або фізична особа - підприємець.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого указом Президента України від 06 квітня 2011 року за № 401/2011 Укрдержреєстр являє собою скорочене найменування Державної реєстраційної служби України.
Щодо позиції Відповідачів 1 та 2, що викладені у письмових запереченнях проти позову.
Відповідно до статті 19 частини 1 пункту 5 Закону України № 1952-IV, державна реєстрація прав проводиться, зокрема, на підставі рішень судів, що набрали законної сили. Цим же Законом не встановлено жодних вимог до оформлення рішень судів, які подаються на державну реєстрацію права власності. Крім того, вимоги до судового рішення встановлені відповідним процесуальним законом.
Пункт 20 підпункт 2 Порядку № 1141 регламентує дії державного реєстратора і визначає, які саме відомості державний реєстратор, який проводить державну реєстрацію права власності, зобов'язаний внести до державного реєстру прав, а не встановлює вимоги до змісту рішення суду. Крім того, необхідно зазначити, що відомості відносно нерухомого майна, на відсутності яких наполягає Відповідач 1, містяться у доданих до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) № 1893140 від 08.07.2013 року документах, а саме: технічному паспорті, акті готовності об'єкта до експлуатації від 11 січня 2010 року та інших (а.с.а.с. 11).
Таким чином, відсутність в рішенні Київського апеляційного господарського суду № 15/442 від 25 квітня 2013 року відомостей, визначених пунктом 20 підпунктом 2 Порядку № 1141, не є перешкодою в реєстрації права власності, а відтак ця обставина не може бути підставою для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації права власності.
Також суд зазначає, що у заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) № 1893140 від 08 липня 2013 року не йшлося про реєстрацію права власності на повітряну лінію електропередач ПЛ 220 кВ., як вказує Відповідач 1. Відповідно до пункту 3.1 абзацу 2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду від 24 травня 2001 № 127 (далі по тексту Інструкція № 127) технічній інвентаризації підлягають об'єкти (згідно з розділом 2) всіх форм власності, розташовані на земельних ділянках (за окремими поштовими адресами), незалежно від того, побудовані вони за відповідно оформленими документами чи самочинно: будинки, включаючи прибудови та надбудови, громадські та виробничі будинки, господарські будівлі та споруди, а також вбудовані та окремо розташовані захисні споруди. Відповідно до пункту п. 1.1. Інструкції № 127 ця інструкція розроблена відповідно до чинного законодавства з метою нормативно-методичного забезпечення діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна (далі - суб'єкти господарювання). Разом із заявою на реєстрацію третій особі було надано копію технічного паспорту від 23 жовтня 2009 pоку, який був складений за результатом проведеної технічної інвентаризації Хустським державним підприємством технічної інвентаризації. Таким чином, сам факт проведення технічної інвентаризації та наявність технічного паспорту на об'єкт, за адресою вул. І. Франка, б. 209, м. Хуст, яку було присвоєно будівлі ПС 220/110/10 кВ Хуст-2, підтверджує те, що об'єкт будівництва ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 є об'єктом нерухомості. А тому, виходячи з вищенаведеного, заперечення Відповідача 1 не відповідають дійсності.
Щодо п. 4 заперечень:
Відповідно до пункту 28 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування). Пунктом 9 Порядку № 703 встановлено, що заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. У разі подання заяви уповноваженою особою така особа пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзаці другому або третьому пункту 9, документ, що підтверджує її повноваження. Як вбачається зі змісту картки прийому заяви № 3754315, до заяви позивачем була надана довіреність № 212 від 05 липня 2013 року, яку видало ПАТ "Закарпаттяобленерго" та, крім того, представником позивача при подачі заяви № 1893140 від 08 липня 2013 року державному реєстратору реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Потьомкіну Олександру Володимировичу була надана копія паспорту представника, тому вимога пункту 28 та пункту 9 Порядку № 703 позивачем була виконана в повному обсязі.
Таким чином судом встановлено, що позивачем було подано всі необхідні документи, наявність яких давала підстави для державної реєстрації прав та їх обтяжень. А відтак рішення державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Клюковського Максима Володимировича № 4410436 від 26 липня 2013 року про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень на підставі заяви ПАТ "Закарпаттяобленерго", зареєстрованої у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140 (дата 08.07.13, час 16:02:54) підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення "Про Державну реєстраційну службу України", що затверджене Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 401/2011, Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації, в тому числі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Укрдержреєстр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства юстиції України, іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра юстиції України. Основними завданнями Укрдержреєстру є, в тому числі: реалізація державної політики у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно; організовує роботу, пов'язану із забезпеченням діяльності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Як було зазначено судом, відповідно до пункту 2 Порядку взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб (додаток до наказу Міністерства юстиції України від 02 квітня 2013 року за № 607/5) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно у випадках, передбачених у пункті 1 цього наказу, проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру. У випадку виникнення речових прав на нерухоме майно на підставі рішення суду, що набрало законної сили, де однією із сторін є, зокрема, юридична особа, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться державними реєстраторами прав на нерухоме майно Укрдержреєстру (пункт 1 цього Порядку). Крім того, державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно проводить орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (пункт 2 Порядку № 703).
Таким чином вимога позивача про зобов'язання Державну реєстраційну службу України провести державну реєстрацію права власності ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 за ПАТ "Закарпаттяобленерго", на підставі заяви зареєстрованої у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140 (дата 08.07.13, час 16:02:54) також підлягає задоволенню.
Враховуючи обставини встановлені судом, керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд -
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" до Державної реєстраційної служби України, Державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Клюковського Максима Володимировича з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - державного реєстратора Реєстраційної служби Хустського районного управління юстиції Потьомкіна Олександра Володимировича - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Державної реєстраційної служби України Клюковського Максима Володимировича № 4410436 від 26 липня 2013 року про відмову в державній реєстрації прав на підставі заяви ПАТ "Закарпаттяобленерго", зареєстрованої у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140 (дата 08.07.13, час 16:02:54).
Зобов'язати Державну реєстраційну службу України провести реєстрацію права власності ПС 220/110/10 кВ Хуст-2 за ПАТ "Закарпаттяобленерго", на підставі заяви зареєстрованої у базі даних про реєстрацію заяв і запитів під № 1893140 (дата 08.07.13, час 16:02:54).
Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" витрати зі сплати судового збору у розмірі 34,41 грн., що сплачені 29 серпня 2013 року відповідно до платіжного доручення за № 6585.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий Гаврилко С.Є.
Судді: Андрійцьо В.Д.
Маєцька Н.Д.