"08" жовтня 2013 р. м. Київ К-19874/10
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого:Штульман І.В. (доповідач),
суддів:Заїки М.М.,
Стародуба О.П., -
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області, Державної податкової адміністрації України, Хмельницького районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 вересня 2008 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2009 року, -
встановив:
У лютому 2008 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом, у якому просила: зобов'язати Хмельницьку міжрайонну державну податкову інспекцію у Хмельницькій області та Державну податкову адміністрацію України виключити присвоєний їй ідентифікаційний номер і всю інформацію про неї з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, що містяться у базах даних відповідачів, і надалі не вносити будь-яку інформацію про неї у цей інформаційний фонд; зобов'язати Хмельницьку міжрайонну державну податкову інспекцію у Хмельницькій області зробити у її паспорті на одній із сторінок 7, 8 або 9 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі та інші юридично значимі дії без ідентифікаційного номера такого змісту: «Має право здійснювати будь-які платежі та інші юридично значимі дії без ідентифікаційного номера», завіривши цей запис підписом відповідальної особи та гербовою печаткою державної податкової інспекції; зобов'язати відповідачів здійснювати її облік як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку по прізвищу, імені, по-батькові, без ідентифікаційного номера.
Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області 11 червня 2008 року залучено до участі в справі в якості відповідача - Хмельницький районний відділ управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 вересня 2008 року позов задоволено частково. Зобов'язано Хмельницьку міжрайонну державну податкову інспекцію у Хмельницькій області та Державну податкову адміністрацію України виключити ідентифікаційний номер, присвоєний ОСОБА_4, і всю інформацію про неї з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, що містяться в базах зазначених відповідачів, і надалі не вносити будь-яку інформацію про позивача у цей інформаційний фонд, а також здійснювати облік ОСОБА_4 як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку по прізвищу, імені, по-батькові, без застосування ідентифікаційного номера. В решті позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2009 року постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 вересня 2008 року у частині задоволення позовних вимог ОСОБА_4 скасовано та прийнято у цій частині нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 про зобов'язання Державної податкової адміністрації України та Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області виключити присвоєний позивачеві ідентифікаційний номер та всю інформацію про неї з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, що містяться у їх базі даних, і в подальшому не вносити будь-яку інформацію щодо неї у такий реєстр, а також здійснювати облік ОСОБА_4 як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленою формою, без застосування ідентифікаційного номера. У решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи те, що сторони у судове засідання не з'явились, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, то суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 35 Конституції України кожному гарантоване право на свободу світогляду і віросповідання.
Обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, визначено у статті 67 Основного Закону.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач ОСОБА_4 є прихожанкою храму Казанської ікони Божої Матері, Української Православної Церкви, у зв'язку з чим у грудні 2007 року вона звернулася до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області із заявою про відмову від присвоєного ідентифікаційного номера. У свою чергу, відповідач проінформував ОСОБА_4 про процедуру відмови від ідентифікаційного номера, передбачену Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (далі - Порядок), затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, зареєстрованого Міністерством юстиції України 20 жовтня 2004 року за № 1345/9944, та необхідність подання певного переліку документів.
Згідно з частиною 2 статті 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Частиною 2 статті 5 цього Закону, яка регламентує порядок реєстрації фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, передбачено, що до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Обсяг інформації про фізичних осіб, яка включається до Державного реєстру, визначено статтями 3, 5 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів». Зокрема, передбачено, що до інформаційного фонду Державного реєстру включаються такі дані: індивідуальні ідентифікаційні номери, що надаються фізичним особам - платникам податків та інших обов'язкових платежів і зберігаються за ними протягом усього їх життя; інформація про сплату фізичними особами податків та інших обов'язкових платежів; прізвище, ім'я та по батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання; місце основної роботи; види сплачуваних податків та інших обов'язкових платежів; інформація про сплату фізичними особами податків та інших обов'язкових платежів.
Згідно з частиною 3 статті 9 зазначеного Закону фізичні особи - платники податків та інших обов'язкових платежів, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи, зобов'язані: зареєструватись у Державному реєстрі з моменту виникнення об'єкта оподаткування чи сплати податків та інших обов'язкових платежів; подавати до державних податкових інспекцій по районах, районах у містах і містах без районного поділу відомості про зміну даних відповідно до частини третьої статті 5 цього Закону протягом місяця з дня виникнення таких змін.
Системний аналіз зазначених вище правових норм дає колегії суддів Вищого адміністративного суду України підстави для висновку, що у випадку, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це органи державної податкової служби, з Державного реєстру підлягає виключенню вся інформація про таку особу.
З огляду на вищевикладене, апеляційний суд необґрунтовано скасував рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_4 про зобов'язання Державної податкової адміністрації України та Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області виключити присвоєний позивачеві ідентифікаційний номер та всю інформацію про неї з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, що містяться у їх базі даних, і в подальшому не вносити будь-яку інформацію щодо неї у такий реєстр, а також здійснювати облік ОСОБА_4 як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленою формою, без застосування ідентифікаційного номера.
Вказаний Порядок розроблений згідно із Законом України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» і Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження», визначає процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби (пункт 1.1).
Згідно з пунктом 4 Порядку фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою № В3 та паспорт громадянина України.
Відповідно до пунктів 5.1, 5.2 Порядку посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає довідку за формою № В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту. У разі відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7 - 9 сторінку паспорта відмітку, зміст та форму якої наведено в додатку 4.
Тобто, на час виникнення спірних відносин Хмельницька міжрайонна державна податкова інспекція у Хмельницькій області не мала правових підстав вносити в паспорт позивача відповідної відмітки, оскільки законодавством конкретно було визначено державний орган, який уповноважений здійснювати запис до паспорту про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру, а тому суд правильно відмовив у задоволенні позовних вимог в цій частині.
За правилами статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 41, 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області, Державної податкової адміністрації України, Хмельницького районного відділу управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 вересня 2008 року - залишити в силі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: Штульман І.В.
Судді: Заїка М.М. Стародуб О.П.