Постанова від 28.10.2013 по справі 122/21207/13-а

Справа № 122/21207/13-а

Провадження по справі 2-а/122/399/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2013 року Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим в складі:

головуючого, судді - Шильнова М.О.,

при секретарі - Іоновій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Сімферополі адміністративну справу за позовними вимогами ОСОБА_1 до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного управління ПФУ в Автономної Республіки Крим про визнання права на перерахунок пенсії, визнання дій відповідачів протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати підстави пропуску строку звернення до суду з дійсним позовом поважними та поновити йому строк звернення до суду; визнати за ним право на перерахунок пенсії з 01.09.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року № 1294 і наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року; зобов'язати Військовий комісаріат АРК направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим довідку про грошове забезпечення позивача станом на 01.09.2008 року з посиланням на посадовий оклад, який визначений у наказі Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим по не проведенню з 01.09.2008 року перерахунку пенсії позивачу без урахування посадового окладу, якій визначеній у наказі Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим з 01.09.2008 року провести перерахунок пенсійного забезпечення згідно довідки Військового комісаріату АРК про грошове забезпечення станом на 01.09.2008 року з урахуванням посадового окладу, який визначений у наказі Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.

До судового засідання від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та про задоволення позовних вимог.

До суду від представника відповідача ГУ ПФУ в АРК надійшли письмові заперечення у яких позовні вимоги вони не визнала та пояснила що ГУ ПФУ в АРК діяло на законних підставах та в межах повноважень згідно вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13.02.2008 року № 45 та постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», змін розміру посадових окладів військовослужбовцям військово-учбових закладів належними постановами КМУ не проводилось, тому підстави для задоволення позову відсутні.

До суду від представника відповідача Військового комісаріату АР Крим надійшли письмові заперечення, у яких вони просили у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи та наявні у справі докази, дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні ПФУ в АР Крим та отримує пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.1.1. Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого правлінням Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року №5-5 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) утворюють систему органів Пенсійного фонду України (далі - Фонд), який є центральним органом виконавчої влади.

Згідно з п.5) п. 2.1 зазначеного Положення основою функцією Управління є здійснення призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства транспорту та зв'язку України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової адміністрації України, Державного департаменту України з питань виконання покарань (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Таким державним органом в Автономній Республіці Крим є військовий комісаріат АР Крим.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя,виконання Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України, додержання прав і свобод людини і громадянина. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні йому.

Міністерство оборони України, відповідно до ст.3 Закону України «Про Збройні Сили України» та п.1 Положення про Міністерство оборони України - є центральним органом виконавчої влади.

Статтею 10 Закону України «Про оборону України» визначено, що Міністерство оборони України здійснює заходи, спрямовані на реалізацію соціально-економічних і правових гарантій військовослужбовцям, членам їх сімей та працівникам Збройних Сил України, особам, звільненим у запас або відставку, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час проходження військової служби або потрапили в полон у ході бойових дій (війни) чи під час участі в міжнародних миротворчих операціях.

Згідно з ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України, від 17 липня 1992 року №393» від 13.02.2008 року №45 встановлено порядок перерахунку пенсій пенсіонерів силових відомств.

Відповідно до п.1 зазначеної постанови перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 вказаної постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.

Пунктом 4 Положення про Міністерство оборони України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1080 передбаченій обов'язок Міністерства оборони України брати участь у формуванні та проведенні державної політики, спрямованої на реалізацію соціально-економічних і правових гарантій військовослужбовцям, членам їх сімей та працівникам Збройних Сил, особам, звільненим у запас або відставку, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час проходження військової служби або потрапили в полон у ході бойових дій (війни) чи під час участі в міжнародних миротворчих операціях.

Пунктом 9 Положення про Міністерство оборони України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1080 передбачено, що Міністр оборони України на основі та на виконання актів законодавства видає накази і директиви, організовує і контролює їх виконання.

Таким чином Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» надав керівникам державних органів, до яких відноситься Міністр оборони України, у межах його повноважень встановлювати посадові оклади на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.

Пунктом 5 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.

З 01.01.2008 року Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 затверджені нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у тому числі нові розміри посадових окладів, що є підставою для перерахування з 01.01.2008 року пенсії позивача.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» затверджені нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, що є підставою для перерахування з 01.01.2008 року пенсії особам звільненим з військової служби з правом на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Одночасно згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» наказом Міністра оборони України від 27.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за №761\15452 - були затверджені схеми посадових окладів за основними посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України.

Відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року №493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації і набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 07.07.1998 року №11-рп98 у справі за конституційним поданням Президента України щодо офіційного тлумачення частин другої і третьої статті 84 та частин другої і четвертої статті 94 Конституції України (справа щодо порядку голосування та повторного розгляду законів Верховної Ради України)" зважаючи на загальноприйнятий у законодавстві України порядок обчислення строків на вчинення відповідних процесуальних дій органами влади, вирішив, що перебіг строків треба обчислювати в календарних днях, починаючи з дня наступного після того дня, з якого починається строк.

Суд зазначає, що встановлений порядок обчислення строків необхідно застосувати до наказів Міністра оборони України.

Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії виникло на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та на підставі наказу Міністра оборони України від 27.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» через 10 днів після реєстрації наказу Міністра оборони України від 27.07.2008 року №377 в Міністерстві юстиції України від 18.08.2008 року №761/15452, тобто з 29.08.2008 року.

Одночасно згідно вимог ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За таких обставин суд приходить до висновку та погоджується з позивачем що перерахунок його пенсій повинен проводиться органами пенсійного забезпечення з 01.09.2008 року відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.07.2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, передбачено, що:

- перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (пункт 23);

- про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, законодавством прямо встановлений обов'язок уповноважених структурних підрозділів (в даному випадку - Військового комісаріату Автономної Республіки Крим) зазначати у списках осіб, якім призначені пенсії, зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій.

Суд під час вирішення справи додатково керується ст.8 КАС України, у відповідності до якої суд при вирішенні питання керується принципом верховенством права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, зокрема, справа «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії», справа Yvonne van Duyn v. Homme Office (справа про принцип правової визначеності).

З огляду на це, суд зазначає, що правовідносини, що викають в процесі реалізації права на отримання перерахунку пенсії основані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє посилатися на відсутність певного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних актах.

Згідно правової позиції Європейського суду у справі Yvonne van Duyn v. Homme Office принцип правової визначеності означає, що зацікавленні особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, якій полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган державної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання права на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, така держава чи орган вважатимуся такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такої політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом влади такої політики чи поведінки.

Таким чином, у зв'язку з вищевикладеним, суд вважає необхідним задовольнити вимоги позивача у частині поновлення йому строку на звернення до адміністративного суду з позовними вимогами, так як позивач про порушення своїх прав дізнався тільки 22.08.2013 року, після отримання відповіді ГУ ПФУ в АРК, у зв'язку з чим він був пропущений з поважних причин.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до адміністративного суду з позовними вимогами для захисту порушених прав.

Визнати за ОСОБА_1 право на перерахунок пенсії з 01.09.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 і наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року.

Зобов'язати Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.09.2008 року з посиланням на посадовий оклад не визначений у наказі Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим по не проведенню з 01.09.2008 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування посадового окладу, який визначений у наказі Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року - протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в АРК з 01.09.2008 року провести перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 згідно довідки військового комісаріату АРК про грошове забезпечення позивача станом на 01.09.2008 року з урахуванням посадового окладу, якій визначеній у наказі Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя