Постанова від 30.09.2013 по справі 569/12665/13-а

Справа № 569/12665/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2013 року Рівненський міський суд Рівненської області

В складі головуючого судді - Панас О.В.

при секретарі - Ющишиній І.В.

з участю позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Горчак Ю.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненської міської Ради про оскарження дій суб"єкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду з адміністративним позовом до Рівненської міської Ради про оскарження дій суб"єкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що весною 2013 року, з метою реалізації свого конституційного і законного права на отримання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, відповідно до ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України, він звернувся до Рівненської міської ради з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами про надання йому у власність земельної ділянки в межах м.Рівне для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Крім цього, він звернувся з інформаційним запитом до Управління містобудування і архітектури Рівненської міської ради та до Держземагенства України для надання йому інформації про вільні земельні ділянки, розташовані у межах м.Рівне. Проте , отримав відповідь від Управління земельних ресурсів Рівненської міської ради про неможливість розгляду його клопотання, оскільки надав пакет документів не передбачений Регламентом надання адміністративних послуг, затверджений Розпорядженням міського голови від 27.04.2013 № 427-рна виконання рішення Рівненської міської ради від 26.04.2012 № 1899 та відсутності його у списку черговості громадян, яким заплановано виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва. Вважає, що це порушення його законних прав на отримання земельної ділянки, оскільки ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України не передбачено надання інших документів, які зазначені у листі Управління земельних відносин Рівненської міської ради. Виходячи зі змісту листа Управління земельних відносин РМР від 30.05.2013 № 01-11/1085 йому відмовлено, чим порушено процедуру розгляду його звернення: будь-які рішення, щодо розгляду подібних звернень мають розглядатися виключно на пленарних засіданнях відповідної ради. Зазначив, що він має бажання отримати земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки). На момент звернення до рівненської міської ради в публічному доступі була відсутня інформація щодо наявності вільних земельних ділянок на території міста (комунальної власності). Так само і на момент його звернення до суду відсутні дані щодо наявності таких земельних ділянок. Тому не маючи іншої можливості конкретизувати бажану земельну ділянку він в клопотанні вказував на свою згоду на отримання будь-якої земельної ділянки ( з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтованою площею до 0,10 га (розмір передбачений ЗКУ) в межах міста Рівне. У відповідності до цього, ним до клопотання було додано графічні матеріали з визначеною територією на якій він бажає отримати земельну ділянку. Проте, в порушення норми ст..118 ЗКУ відповідачем йому надіслано лист, яким його клопотання залишено без задоволення.

Щодо стягнення шкоди з відповідача зазначив, що з метою подання на розгляд Рівненській міській раді клопотання в порядку ст.. 118 ЗКУ для отримання земельної ділянки, через відсутність спеціальних знань у галузі земельного законодавства та через відсутність діючого в нашій державі механізму отримання правової допомоги він змушений був звернутися до фахівців, що володіють спеціальними знаннями у сфері земельного законодавства. Через неправомірні дії відповідача він був змушений неодноразово звертатися за правовою допомогою для складання клопотання та адміністративного позову. За отримання таких послуг ним було сплачено 700 грн.

Просив визнати протиправними дії відповідача щодо порушення процедури розгляду його клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,10 га в межах міста Рівне, зобов"язати відповідача винести на засідання чергової сесії Рівненської міської ради та розглянути подане ним вищезазначене клопотання. Просив зобов"язати відповідача відшкодувати на його користь шкоду, завдану його протиправними діями у розмірі 700 грн. та відшкодувати на його користь витрати, пов"язані зі сплато судового збору.

В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі в межах доводів позовної заяви, просив позов задовольнити. Додатково пояснив, що оскільки, на його інформаційні запити до Управління містобудування та архітектури та в Управління Держземагенства у м.Рівне щодо надання йому інформації про вільні земельні ділянки у межах міста Рівне, ним не була отримана відповідь, що така інформація відсутня, він не мав можливості конкретизувати бажану земельну ділянку , а вказав в своєму клопотанні про свою згоду на отримання будь-якої земельної ділянки в межах міста Рівне. Проте, вважає, що вказав конкретно бажане місце розташування земельної ділянки, а саме в межах міста Рівне, крім того додав графічні матеріали з визначеною територією. В черзі на отримання земельної ділянки він не перебуває, проте не вважає, що отримання ним земельної ділянки позачергово порушить права інших громадян, оскільки він діє чітко в рамках ст. 118 Земельного Кодексу України.

Згідно поданих до суду письмових заперечень та пояснень Рівненська міська рада з позовними вимогами не погоджується, вважає їх необгрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного.

Рівненською міською радою не приймалось будь-яких рішень про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність або про відмову у наданні гр. ОСОБА_1 такого дозволу, а також про передачу позивачу земельної ділянки безоплатно у власність або про відмову у наданні гр.. ОСОБА_1 земельної ділянки. Заява гр.. ОСОБА_1 не відповідає вимогам ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України. До заяви гр. ОСОБА_1 не було надано документів, передбачених ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України та регламентом надання адміністративної послуги про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність громадянам. Передача земельних ділянок державної та комунальної власності у власність фізичним особам є виключно компетенцією органів місцевого самоврядування. У відповідності до рішення Рівненської міської ради народних депутатів від 28 січня 1992 року № 168, виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво у м. Рівному проводиться згідно черговості громадянам України, що проживають у м.Рівному та громадянам, направленим облвиконкомом на переселення із радіоактивно забрудненої зони. Рішенням Рівненської міської ради 10 липня 2003 року № 400 затверджено черги на виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво громадянам з урахуванням пільг згідно із законодавством.

Просили відмовити ОСОБА_1 в задоволені позовних вимог повністю.

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги позивача не визнала та просила суд відмовити у їх задоволенні посилаючись на ті обставини, що 27 травня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненської міської Ради із заявою про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га. Земельним законодавством, на момент звернення позивача із заявою, було передбачено, що громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування. У даному клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Однак, до заяви позивача, не було додано ряд документів, а саме: викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, а також погодження землекористувача.

30 травня 2013 року Управлінням земельних відносин листом повідомлено позивача, що для розгляду питання про відведення земельної ділянки ОСОБА_1 необхідно звернутися із клопотанням на ім'я міського голови про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, із зазначенням місцезнаходження земельної ділянки, її площі та класифікації виду цільового призначення земельної ділянки, та зазначено перелік документів, які необхідно додати.

Крім того позивачу роз'яснено, що оскільки він не перебуває у списках черговості, розглянути питання про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, поза чергою неможливо.

Враховуючи викладене представник відповідача вважає, що Рівненською міською радою не було допущено протиправності в діях при розгляді заяви ОСОБА_1

Тому, з цих підстав, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши письмові матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення виходи з наступного.

Судом встановлено, що в травні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненської міської Ради з клопотанням про передачу безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Рівне, просив розглянути це питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного і обґрунтованого рішення.

Оскільки позивач по справі ОСОБА_1 не відноситься до громадян, зазначених у ч.2 ст.15 Закону України "Про звернення громадян", розгляд його звернення проводився управлінням земельних відносин, як структурним підрозділом виконавчого комітету Рівненської міської ради, на підставі ч.3 ст.15 Закону України "Про звернення громадян", згідно якої відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

30 травня 2013 року Управлінням земельних відносин листом за номером 01-11/1085 повідомлено позивача, що для розгляду питання про відведення земельної ділянки ОСОБА_1 необхідно звернутися із клопотанням на ім'я міського голови про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, вказавши місцезнаходження земельної ділянки, її площу та класифікацію виду цільового призначення земельної ділянки, та зазначено перелік документів, які необхідно додати.

Крім того позивачу роз'яснено, що оскільки він не перебуває у списках черговості, на якій зареєстровано 2804 чоловік, розглянути питання про виділення безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, поза чергою неможливо.

Суд вважає, що відповідачем по справі правомірно направлено клопотання позивача до управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської Ради для розгляду, а посадовою особою управління надано обґрунтовану та законну відповідь.

Спірні відносини, які виникли по даній адміністративній справі, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та цим Кодексом.

За приписами ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується та набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.п. а,б,в ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Оскільки чинним законодавством не передбачено вичерпний перелік документів, необхідних для надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо передачі безоплатно у власність земельних ділянок, було розроблено Регламенти надання адміністративних послуг, затвердженими розпорядженнями міського голови від 27 квітня 2012 року №427-р на виконання рішення Рівненської міської Ради від 26 квітня 2012 року №1899.

Вказаний регламент розроблено відповідно до вимог Земельного кодексу України, Закону України "Про землеустрій" та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до вказаного Регламенту, для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність громадянам, відповідно до вимог ч.6 ст.118 Земельного Кодексу України, громадянину необхідно подати особисто до Рівненської міської Ради заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність із зазначенням місцезнаходження земельної ділянки, її площі та класифікації виду цільового призначення земельної ділянки. Крім того, до заяви додається: нотаріально посвідчена копія документу, що посвідчує право власності на нерухоме майно; копія технічного паспорту на будівлю; геодезичний план земельної ділянки, погоджений в термін до одного року на момент звернення власником (співвласниками) житлового будинку та управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради; ситуаційну схему розміщення земельної ділянки; протокол обстеження та погодження меж земельної ділянки, погоджений в термін до одного року на момент звернення суміжними землевласниками та землекористувачами; довідку про якісну та кількісну характеристику земельної ділянки, видана в термін до одного року на момент звернення до управління Держкомзему в місті Рівному; письмову згоду землекористувача, засвідчену нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки), видану в термін до одного року на момент звернення; довідку про грунтовий покрив земельної ділянки (у разі наявності земель сільськогосподарського призначення), видана в термін до одного року на момент звернення; ксерокопію документа, що посвідчує особу та ксерокопію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Подана заява та пакет документів розглядаються управлінням земельних відносин у строк, передбачений Законом України "Про звернення громадян".

За результатами розгляду управління земельних відносин повертає документи одержувачу на доопрацювання або готує проект рішення та після його погодження в установленому порядку та оприлюднення на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету, передає в організаційний відділ міської ради для подальшої організації його розгляду постійними комісіями та сесією міської ради.

Як було встановлено в судовому засіданні, земельним законодавством, на момент звернення позивача із заявою, було передбачено, що громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування. У даному клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про землеустрій", план земельної ділянки - графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці.

Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України "Про державний земельний кадастр", на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: площа земельної ділянки; зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності); координати поворотних точок земельної ділянки; лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки; кадастровий номер земельної ділянки; кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); межі земельних угідь; межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.

Таблиці із зазначення координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід"ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки.

Однак, до заяви позивача, не було додано ряд документів, а саме: викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, а також погодження землекористувача, позивач подав до клопотання графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки роздруковані з мережі Інтернет, тобто позивачем по справі не дотримано вимог Регламенту надання адміністративних послуг, затвердженим розпорядженнями міського голови від 27 квітня 2012 року №427-р на виконання рішення Рівненської міської Ради від 26 квітня 2012 року №1899.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження, оскільки вони повністю спростовані в судовому засіданні поясненнями та письмовими доказами наданими представником відповідача, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, ст.ст.12,118 ЗК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Рівненської міської Ради про оскарження дій суб"єкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду на протязі 10-ти днів з дня її проголошення через Рівненський міський суд.

Суддя Рівненського міського суду Панас О.В.