Рішення від 10.10.2013 по справі 115/4707/13-ц

Справа № 115/4707/13-ц

Провадження № 2/115/1742/2013

РІШЕННЯ

Іменем України

"10" жовтня 2013 р. м. Саки

Сакський міськрайонний суд АР Крим у складі головуючого - судді Власенка А.П. при секретарі Новогребелець К.В., за участі позивача - ОСОБА_1, її представника - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району, Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району, треті особи - Міністерство оборони України, Військова частина А 1100, про визнання відмов недійсними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району, Євпаторійської квартирно-експлуатаційної частини району (далі - Євпаторійська КЕЧ району) про визнання відмов недійсними, зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивований тим, що позивач на підставі ордеру від 26 листопада 2007 року вселилася до квартири за адресою: АДРЕСА_1, АР Крим, де і проживає разом зі своїми неповнолітніми дітьми. В травні 2013 року позивач звернулася до органу приватизації - Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району із заявою про приватизацію займаного нею житла, де отримала відмову, мотивовану листом Євпаторійської КЕЧ району від 7 травня 2013 року № 4/1102 про те, що зазначене житло є службовим, а тому не може бути приватизоване. Посилаючись на те, що такі відмови відповідачів є безпідставними, ОСОБА_1 просить суд визнати їх недійсними, а також зобов'язати Євпаторійську КЕЧ району погодити питання про надання дозволу на приватизацію квартири, а Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району - видати свідоцтво про право власності на зазначену квартиру.

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали, просили суд його задовольнити та пояснили, що органом приватизації, який має повноваження на вирішення спірного питання - про приватизацію належної позивачу квартири, є Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району; орган приватизації оформлює документи за погодженням із Євпаторійською КЕЧ району, оскільки квартира позивача перебуває у власності Міністерства оборони України і була надана їй на підставі рішення житлової комісії гарнізону (житлової комісії Військової частини А 1100); відтак саме на Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району лежить обов'язок видати свідоцтво про право власності на житло, попередньо погодивши це із Євпаторійською КЕЧ району, яка обліковує житловий фонд, належний Міністерству оборони України.

Від представника Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначено, що Бюро не заперечує проти задоволення позову та повідомлено, що представник ОСОБА_1 звертався із заявою про зазначення причин відмови ОСОБА_1 у приватизації житла, на яку була дана відповідь.

Від представника Євпаторійської КЕЧ району надійшли заперечення, в яких зазначено, що спірна квартира перебуває в оперативному управлінні Євпаторійської КЕЧ району та обліковується як службове житло, а тому підстави для його приватизації відсутні, на підставі чого просив суд відмовити у позові.

Представники третіх осіб в судове засідання не з'явилися; про час та місце були повідомлені належно; про причини неявки не повідомляли.

Вислухавши пояснення позивача та її представника, перевіривши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Згідно з частиною 3 статті 9 ЖК України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Відповідно до пункту 2 статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, не підлягають приватизації.

Судом встановлено, що 26 листопада 2007 року ОСОБА_1 та її сину, ІНФОРМАЦІЯ_1, був виданий ордер на вселення до квартири за адресою: АДРЕСА_1, АР Крим (а.с. 8). В цій квартирі ОСОБА_1 проживає разом зі своїми трьома неповнолітніми дітьми (а.с. 9). Чоловік позивача - ОСОБА_3 (а.с. 10) за місцем проживання своєї сім'ї не зареєстрований (а.с. 9). ОСОБА_1 проходить військову службу в Військовій частині А 1514 в званні капітана медичної служби (а.с. 18). Жилий будинок за адресою: АДРЕСА_1, належить державі Україна в особі Міністерства оборони України і перебуває в оперативному управлінні Державного департаменту надлишкового майна та земель (а.с. 32). За відомостями Євпаторійської КЕЧ району зазначена квартира має статус службової (а.с. 33, зворот).

Порядок організації проведення приватизації та оформлення права власності встановлені статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», якою передбачено, зокрема, що приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).

Порядок передачі квартир у власність громадян та перелік документів, що підлягають оформленню, встановлено Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, що затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2010 року за № 109/17404.

Згідно з пунктами 17, 18 цього Положення громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; довідка про склад сім'ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі. Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.

Водночас позивачем та її представником не було доведено суду факту подання у травні 2013 року (як це стверджує позивач в позовній заяві та її представник в судовому засіданні) ОСОБА_1 до органу приватизації заяви про приватизацію квартири, яка перебуває в її користуванні та користування її дітей. Так, оспорювана відповідь Євпаторійської КЕЧ району дана на звернення від 26 квітня 2013 року (а.с. 15), а відповідь органу приватизації - Бюро приватизації держжитфонду по Сакському району - на запит щодо причин відмови, а не на заяву про приватизацію. Крім того, зазначені відповіді не є рішеннями органу приватизації.

Водночас суд погоджується із твердженням позову ОСОБА_1 про відсутність підстав вважати спірне житло службовим та таким, що не підлягає приватизації, оскільки такого рішення ані органом місцевого самоврядування - Новофедорівською селищною радою Сакського району АР Крим (а.с. 55), ані відповідним місцевим органом виконавчої влади - Сакською районною державною адміністрацією АР Крим (а.с. 52) не приймалося. Виходячи з того, що на підставі пункту 2 статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» не підлягають приватизації квартири (кімнати, будинки), віднесені до числа службових у встановленому порядку, а такого порядку щодо спірної квартири дотримано не було, суд вважає безпідставним перебування в Євпаторійській КЕЧ району квартири за адресою: АДРЕСА_1, АР Крим на обліку в якості службового житла, а відтак і доведеною відсутність у цього житла статусу службового.

Між тим, відповідачами фактично оспорюється право позивача на приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_1, АР Крим, а питання про визнання цього права у позовній заяві на ставиться; позов взагалі не містить вимог до власника цього житла.

Крім того, частиною 1 статті 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Положенням частини 1 статті 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а частиною 2 цієї статті передбачені способи захисту цивільних прав та інтересів та зазначено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Отже визнання відмов відповідачів недійсними та зобов'язання погодити чи видати свідоцтво не є передбаченими законом способами захисту прав або інтересів.

За таких обставин у позові слід відмовити повністю.

Враховуючи наведене, на підставі частини 3 статті 9 Житлового кодексу Української РСР, пункту 2 статті 2, статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», керуючись статтями 10, 11, 60, 61, 209 - 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд

ВИРІШІВ:

У позові ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим шляхом подання через Сакський міськрайонний суд АР Крим апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Власенко А. П.