24 вересня 2013 р. Справа № 876/4691/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Клюби В. В.
суддів: Онишкевича Т. В., Попка Я. С.
з участю секретаря судового засідання Сідельник Г. М.
представників особи, яка подала
апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області на постанову Івано - Франківського міського суду Івано - Франківської області від 30 листопада 2011 року по справі №2а - 9086/11/0907 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області про незаконні дії щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, -
ОСОБА_4 звернувся до Івано - Франківського міського суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області і просив визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірними, а також зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії із встановленням посадового окладу в розмірі 1 600 гривень та із збереженням усіх видів грошового забезпечення та надбавок на момент звільнення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 08.06.2010 року, Наказом МВС України №230 від 08 червня 2010 року були внесені зміни до «Положення про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та додатків», які вступили в ді. із 20 вересня 2010 року і у п. 2.12.4 цього наказу у розділі ІІІ «Юридичні інститути» - «заступник начальника факультету» цифри «1300 - 1350» замінено цифрами «1550 - 1600». У зв'язку із зміною розміру посадового окладу, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, проте відповідач відмовив йому з посиланням на те, що наказ МВС не є законодавчим актом.
Постановою Івано - Франківського міського суду від 30 листопада 2011 року позовні вимоги задоволено повністю і з урахуванням ухвали від 15 травня 2012 року: визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4 неправомірними; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 із встановленням посадового окладу у розмірі 1 600 гривень із збереженням усіх видів грошового забезпечення та надбавок на момент звільнення із 01 жовтня 2010 року.
Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області не погодилося із таким судовим рішенням суду першої інстанції і оскаржило його в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги, посилається на ті обставини, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у випадку прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних видів забезпечення. На цій підставі відповідні міністерства та відомства повідомляють Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії, а Головні управління Пенсійного фонду України складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення. Згідно списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи. Проте, на даний час такі повідомлення не надходили. Тому і відсутні підстави для перерахунку позивачу пенсії. Проте, суд першої інстанції цих обставин не врахував.
В судовому засіданні представники особи, яка подала апеляційну скаргу, підтримали викладені в апеляційній скарзі доводи і вважають, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Позивач у судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся належним чином про дату, час і місце судового засідання. При цьому, апеляційним судом не визнавалася обов'язковою участь позивача в апеляційному розгляді справи. Зазначені обставини у відповідності до ст. 196 ч. 4 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджають судовому розгляду справи.
Вислухавши в судовому засіданні доповідь судді - доповідача, доводи представника особи, яка подала апеляційну скаргу, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарги до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Постановляючи оскаржуване судове рішення та умотивовуючи свої висновки, суд першої інстанції виходив з того, що наказ МВС України № 230 від 08 червня 2010 року дають підстави для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з відповідними змінами щодо посадового окладу. Оскільки позивачу було встановлено верхню межу розміру посадового окладу в розмірі 1350 гривень протягом п'яти років перебування на даній посаді, тому згідно вказаного наказу розмір нового зміненого посадового окладу повинен становити теж верхню межу - 1600 гривень. Вказаний розмір пенсії, у відповідності до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших громадян» повинен нараховуватись та виплачуватись з 01 жовтня 2010 року.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із такими висновками суду першої інстанції із таких міркувань.
Як було встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, згідно наказу Прикарпатського юридичного інституту від 30 вересня 2010 року за №107 о/с заступника начальника факультету заочного та дистанційного навчання працівників органів внутрішніх справ Прикарпатського юридичного інституту Львівського Державного університету внутрішніх справ підполковника міліції ОСОБА_4 звільнено в запас з постановкою на військовий облік за статтею 64 п. «а» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року №114 (за віком).
Згідно з грошовим атестатом №134 Прикарпатського юридичного інституту Львівського Державного університету внутрішніх справ, виданим ОСОБА_4 у зв'язку із звільненням на пенсію, позивач отримував: посадовий оклад у розмірі 1 350 гривень; оклад за військове звання в сумі 130 гривень; процентну надбавку за вислугу років 35% в сумі 518 гривень. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру посадового окладу. Проте відповідачем було відмовлено у перерахунку, оскільки, зміни у законодавчі акти щодо збільшення посадових окладів не вносилися, а наказ МВС України № 230 від 08 червня 2010 року, як вважає відповідач не є законодавчим актом.
Підстави та порядок призначення, нарахування та перерахунку пенсій визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби та деяких інших громадян».
Відповідно до ст. 63 вказаного Закону України всі призначені відповідно до закону пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» від 07 листопада 2007 року №1294 були визначені нові види грошового забезпечення військовослужбовців. Ця постанова набирає чинності з дня втрати чинності указами Президента України, що визначають умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу державних органів, але не раніше ніж 01 січня 2008 року. Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» від 07 листопада 2007 року №1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань (далі - державні органи). Керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами. Також, надано право встановлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом МВС України N499 від 31 грудня 2007 року затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також Схеми посадових окладів. Відповідно до Схеми посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для навчальних закладів МВС Розділу ІІІ «Юридичні інститути» розмір посадового окладу заступника начальника факультету на момент нарахування пенсії становив в межах 1 300 - 1 350 гривень.
Згідно з наказом МВС України №230 від 08 червня 2010 року внесені зміни до «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» та додатків.
Відповідно, у Розділі III «Юридичні інститути» Схеми посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для навчальних закладів МВС внесено зміни щодо розміру посадового окладу заступнику начальника факультету і визначено його у межах 1 550 - 1 600 гривень.
Враховуючи вищевикладене, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наказом МВС України від 08 червня 2010 року №230 підвищено розмір посадового окладу за посадою, аналогічною тій, яку займав позивач перед звільненням.
Таким чином, вказані обставини дають підстави для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з відповідними змінами щодо посадового окладу.
Тобто, позовні вимоги є обґрунтованими та підставними, у зв'язку з цим правильним є і висновок суду першої інстанції.
Колегія суддів апеляційного суду вважає правильним і твердження суду першої інстанції про необхідність врахування при перерахунку позивачу пенсії верхньої межі зміненого розміру посадового окладу з тих міркувань, що при призначенні пенсії було враховано верхню межу розміру посадового окладу 1350 гривень.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших громадян» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тому відповідач має право на перерахунок пенсії із 01 жовтня 2010 року.
Доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, так як у даному випадку у зв'язку із фактичною зміною одного з видів грошового забезпечення осіб відповідної категорій згідно з рішенням суб'єкта владних повноважень, наділеного таким правом, наявні передбачені законом підстави для перерахунку пенсії позивачу.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, положення нормативно - правових актів, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції на підставі правильно встановлених обставин справи, які підтверджені належними та допустимими доказами, прийняв постанову, яка відповідає ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості судового рішення.
Згідно ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Виходячи із змісту вищевказаних статей Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи чи порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції і відповідно - до задоволення апеляційної скарги апеляційний суд не вбачає.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано - Франківського міського суду Івано - Франківської області від 30 листопада 2011 року по справі №2а - 9086/11/0907 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області про незаконні дії щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили, а у випадку складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України - у цей же строк з дня складення ухвали суду в повному обсязі безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. В. Клюба
Судді: Т. В. Онишкевич
Я. С. Попко
Ухвалу в повному обсязі складено 30 вересня 2013 року.