24 вересня 2013 року м. Київ К/9991/5343/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Карася О.В. (головуючого), Голубєвої Г.К., Островича С.Е.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області на постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 11.11.2009 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2010 по справі № 2-а-1769/09 за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату основної і додаткової пенсій у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, а також 50 % мінімальної пенсії за віком з 01.09.2007.
Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 11.11.2009 позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Дії органу Пенсійного фонду України визнано протиправними. Зобов'язано здійснити перерахунок пенсії та додаткової пенсії позивачу як інваліду ІІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст., ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести виплату недоплаченої пенсії з 01.09.2007. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2010 рішення суду першої інстанції скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 01.01.2008 по 21.05.2005, прийнято нове рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.
У касаційній скарзі УПФУ у Великописарівському районі Сумської області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить судові рішення першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі та пояснення сторін, надані сторонами письмові докази в їх сукупності, перевіривши та дослідивши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно посвідчення Серії НОМЕР_1, інвалідом ІІІ групи.
ОСОБА_4 звернувся до УПФУ у Великописарівському районі Сумської області із заявою про здійснення перерахунку та виплати основної та додаткової пенсій з жовтня 2007 року відповідно до вимог ст., ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно листа органу Пенсійного фонду України від 25.09.2009 № 23/П у задоволенні заяви позивача відмовлено з тих підстав, що порядок виплати та розміри основної і додаткової пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІ групи у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії І та у зв'язку з втратою годувальника.
Так, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для ІІІ групи інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Отже, чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством гарантовано ОСОБА_4 право на отримання основної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених ст., ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія положень вказаного Закону України була зупинена.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 відновлено дію ст., ст. 50, 54 Закону.
Таким чином, позовні вимоги за період з 01.09.2007 по 31.12.2007 підлягають задоволенню.
Однак, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» дія ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2008 рік була зупинена.
Розмір основної та додаткової пенсій, встановлений Кабінетом Міністрів України на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», був істотно меншим, ніж передбачений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були визнані неконституційними та відновлено з 22.05.2008 право постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи осіб на отримання основної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, при прийнятті рішення суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про пріоритетність закону над підзаконним нормативним актом та застосування для вирішення спірних правовідносин Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, оскільки Рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію, апеляційний суд правильно визначив період для здійснення органом Пенсійного фонду України перерахунку та виплати вказаних основної і додаткової пенсій, а також змінив рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог з 01.01.2008 по 21.05.2008.
Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції відхиляє доводи органу Пенсійного фонду України, викладені у касаційній скарзі, і не вбачає підстав для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області відхилити.
Постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 11.11.2009 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2010 по справі № 2-а-1769/09 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий О.В. Карась
Судді Г.К. Голубєва
С.Е. Острович