Ухвала від 24.09.2013 по справі 2а/1770/549/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" вересня 2013 р. м. Київ К/9991/54201/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

головуючого: Мороз Л.Л.,

суддів: Горбатюка С.А.,

Чалого С.Я.,

розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2012 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у м. Рівному до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Буд Центр Інвест», Державного реєстратора Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, Державного реєстратора виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання недійсним статуту, скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Державна податкова інспекція у м. Рівному звернулась до суду з позовом Здолбунівської міської ради Рівненської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Буд Центр Інвест», Державного реєстратора Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, Державного реєстратора виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання недійсним статуту, скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобов'язання Державного реєстратора виконавчого комітету Рівненської міської ради передати реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Буд Центр Інвест» Державному реєстратору Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2012 року, у позові відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Державна податкова інспекція у м. Рівному подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" з 08.04.2005 року зареєстровано юридичною особою, відомості про яку внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Місцезнаходження: м.Київ, вул. Урицького, 43.

27.09.2011 року ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" було надано Державному реєстратору Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації для державної реєстрації документи, зокрема нову редакцію статуту та протокол загальних зборів учасників №01/11 від 20.09.2011 року, якими цю редакцію затверджено.

27.09.2011 року зареєстрований статут ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" у новій редакції.

Відповідно до вимог статей 88, 143, 154 ЦК, статей 57, 82 Господарського кодексу України, статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону України "Про господарські товариства" №1576-XII від 19.09.1991 року, статей 27, 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року, суди вправі визнати недійсними установчі документи товариства за наявності одночасно таких умов:

- на момент розгляду справи установчі документи не відповідають вимогам законодавства;

- порушення, допущені при прийнятті та затвердженні установчих документів, не можуть бути усунені;

- відповідні положення установчих документів порушують права чи охоронювані законом інтереси позивача.

Статут ТОВ "Газ Буд Центр Інвест", викладений у новій редакції та затверджений зборами учасників згідно з протоколом №01/11 від 20.09.2011 року містить всі необхідні відомості та в цілому відповідає вимогам законодавства і наявність будь-яких порушень, які були допущені при його затвердженні, перед судом не доводилась і в ході розгляду справи встановлена не була.

Той факт, що за новою редакцією статуту місцезнаходження товариства зазначено: м. Рівне, вул. Київська, 10, що за даними позивача не відповідає дійсності, не є підставою для визнання такого статуту недійсним.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року, відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно зі статтею 29 цього Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до частини 14 цієї статті, державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів та в той же день передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.

ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" 27.09.2011 року було надано Державному реєстратору Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації документи, обсяг та оформлення яких повністю відповідає вимогам статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року, зокрема протокол №01/11 загальних зборів учасників і нову редакцію статуту, затверджену цими зборами.

У відповідності до цього, 27.09.2011 року державним реєстратором було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ Буд Центр Інвест" шляхом внесення до Єдиного державного реєстру запису №10.

Також, 27.09.2011 року ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" було надано Державному реєстратору Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі щодо зміни свого місцезнаходження, що повністю відповідає вимогам статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року.

У відповідності до цього, 27.09.2011 року державним реєстратором було проведено реєстраційну дію - внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, що не пов'язані із змінами, які вносяться до установчих документів юридичної особи, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру запису №11.

Доводи позивача про неправомірність записів, вчинених Державним реєстратором, з огляду на їх здійснення без перевірки місцезнаходження ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" є необґрунтованими, оскільки Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року на державного реєстратора не покладено обов'язку перевірки достовірності наданих відомостей щодо місцезнаходження юридичної особи. Натомість, згідно з частиною 7 статті 29 цього Закону, державному реєстратору заборонено вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами 1-6 цієї статті. Крім того, відповідно до частини 3 статті 8 цього Закону, відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи, а не державний реєстратор.

У зв'язку з цим, правильним є висновок судів попередніх інстанцій, що державна реєстрація змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ Буд Центр Інвест" здійснена у відповідності до законодавства України.

Відповідно до статті 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року, державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону. Такими підставами є невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Доказів існування хоча б однієї з таких обставин щодо ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" не надано, а відтак правових підстав для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" у Державного реєстратора Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації не було.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року, передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно частини 6 цієї ж статті, державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.

Відповідно до цього, в день надходження справи ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" до Державного реєстратора Виконавчого комітету Рівненської міської ради, 18.10.2011 року був внесений запис до Єдиного державного реєстру під №13 про взяття на облік.

Відповідно, жодних неправомірних дій Державного реєстратора Виконавчого комітету Рівненської міської ради судом також не встановлено.

Пункт 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, надає право органам державної податкової служби в установленому законом порядку звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

При цьому, правовими підставами для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, відповідно до частини 1 статті 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року є скасування в судовому порядку рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або визнання в судовому порядку повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

Оскільки правових підстав для визнання в судовому порядку недійсним статуту ТОВ "Газ Буд Центр Інвест", викладеного у новій редакції, що затверджена зборами учасників згідно з протоколом №01/11 від 20.09.2011 року, не встановлено, то позов податкового органу щодо скасування державної реєстрації таких змін до установчих документів до задоволення не підлягав.

Щодо тверджень позивача про фактичну відсутність підприємства за зареєстрованим місцезнаходженням, слід зазначити наступне.

Судом встановлено, що працівником відділу податкової міліції ДПІ у м. Рівне було здійснено вихід за юридичною адресою ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" - м. Рівне, вул.Київська, буд.10, та встановлено відсутність підприємства за місцезнаходженням.

15.11.2011 року в.о. начальника ВПМ ДПІ у м. Рівне Котиком В.В. складено довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, згідно якої за результатами проведення заходів місцезнаходження ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" не встановлено.

Вказані обставини слугували приводом для того, що ДПІ у Солом'янському районі м. Києва було надіслано Державному реєстратору Виконавчого комітету Рівненської міської ради повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Згідно абзацу другого частини 12 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року, у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Відповідно до частини 14 цієї статті, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Державним реєстратором було направлено на адресу ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" повідомлення про необхідність підтвердження відомостей про юридичну особу, однак поштове відправлення, з відміткою поштового відділення про причини невручення, було повернуто державному реєстратору, у зв'язку з чим останнім внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис №15 про відсутність особи за вказаною адресою.

Згідно частини 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.

Таким чином, відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.

Отож, відсутність ТОВ "Газ Буд Центр Інвест" за місцезнаходженням згідно чинного законодавства не тягне за собою скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Отже, суди попередніх інстанцій дійшли до правильного висновку про відмову у позові.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному відхилити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2012 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: