05 вересня 2013 року м. Київ К-38724/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого Степашка О.І.
суддів: Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області
на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2009
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2010
у справі № 2-а-574/08
за позовомКомбінату громадського харчування Андрушівської райспоживспілки
доДержавної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області
провизнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Комбінат громадського харчування Андрушівської райспоживспілки звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2009, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2010, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення від 12.10.2207 № 0003312301 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПА у Житомирській області проведено перевірку господарської одиниці буфету, що належить Комбінату громадського харчування Андрушівської райспоживспілки, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої складено акт від 05.10.2007 № 06300889/2320, яким встановлено порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України ««Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі по тексту - Закон).
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.10.2007 № 0003312301, яким до позивача на підставі ст. 22 Закону застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 615, 75 грн.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 22 Закону передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Пунктом 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачено, що строки здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунок в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти). Для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає банків, він становить - не рідше один раз на п'ять робочих днів.
Ліміт каси установлюється підприємством самостійно і затверджується наказом (розпорядженням). Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи, що передбачено п. 5.2 вказаного Положення.
Згідно копії Витягу з Наказу № 7 від 01.04.2007 по підприємству Андрушівської райспоживспілки Комбінат громадського харчування затверджено ліміт каси буфету в розмірі 500, 00 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків в сумі 323, 15 грн. це виручка за період 01.10.2007 по 04.10.2007, що підтверджується записами в касовій книзі, прибутковими касовими ордерами та товарно-грошовим звітом за період з 01.10.2007 по 07.10.2007.
Враховуючи те, що готівка в сумі 323, 15 грн. не перевищує встановленого наказом підприємства ліміту каси, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку щодо неправомірності застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовано обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області відхилити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 07.04.2009 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко
Судді(підпис)С.Е. Острович
(підпис)М.О. Федоров