Ухвала від 12.09.2013 по справі 2а-17424/10/2670

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2013 року м. Київ К/9991/54952/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого Степашка О.І.

суддів: Островича С.Е.

Федорова М.О.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011

у справі № 2-а-17424/10/2670

за позовом Закритого акціонерного товариства «Швидко-Україна»

до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство «Швидко-Україна» (далі по тексту - позивач, ЗАТ «Швидко-Україна») звернулось до суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві (далі по тексту - відповідач, РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.11.2010 № 262111/32-330/1278 у розмірі 6800,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2011 у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.01.2011, позов задоволено.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що спірним рішенням про застосування фінансових санкцій від 02.11.2010 № 262111/32-330/1278 до позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6800,00 грн. за порушення ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі по тексту - Закон № 481/95-ВР) та рішення Київської міської ради «Про впорядкування продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у міській торговельній мережі» від 25.12.2008 № 929/929 (далі по тексту - Рішення).

Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з наступних обставин, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 07.02.2002 № 3032-ІІІ (набув чинності 02.04.2002) Закон № 481/95-ВР було доповнено розділом IV-1, яким встановлені обмеження щодо продажу алкогольних надоїв.

Так, згідно положень ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР забороняється продаж алкогольних напоїв, зокрема, в інших місцях, визначених органами місцевого самоврядування.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв» від 21.01.2010 №1824-VI (набув чинності 11.02.2010) у статтю 15-3 Закону були внесені зміни, зокрема, із частини першої статті були виключені положення щодо заборони продажу алкогольних напоїв в місцях, визначених органами місцевого самоврядування. Стаття була доповнена положенням про те, що на час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів.

Отже, органи місцевого самоврядування мали право визначати місця, де заборонений продаж алкогольних напоїв, лише у період із 02.04.2002 по 11.02.2010, а починаючи з 11.02.2010 сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території мають право заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв лише на час проведення масових заходів.

Слід зазначити, що Рішення (набуло чинності 15.04.2009), яким була заборонена роздрібна торгівля алкогольними напоями у закладах торгівлі та ресторанного господарства, що розташовані на території об'єктів транспортної інфраструктури (автовокзалах, автостанціях, зупинках громадського транспорту, станціях метрополітену та підземних просторах до них тощо), було прийнято після набуття чинності Законом України від 07.02.2002 № 3032-ІП (яким була встановлена заборона продажу алкогольних напоїв в місцях, визначених органами місцевого самоврядування) і до прийняття Закону України від 21.01.2010 № 1824-VI (яким заборона була знята).

Отже, починаючи з 11.02.2010 сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв лише на час проведення масових заходів.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що починаючи з 11.02.2010 були незаконними вимоги п. 1.1.3 Рішення, які встановлювали постійну заборону на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (у тому числі слабоалкогольними) у закладах торгівлі та ресторанного господарства, що розташовані на території об'єктів транспортної інфраструктури (автовокзалах, автостанціях, зупинках громадського транспорту, станціях метрополітену та підземних просторах до них тощо).

За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судом апеляційної інстанції належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду апеляційної інстанції не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві відхилити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)О.І. Степашко

Судді(підпис)С.Е. Острович

(підпис)М.О. Федоров