справа № 166/1404/13-п
провадження № 3/166/728/13
код категорії 296
ст. КУпАП 188-1 ч.2
Іменем України
11 жовтня 2013 року смт.Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Савчук М.А.,
розглянувши матеріали справи, які надійшли з Територіальної Державної інспекції праці в Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, 20.12.1955 народження, сільського голови Забродівської сільської ради, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_1,
за ст.188-1 ч.2 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №03-10-13/0351 від 19.07.2013 року, складеного головним державним інспектором праці ОСОБА_2, вбачається, що ОСОБА_1 займаючи посаду сільського голови Забродівської сільської ради Ратнівського району Волинської області, за період з 01.01.2012 року по 01.07.2013 року вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.188-1ч.2 КУпАП, тобто порушив вимоги законодавства про працевлаштування інвалідів, а саме:
- статтю 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"-по сільській раді за 2012 рік не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Для підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Відповідно до звіту середньооблікова кількість штатних працівників за 2012 рік складала 72 чоловіки, а станом на 01.07.2013 року 64 чоловіки, тому норматив для працевлаштування інвалідів в 2012 та 2013 роках становить у кількості трьох робочих місць.
В сільській раді працевлаштовано протягом 2012 року та шести місяців 2013 року двох інвалідів, тому не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, так як фактично в 2012 році працевлаштовано згідно нормативу трьох інвалідів, а 2013 рік ще не закінчився. Інспектор праці не врахувала в норматив інваліда вчителя, який знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до трьох років.
Вислухавши правопорушника, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_3 за 2012 рік наявний склад правопорушення, передбачений ст.188-1 ч.2 КУпАП.
Статтею 188-1 ч.2 КУпАП встановлено відповідальність за невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 785 (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї
статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону установи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.
Аналіз ст.ст.18-19 Закону свідчить, що підприємства, установи, організації самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів та самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Бюджетні установи, що повністю утримуються за рахунок місцевих бюджетів не звільняються від виконання вимог цієї статті та повинні виконувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.
З матеріалів справи вбачається, що відносно ОСОБА_1, сільського голови Забродівської сільської ради, за результатами перевірки головним інспектором праці у Волинській області складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-1 ч.2 КУпАП, за порушення вимог ст. 19 Закону щодо дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки за 2012 рік при нормативі для працевлаштування інвалідів становить у кількості трьох робочих місць, працевлаштовано два інваліда.
В той же час, за 2013 рік при нормативі трьох робочих місць, станом на день перевірки працювало два інваліда та один перебував у відпустці, чим спростовується викладене в протоколі звинувачення про вчинення правопорушення за шість місяців 2013 року тобто по 01.07.2013 року.
Тим більше, за 2013 рік особа не може бути притягнута до адміністративної відповідальності, оскільки Закон не конкретизує про помісячне чи поквартальне працевлаштування інвалідів протягом року, а згідно «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року N 70 та «Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці України 10.02.2007 року N 42, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавцями заповнюється за рік і подається щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані.
В решті викладених обставин в протоколі об'єктивно узгоджується з актом перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю № 03-16-13/0569 від 19.07.2013 року, відповідно якого в сільській раді виявлено порушення ст. 19 Закону за 2012 рік.
Поряд з цим, як слідує зі ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Відповідно ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчились строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу.
Отже, виходячи з того, що ОСОБА_1 не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, тобто порушення вчинено в 2012 році, звіт за 2012 рік подано до 01.03.2013 року, виявлено порушення 19.07.2013 року, до суду надійшло 01.10.2013 року, тобто бездіяльність сільського голови обмежена певним проміжком часу-2012 роком, на момент розгляду справи закінчився трьохмісячний строк накладення адміністративного стягнення, а тому провадження в справі підлягає закриттю.
На основі викладеного, керуючись ст.ст.38, 247, ст.188-1 ч.2, 283-285 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.188-1 ч.2 КУпАП.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної
відповідальності за ст.188-1 ч.2 КУпАП закрити, так як на момент розгляду справи закінчились строки накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ратнівського
районного суду ОСОБА_4