Постанова від 10.10.2013 по справі 241/496/13-а

241/496/13-а

2-а/241/21/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2013 року Першотравневий районний суд

Донецької області

в складі:

головуючого судді ТРЕГУБЕНКО С.В.

при секретарі ПАВЛІЧЕВОЇ А.І.

за участью прокурора: ДЖАНСИЗ Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Мангуш Першотравневого района адміністративну справу за позовом

Прокурора Першотравневого району Донецької області

до

Мелекінської сільської ради Першотравневого району Донецької області

про

визнання протиправними та скасування: рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013рік»,та пп. 3.4 рішення Мелекінської сільради № 6/23-1363 від 29.03.2013р. « Про розгляд подання прокурора Першотравневого району від 27.03.2013р.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом вказавши на таке.

31.01.2013 року Мелекінською сільською радою Першотравневого району Донецької області було прийнято рішення за № 6/22-1280 « Про орендну плату за землю на території Мелекінської сільської ради на 2013 рік.»,до якого додано додаток №3 про розмір плати за розміщення тимчасових конструкцій у літній період 2013 року на території сіл Мелекінської сільської ради.

Даний додаток,яким передбачений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, не відповідає вимогам ст. 123 Земельного кодексу України в якій вказано,що передача земельних ділянок здійснюється на підставі проектів відводів та технічної документації, розроблених на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування.

Також 31.01.2013 року Мелекінською сільською радою Першотравневого району було прийнято рішення № 6/22-1280 «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013рік»,у пп. 11 в якого зазначено, що відкриття торгівельного об'єкту відбувається за умов укладання договору з Мелекінською сільською радою та отримання дозвільного документу. Дане рішення також не відповідає вимогам земельного кодексу. Фактично, в даному випадку під розміщенням торгівельних об'єктів, відбувається надання земельної ділянки в оренду без додержання норм Земельного кодексу України.

27.03.2013 року прокурор Першотравневого району Донецької області звернувся з поданням до Мелекінської сільської ради про скасування рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013рік», та виключення додатку № 3 до рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1277 від 31.01.2013р. «Про орендну плату за землю на території Мелекінської сілької ради на 2013р» оскільки дані рішення не відповідають вимогам ст. ст. 93, 123, 125 Земельного кодексу України.

11.04.2013 року до прокуратури Першотравневого району надійшов лист Мелекіньскої сільської ради № 207 від 08.04.2013р. до якого додано рішення № 6/23-1363 від 29.03.2013р., яким в частині подання прокурора відмовлено. В цьому рішенні зазначено, що рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1277 від 31.01.2013 року доповнено пунктом 3.3 ,а саме :(затвердити розмір плати за розміщення тимчасових торгівельних конструкцій у літній період 2013 року (додаток № 3). Пунктом 4 даного рішення відмовлено у скасуванні рішення Мелекінської сільради від 31.01.2013 № 6/22-1280 «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013 рік»

Відповідно до ч. 5,6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», у разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо:

1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині;

2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень;

3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Оскільки, в задоволенні протеста прокурору було відмовлено,він змушений звернутися до суду з позовом про визнання протиправними та скасування: рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013рік».та п. 3.4 рішення Мелекінської сільської ради № 6/23-1363 від 29.03.2013р. « Про розгляд подання прокурора Першотравневого району від 27.03.2013р,виходячи з такого.

Фактично рішенням Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільради на 2013рік» та п. 3.3. рішення № 6/22-1277 від 31.01.2013р. «Про орендну плату за землю на території Мелекінської сільської ради на 2013р», орган місцевого самоврядування проводить регулювання земельних відносин в порушені законів України.

Згідно з частиною 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, прийнятого в порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України « Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької діяльності та іншої діяльності».

В ст. 123 Земельного кодексу України вказано, що «надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється органами місцевого самоврядування на підставі технічної документації і землеустрою щодо склладання документів,що посвідчують право користування земельною ділянкою».

Зі,ст. 125 Земельного кодексу України вбачається, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільради на 2013рік» та рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1277 від 31.01.2013р. «Про орендну плату за землю на території Мелекінської сільради на 2013р» є регуляторними актами, прийнятими уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Згідно відповіді головного редактора газети «Сельськая новь», ні в січня ні в лютому 2013 року Мелекінською сільською радою не оприлюднювались рішення № 6/1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільради на 2013рік» та № 6/1277 від 31.01.2013р. «Про орендну плату за землю на території Мелекінської сільської ради на 2013р».

Прокурор у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав та просить суд визнати протиправними та скасувати: рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013рік».та п. 3.4 рішення Мелекінської сільської ради № 6/23-1363 від 29.03.2013р. « Про розгляд подання прокурора Першотравневого району від 27.03.2013р.

Представник Мелекінської сільської ради в судове засідання не з*явився,до суду надійшла письмова заява в якій Мелекінська сільська рада просить справу розглядати в її відсутності,позовні вимоги прокурора визнають в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення прокурора дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Так, дійсно 31.01.2013 року Мелекінською сільською радою Першотравневого району Донецької області було прийнято рішення за № 6/22-1280 « Про орендну плату за землю на території Мелекінської сільської ради на 2013 рік., до якого додано додаток №3 про розмір плати за розміщення тимчасових конструкцій у літній період 2013 року» на території сіл Мелекінської сілької ради.(а.с.17-19).

Крім того,31.01.2013 року Мелекінською сільською радою Першотравневого району було також прийнято рішення № 6/22-1280 «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільради на 2013рік»,в п. 11 якого зазначено, що відкриття торгівельного об'єкту відбувається за умов укладання договору з Мелекінською сільською радою та отримання дозвільного документу.

27.03.2013 року прокурор Першотравневого району Донецької області звернувся з поданням до Мелекінської сільської ради про скасування рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013рік», та виключення додатку № 3 до рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1277 від 31.01.2013р. «Про орендну плату за землю на території Мелекінської сільської ради на 2013р»,оскільки дані рішення не відповідають вимогам ст. ст. 93, 123, 125 Земельного кодексу України.

11.04.2013 року до прокуратури Першотравневого району надійшов лист Мелекіньскої сільської ради № 207 від 08.04.2013р. до якого додано рішення № 6/23-1363 від 29.03.2013р., яким в частині подання прокурора відмовлено. В цьому рішенні зазначено, що рішення Мелекінської сільської ради № 6/22-1277 від 31.01.2013 року доповнено пунктом 3.3 а саме,затвердити розмір плати за розміщення тимчасових торгівельних конструкцій у літній період 2013 року (додаток № 3). Пунктом 4 даного рішення відмовлено у скасуванні рішення Мелекінської сільської ради від 31.01.2013 № 6/22-1280 «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013 рік»(а.с.10-11).

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

В ч. 3 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 2,3 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор повинен надати адміністративному суду докази, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів.

Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що органами місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Радами міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Пунктом 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься : «вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин»

Згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України «надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок та на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.

Частиною 5 ст. 12 ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачено що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Згідно відповіді головного редактора газети «Сельськая новь» ні в січні, ні в лютому 2013 року Мелекінською сільською радою не оприлюднювались рішення № 6/1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013 рік» та № 6/1277 від 31.01.2013р. «Про орендну плату за землю на території Мелекінської сільської ради на 2013р».

Виходячи з вищевикладеного та приймаючи до уваги що при винесенні рішень Мелекінської сільської ради № 6/22-1280 від 31.01.2013р. ,та пп. 3.4 рішення Мелекінської сільської ради № 6/23-1363 від 29.03.2013р.,були порушенні вимоги чинного законодавства,тому позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 6,11, 17, 18, 60, 158-163, 167, 185-186, 254 КАС України, ст.93,123,125 Земельного Кодексу України, Законом України «Про оренду землі»,Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»,Законом України «Про місцеве самоврядування» суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Першотравневого району-задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати: рішення Мелекінської сільської ради Першотравневого району Донецької області № 6/22-1280 від 31.01.2013р. «Про дислокацію сезонних торгівельних та інших об'єктів сфери послуг на території Мелекінської сільської ради на 2013рік»,та пп. 3.4 рішення Мелекінської сільської ради № 6/23-1363 від 29.03.2013р. « Про розгляд подання прокурора Першотравневого району від 27.03.2013р.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Першотравневий районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: С.В. Трегубенко