Головуючий в 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Старосуд М.І.
Іменем України
«12» березня 2009 року справа № 2-а-5423/08/1270
м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Старосуда М.І.
суддів Ханової Р.Ф., Василенко Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 19 вересня 2008 року
по справі № 2-а-5423/08
за адміністративним позовом ОСОБА_1
до відповідача управління праці та соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації
третя особа Управління державного казначейства у Марківському районі
про зобов'язання здійснити перерахунок та стягнення заборгованості по невиплаченій щорічній грошовій допомозі до 5-го травня ЧАЕС, -
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2008 року у справі № 2-а-5423/08 позовна заява задоволена частково, в наслідок чого, зобов'язано управління здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 у вигляді щорічної одноразової допомоги, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду ІІІ групи за 2007 рік виходячи з розміру 7 мінімальних пенсії за віком.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовної заяви відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом норм матеріального права.
Вважає правомірним та обґрунтованим застосування у спірних правовідносинах положень ст. 29 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік».
Сторони в судове засідання не з'явились про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином. Скаржник надав заяву про розгляд справи без участі представника управління.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.
ОСОБА_1. - визнаний інвалідом ІІІ групи, має статус інваліда війни, у зв'язку з чим та відповідно до вимог ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня) в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Фактично позивач отримав від відповідача у 2007 році - 300 грн., при цьому відповідач керувався положеннями ст. 29 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік».
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, в апеляційній скарзі відповідач посилається на невірне застосування норм матеріального права, оскільки при виплаті зазначених сум він діяв в межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовий статус ветеранів та інвалідів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ст. 13 цього Закону щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Абзацем 1 ст. 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Згідно абз. 1 ст. 17 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач є органом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі разової грошової допомоги.
Колегія суддів вважає неправомірним довід заявника скарги щодо правомірності застосування у 2007 році розміру таких виплат, встановленому п. 13 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до якого у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється у таких розмірах: зокрема, інвалідам III групи - 300 гривень, оскільки положення зазначеної норми Закону - визнані неконституційним рішенням Конституційного Суду України у справі № 6-рп від 09.07.2007 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Марківської районної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2008 року у справі № 2-а-5423/08 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2008 року у справі № 2-а-5423/08 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий
Судді