Головуючий в 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
29 січня 2009 року справа № 2-а-18363/08/1270
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В., Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання Фаліні І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від по адміністративній справі
29 вересня 2008 року № 2а-18363/08
за позовом
ОСОБА_1
до
Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області
про
Визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області незаконними, зобов»язання зробити перерахунок основної та додаткової пенсії інваліду ЧАЕС, -
ОСОБА_1. звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області про визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області незаконними, зобов»язання зробити перерахунок основної та додаткової пенсії інваліду ЧАЕС.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2008 року у справі № 2-а-18363/08 позовна заява задоволена частково: визнані дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 незаконними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 01.08.2008 року. Перерахунок здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати судове рішення, прийняти нову постанову, якою в задоволені позові відмовити.
Сторони в судове засідання не з»явилися, про день слухання справи було повідомлено належним чином. Представник відповідача в апеляційній скарзі зауважив про розгляд справи за їх відсутністю. Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Позивач віднесений до 1 категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням, встановлена 2 група інвалідності та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України м. Первомайська в Луганській області.
18.07.2008 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України м. Первомайська в Луганській області про перерахунок та виплату недоотриманої пенсії, але отримав відмову у перерахунку пенсії з інвалідності з огляду на відсутність підстав для такого перерахунку та правомірність здійсненого Управлінням розрахунку.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом.
Відповідач вважає, що при нарахування та виплаті пенсії застосовується розмір мінімальної заробітної плати в сумі 19 грн. 91 коп. ( з 01.09.04 - 22,30 грн), встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1.
Колегія суддів вважає такий висновок помилковим.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІ групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Нормами статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина четверта статті 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Посилання відповідача на частину 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався розміром 19 гривень 91 копійка, ( 22 грн. 30 коп.), що визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 3 січня 2002 року № 1 (зі змінами внесеними постановою № 895 від 13 липня 2004 року), колегія судів не приймає, оскільки ототожнювати порядок і розмір в силу різного правового навантаження цих значень неможливо. Якщо «порядок» відповідає на питання «як, яким чином», то «розмір» - «скільки».
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи і ухвалюючи судове рішення у даній справі колегія суддів виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до приписів ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже за приписами зазначеного Закону, відповідач повинен був зробити позивачу перерахунок пенсії з 01.08.2008 року.
Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29.09.2008р. у справі № 2-а-18363/08 за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України м. Первомайська в Луганській області про Визнання дій посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську в Луганській області незаконними, зобов»язання зробити перерахунок основної та додаткової пенсії інваліду ЧАЕС - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.
Головуючий суддя Дяченко С.П.
Судді Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.