Головуючий суддя 1 - ї інстанції Матвєєва В.В.. справа № 2-а-18571/08/ 1270
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
29 січня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №3 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання:
Фаліні І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від
15 жовтня 2008 року
по адміністративній справі
№ 2-а - 18571/08 (суддя Матвєєв В.В.)
за позовом
ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2
до
Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області
про
Визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій
07.08.2008 року ОСОБА_1, діючий в інтересах ОСОБА_2., звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій. Представник позивача обґрунтовує вимоги тим, що ОСОБА_2отримує пенсію за вислугу років, як учасник бойових дій. Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 в редакції Закону України №. 103/96-ВР від 25.03.1996 року, Закону України № 458/95-ВР від 23.11.1995 року - пенсія за вислугу років учасникам бойових дій збільшувалась на 150% мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Але надбавка в розмірі 150 % мінімальної пенсії за віком позивачеві не нараховувалась.
Просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку незаконними. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату надбавки до пенсії за вислугу років, як учаснику бойових дій, починаючи з 01.11.2000 року по 30.06.2006 рік, щомісячно в розмірі 150 % від мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим встановленого законом прожиткового мінімуму, виходячи із встановленого на кожний рік прожиткового мінімуму для осіб, втративши працездатність, тобто: в 2000 році - 216, 56 грн., в 2001 році -248, 77 грн., з 01.01.2002 року по 31.12.2003 року - 268, 00 грн., в 2004 році - 284, 69 грн., 2005 року - 332, 00 грн., з 01.01.2006 року по 31.03.2006 року - 350, 00 грн., з 01.04.2006 року по 30.06.2006 року - 359, 00 грн. Стягнути на користь Турлакова О.О. суму невиплаченої надбавки до пенсії в розмірі 26 938, 16 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року позовну заяву представника позивача - ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2., - задоволено. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо проведення перерахунку та виплати надбавки до пенсії за вислугу років, як учаснику бойових дій ОСОБА_2, за період з 01.11.2000 року по 30.06.2006 року , щомісячно в розмірі 150 % мінімальної пенсії за віком, але не нижче , встановленого на кожний рік прожиткового мінімуму для осіб, втративши працездатність, незаконними ,неправомірними.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов»язане провести ОСОБА_2перерахунок та виплату надбавки до пенсії за вислугу років, як учаснику бойових дій, починаючи з 01.11.2000 року по 30.06.2006 року щомісячно в розмірі 150 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим встановленого законом на кожний рік прожиткового мінімуму для осіб.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не погодилося з вказаною постановою , подало апеляційну скаргу, в якій вказало на помилковість висновків суду, порушенням судом норм матеріального права. Апелянт просив скасувати постанову і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позивних вимог.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін належним чином повідомлених не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи, юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, обговоривши доводи апеляційної скарги , заперечення на неї, встановила наступне.
Позивач є учасником бойових дій та отримує пенсію за вислугу років з 01.11.2000 року згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 .
Згідно ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальних пенсій за віком, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України “ Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету » від 03.01.2002 № 1, встановлено, що виходячи з розміру 19,91 грн. провадиться розрахунок підвищень, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України “ Про пенсійне забезпечення», Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Колегія суддів не може погодитися із висновками суду першої інстанції , що при перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з урахуванням надбавки за участь в бойових діях у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком слід виходити з розрахунку розміру прожиткового мінімуму, який визначений ст. 19 Закону України “Про пенсійне забезпечення», якою передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. Виплата сум надбавки до пенсії учасникам бойових дій, які розраховуються з мінімальної пенсії за віком визначаються постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету » від 03.01.2002 № 1, якою чітко визначено, що при розрахунку підвищень, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення », слід виходити з суми 19,91 грн.
З урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету » від 03.01.2002 № 1 позивачу було нараховано пенсію у розмірі 150% від мінімальної пенсії за віком.
Крім того, згідно з чинним законодавством. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 05.10.2005 №2939-ІУ, та який набув чинності з 1 липня 2006 року, до останнього було внесено зміни.
Згідно п.2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Вказана позиція колегії суддів знайшла своє підтвердження в постанові Вищого адміністративного суду України від 01.08.2007 року по справі № К-52229/07
Колегія суддів також звертає увагу на те , що відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється річний рік, який , якщо не встановлено інше обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається , що ОСОБА_1 діючий в інтересахОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою 07.08.2008 року..
Згідно ч. 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін.
Як видно з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області заявляло клопотання в судовому засіданні щодо відмови в задоволенні позовних вимог на підставі того, що позивачем пропущено річний строк для звернення до суду, проте судом воно не взято до уваги.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права , що призвело до неправильного вирішення справи.
Постанову суду слід скасувати , у задоволенні позивних вимог - відмовити.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року по справі № 2-а-18571 /08 за позовом ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій, відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: /підпис/ Дяченко С.П.
Судді: /підпис/ Сіваченко І.В.
/підпис/ Нікулін О.А.
З оригіналом вірно:
Суддя - доповідач Дяченко С.П.
Головуючий суддя 1 - ї інстанції Матвєєва В.В.. справа № 2-а-18571/08/ 1270
Суддя-доповідач Дяченко С.П.
Україна
Іменем України
29 січня 2009 року м. Донецьк
зал судового засідання №3 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Дяченко С.П.,
суддів: Сіваченко І.В.,
Нікуліна О.А.,
при секретарі судового засідання:
Фаліні І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від
15 жовтня 2008 року
по адміністративній справі
№ 2-а - 18571/08 (суддя Матвєєв В.В.)
за позовом
ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2
до
Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області
про
Визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій
07.08.2008 року ОСОБА_1, діючий в інтересах ОСОБА_2., звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій. Представник позивача обґрунтовує вимоги тим, що ОСОБА_2отримує пенсію за вислугу років, як учасник бойових дій. Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 в редакції Закону України №. 103/96-ВР від 25.03.1996 року, Закону України № 458/95-ВР від 23.11.1995 року - пенсія за вислугу років учасникам бойових дій збільшувалась на 150% мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Але надбавка в розмірі 150 % мінімальної пенсії за віком позивачеві не нараховувалась.
Просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку незаконними. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату надбавки до пенсії за вислугу років, як учаснику бойових дій, починаючи з 01.11.2000 року по 30.06.2006 рік, щомісячно в розмірі 150 % від мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим встановленого законом прожиткового мінімуму, виходячи із встановленого на кожний рік прожиткового мінімуму для осіб, втративши працездатність, тобто: в 2000 році - 216, 56 грн., в 2001 році -248, 77 грн., з 01.01.2002 року по 31.12.2003 року - 268, 00 грн., в 2004 році - 284, 69 грн., 2005 року - 332, 00 грн., з 01.01.2006 року по 31.03.2006 року - 350, 00 грн., з 01.04.2006 року по 30.06.2006 року - 359, 00 грн. Стягнути на користь Турлакова О.О. суму невиплаченої надбавки до пенсії в розмірі 26 938, 16 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року позовну заяву представника позивача - ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2., - задоволено. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо проведення перерахунку та виплати надбавки до пенсії за вислугу років, як учаснику бойових дій ОСОБА_2, за період з 01.11.2000 року по 30.06.2006 року , щомісячно в розмірі 150 % мінімальної пенсії за віком, але не нижче , встановленого на кожний рік прожиткового мінімуму для осіб, втративши працездатність, незаконними ,неправомірними.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зобов»язане провести ОСОБА_2перерахунок та виплату надбавки до пенсії за вислугу років, як учаснику бойових дій, починаючи з 01.11.2000 року по 30.06.2006 року щомісячно в розмірі 150 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої не може бути нижчим встановленого законом на кожний рік прожиткового мінімуму для осіб.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не погодилося з вказаною постановою , подало апеляційну скаргу, в якій вказало на помилковість висновків суду, порушенням судом норм матеріального права. Апелянт просив скасувати постанову і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позивних вимог.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін належним чином повідомлених не є перешкодою для апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи, юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, обговоривши доводи апеляційної скарги , заперечення на неї, встановила наступне.
Позивач є учасником бойових дій та отримує пенсію за вислугу років з 01.11.2000 року згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 .
Згідно ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальних пенсій за віком, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України “ Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету » від 03.01.2002 № 1, встановлено, що виходячи з розміру 19,91 грн. провадиться розрахунок підвищень, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України “ Про пенсійне забезпечення», Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Колегія суддів не може погодитися із висновками суду першої інстанції , що при перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з урахуванням надбавки за участь в бойових діях у розмірі 150% мінімальної пенсії за віком слід виходити з розрахунку розміру прожиткового мінімуму, який визначений ст. 19 Закону України “Про пенсійне забезпечення», якою передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. Виплата сум надбавки до пенсії учасникам бойових дій, які розраховуються з мінімальної пенсії за віком визначаються постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету » від 03.01.2002 № 1, якою чітко визначено, що при розрахунку підвищень, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення », слід виходити з суми 19,91 грн.
З урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету » від 03.01.2002 № 1 позивачу було нараховано пенсію у розмірі 150% від мінімальної пенсії за віком.
Крім того, згідно з чинним законодавством. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 05.10.2005 №2939-ІУ, та який набув чинності з 1 липня 2006 року, до останнього було внесено зміни.
Згідно п.2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Вказана позиція колегії суддів знайшла своє підтвердження в постанові Вищого адміністративного суду України від 01.08.2007 року по справі № К-52229/07
Колегія суддів також звертає увагу на те , що відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється річний рік, який , якщо не встановлено інше обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається , що ОСОБА_1 діючий в інтересахОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою 07.08.2008 року..
Згідно ч. 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін.
Як видно з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області заявляло клопотання в судовому засіданні щодо відмови в задоволенні позовних вимог на підставі того, що позивачем пропущено річний строк для звернення до суду, проте судом воно не взято до уваги.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права , що призвело до неправильного вирішення справи.
Постанову суду слід скасувати , у задоволенні позивних вимог - відмовити.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2008 року по справі № 2-а-18571 /08 за позовом ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1, діючого в інтересах ОСОБА_2, до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про визнання дій незаконними, стягнення заборгованості по додатковій пенсії, як учаснику бойових дій, відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення; може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: Дяченко С.П.
Судді: Сіваченко І.В.
Нікулін О.А.