Постанова від 29.01.2009 по справі 2-а-18703/08/0570

Головуючий в 1 інстанції - Головіна К.І.

Суддя-доповідач - Нікулін О.А

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

29 січня 2009 року справа № 2-а-18703/08/0570

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Нікуліна О.А.,

суддів: Сіваченка І.В., Дяченко С.П.

при секретарі судового засідання Фаліні І.Ю.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача не з*явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги

Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від по адміністративній справі

20 жовтня 2008 року № 2а-18703/08

за позовом

ОСОБА_2

до

Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області

про

Визнання дій протиправними, зобов»язання здійснити перерахунок пенсії

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2008 року по справі № 2а-18703/08 позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання дій протиправними, зобов»язання здійснити перерахунок пенсії задоволені частково, в наслідок чого, визнані протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності (державної та додаткової) відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру восьми мінімальних пенсії за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, а також підвищення до пенсії відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 %прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області з 01 липня 2008 року здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності (державної та додаткової) відповідно до ст. ст. 50,54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру восьми мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, а також підвищення до пенсії відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 40 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач та представник позивача подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову постанову. Вважають, що постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права.

Судова колегія, заслухавши доповідача по справі, перевіривши матеріали справи в межах апеляційних скарг, вважає, що апеляційні скарги відповідача та представника позивача підлягають частковому задоволенню, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав, в наступному обсязі.

ОСОБА_2 віднесений до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи,є інвалідом 2 групи, з 05.05.2008 року що підтверджується посвідченням і має право на основну та додаткову пенсію. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області.

02.07.2008 року ОСОБА_2. звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст. 54, ст.. 50 Закону України «про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

11.07.08 р. начальник Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області листом №4741/08 відмовив позивачу у перерахунку зазначеної пенсій з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням розрахунку.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач та представник позивача подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову постанову. Вважають, що постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального права.

Колегія суддів поділяє висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог Юрченко В.П. оскільки, як правильно встановлено судом першої інстанції відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, віднесеним до категорії-1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50% мінімальної пенсії за віком та інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу. Нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії-1 та у зв»язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесено до першої категорії.

Частина четверта ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, тобто, даною нормою визначений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами ст. 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 ст. 54 даного закону встановлено нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Посилання представника відповідача на частину 5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач при визначенні розміру пенсії позивачу керувався розміром 19,91 грн., що визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 03 січня 2002 року № 1 ( зі змінами внесеними постановою № 895 від 13 липня 2004 року ), суд не приймає до уваги, оскільки ототожнювати порядок нарахування пенсій і розмір нарахування виплат в силу різного правового навантаження цих понять та їх значень - неможливо.

Відповідно до вимог ст. ст. 46, 48 Конституції України громадяни України мають право на достатній життєвий рівень та соціальний захист, що включає в себе і право громадянина на пенсійне забезпечення в старості. Більш того, пенсії та інші соціальні виплати та допомоги мають забезпечувати рівень життя громадянина не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі ЗУ №2017 від 05.10.2000р.), визначаються правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України - основних соціальних гарантій.

Відповідно до норм ст.ст. 5,6 ЗУ № 2017, основним державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, на підставі якого встановлюються та визначаються державні гарантії та стандарти в усіх сферах життєдіяльності населення, в тому числі й щодо дотримання соціальних гарантій та стандартів підтримки інвалідів, осіб похилого віку.

Відповідно до ст.17 ЗУ № 2017 основні державні соціальні гарантії встановлюються законами України з метою забезпечення конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень - до таких гарантій віднесено і мінімальний розмір пенсії за віком та мінімальний розмір заробітної плати, - які не можуть бути меншими від прожиткового мінімуму встановленого законом.

За таких обставин, місцевий суд прийшов до правильного висновку про задоволення позову, оскільки позиція відповідача не ґрунтується на нормах закону.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції правильно визнав дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області незаконними та зобов'язав відповідача зробити перерахунок пенсій позивача.

Колегія суддів вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області щодо виплати пенсій позивачу (державної та додаткової) у розмірах менших, ніж це передбачено законом є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам частини 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, суд першої інстанції прийшов до не правильного висновку, відносно того, з якого моменту треба здійснити перерахунок пенсії позивачу, оскільки на підставі ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, у разі виникнення прав на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма документами подано ним після 15 -го числа.

Дослідивши матеріали справи, встановлено, що заява позивача про перерахунок пенсії до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області була подана 05.10. 2007 року.

Таким чином, перерахування пенсії ОСОБА_3 необхідно зробити з 01 жовтня 2007 року, саме в цій частині постанова суду і підлягає зміни.

На підставі викладеного та керуючись вимогами ст. ст. 195, п.2 ч.1 ст. 198, 201, 205, 207 КАС України, колегія; -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2008 року, якою позовну заяву ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області про визнання дій посадових осіб УПФУ в м. Рубіжне Луганської області незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та стягнення заборгованості по пенсії внаслідок не перерахунку пенсії, було задоволено частково - змінити.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області зробити перерахунок пенсій позивача ОСОБА_3 з 01.10.2007 року.

В іншій частині постанову суду першої інстанції - залишити без змін.

Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з дня виготовлення судового рішення в повному обсязі.

Головуючий: О.А.Нікулін

/підписи/

Судді:

І.В.Сіваченко

С.П.Дяченко

З оригіналом згідно.

Суддя: