02 березня 2009 року №22а-9382/08/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді - Багрія В.М.,
суддів: Улицького В.З., Ніколіна В.В.,
при секретарі судового засідання - Ткач О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу
за апеляційною скаргою - Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та його структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області
на ухвалу судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.04.2008 року про відмову у відкритті провадження по справі
за позовом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі її структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області
до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про стягнення фінансових санкцій в сумі 510 грн., -
У квітні 2008 року Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі її структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області звернулась до суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в сумі 510 грн.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач просив стягнути з СПД ОСОБА_1 фінансові санкції по постанові №010431 від 16.04.2007 року на суму 510 грн.
Ухвалою судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2008 року відмовлено у відкритті провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України.
Ухвалу судді суду першої інстанції оскаржила Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в особі її структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що оскаржувана ухвала є незаконною та такою, що підлягає скасуванню з таких підстав, як неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Апелянт звертає увагу на те, що відповідно до ст.. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень, яким є Головавтоінспекція, як урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, може бути позивачем, а саме у випадку, коли позовна заява подана на виконання його повноважень.
Апелянт просить скасувати ухвалу судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2008 року, а справу направити до цього ж суду на новий розгляд.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відмовляючи у відкритті провадження за позовною заявою Головавтоінспекції, суддя виходив з того, що законом не передбачено право Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та її структурних підрозділів на стягнення фінансових санкцій у судовому порядку, а тому, з врахуванням вимог п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, заявлений позов від імені та в інтересах територіального управління інспекції в Івано-Франківській області не належить до компетенції адміністративних судів та не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Такі висновки судді першої інстанції, на думку колегії суддів, є помилковими.
Згідно із ч. 4 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт» від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення законодавства про автомобільний транспорт, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
При цьому порядок стягнення відповідних фінансових санкцій та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначається Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст. 60 зазначеного Закону).
Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08 листопада 2006 року, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі.
За правилами п. 28 вказаного Порядку, фінансова санкція, застосована керівником органу державного контролю або його заступником за порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом, повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Аналіз змісту приписів Закону України “Про автомобільний транспорт», постанови Кабінету Міністрів України № 1190 від 08 вересня 2004 року “Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті», а також інших підзаконних нормативно-правових актів про автомобільний транспорт, дає підстави вважати, що Головавтотрансінспекція та її структурні підрозділи на місцях, як урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що уповноважений застосовувати до порушників законодавства України у даній сфері адміністративно-господарській санкції, у випадку невиконання такими порушниками вимоги про їх сплату у добровільному порядку, вправі звертатися до суду із позовом про їх примусове стягнення.
Колегія суддів вважає, що таке право Головавтотрансінспекції та її територіальних управлінь випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт і є невід'ємною частиною передбаченого законом права застосовувати санкції до тих суб'єктів господарювання, що допустили відповідні порушення.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до переконання про порушення суддею першої інстанції норм процесуального і матеріального права, що призвело до неправильного вирішення питання. Відтак, оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, а позовна заява Головавтотрансінспекції - поверненню до цього ж суду для продовження розгляду зі стадії відкриття провадження в адміністративній справі.
На підставі наведеного, керуючись ст. 195, 196, 199, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та його структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області задоволити.
Ухвалу судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2008 року скасувати, прийняти нову ухвалу про направлення справи до суду першої інстанції для продовження її розгляду зі стадії відкриття провадження.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : В.З.Улицький
В.В. Ніколін