Справа № 2а-1725/08
Іменем України
08 12 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Курило Л. В.
при секретарях - Дем'яненко Є.А. , Сеник О.С., Добровольській М.С.,
за участі: представників позивача - Шихайло О.Б., Тітова В.О., Литвинової В.В., Водополової Т.В.,
представників відповідача - Горлова М.В., Фролова Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецбудтехніка» до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області про визнання постанови протиправною, скасування постанови № 006322 від 10 07 2007 року , -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача - територіального управління головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області про поновлення строку оскарження постанови територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області № 006322 від 10.07.2007 року, відмінити постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області № 006322 від 10.07.2007 року про накладення фінансових санкцій. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 03 07 2007 року територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області проведена перевірка транспортного засобу ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1. За наслідками перевірки складений акт № 014388 від 03.07.2007 року, який складений з порушеннями законодавства, а саме: в акті містяться відомості про те, що під час перевірки транспортного засобу ІНФОРМАЦІЯ_1 бетонозмішувач НОМЕР_1 виявлено відсутність у водія - ОСОБА_1 ліцензійної картки до ліцензії серії НОМЕР_2, виданої 13.06.2006 року, хоча у водія була ліцензійна картка. Крім того, 03 07 2007 року робітники вилучили ліцензійну картку у водія, зазначив при цьому, що вона недійсна.
03.07.2007 року на адресу товариства було направлено повідомлення про те, що 09.07.2007р. з 09-00 до 12-00 год. представнику ТОВ « Спецбудтехніка» необхідно прибути до територіального управління. Представник позивача викликався на 09.07.2007 року, але не був запрошений на засідання, оскільки не мав при собі довіреності. Постанова № 006322 про накладення фінансових санкцій в сумі 1700 грн. була винесена 10.07.2007 року без представників ТОВ «Спецбудтехніка», копія постанови не була вручена позивачу та до ТОВ «Спецбудтехніка» не направлялася. ТОВ «Спецбудтехніка» стало відомо про постанову лише при отриманні постанови про відкриття виконавчого провадження. Позивач не згодний з винесеною відповідачем постановою і вважає її незаконною.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги уточнив та остаточно просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області № 006322 від 10.07.2007 року про застосування санкцій.
Представник відповідача - територіального управління головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області проти позову заперечував у повному обсязі та пояснив, що 03 липня 2007 року державними інспекторами територіального управління був зупинений транспортний засіб ІНФОРМАЦІЯ_1 - бетонозмішувач р/н НОМЕР_1, який здійснював перевезення вантажу. Під час перевірки було встановлено, що у водія відсутня ліцензійна картка. У зв'язку з виявленими порушеннями, державними інспекторами було складено акт №014388 від 03.07.2007 року. Водій ОСОБА_1 з актом був ознайомлений, від пояснень відмовився та підписав акт. Йому було надано під підпис повідомлення щодо явки 09.07.2007 року з 09-00 до 12-00 год. для розгляду акту. 09 07 2007 р. представник ТОВ «Спецбудтехніка» прибув до територіального управління, але не мав при собі довіреності і тому відповідно до п.27 Постанови КМУ від 08 11 2006 року №1567 справу було розглянуто без його участі та винесено постанову №006322 від 10.07.2007 року про застосування фінансових санкцій за порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» , якою накладено фінансові санкції в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Копія постанови була направлена до ТОВ «Спецбудтехніка» відповідно діючого законодавства, а саме - 12.07.2007 року.
Суд, вислухавши представників позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
03 липня 2007 року під час проведення рейдової перевірки на автодорозі по вул.Салтівське шосе,( 602 м/р) державними інспекторами територіального управління Головавтоінспекції в Харківській області проведено перевірку транспортного засобу ІНФОРМАЦІЯ_1 - бетонозмішувач р/н НОМЕР_1 АХ. За результатами перевірки складено акт № 014388 від 03 липня 2007 року, який підписав водій автомобілю - ОСОБА_1 ( а.с. 9)
Судом встановлено, що під час перевірки у водія автомобіля ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1 була вилучена ліцензійна картка АА № 028891 на автомобіль ІНФОРМАЦІЯ_1 -58146, реєстраційний № 40226 ХА, що підтвердив допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_1
Як встановлено в судовому засіданні та не оспорюється сторонами, представник ТОВ « Спецбудтехніка» був викликаний до територіального управління головної Державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області на 09 07 2007 року, але через відсутність довіреності не був допущений для участі у розгляді справи про порушення.
В судовому засідання встановлено, що постанову про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. відповідачем прийнято 10 липня 2007 року, але ТОВ «Спецбудтехніка» не був повідомлений належним чином про розгляд справи 10 07 2007 року.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
Відповідно ст. 1 Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт" від 23 лютого 2006 року, ліцензійна картка транспортного засобу - документ, який містить реєстраційні дані ліцензії на транспортний засіб, таким чином оформлення ліцензійної картки обов'язкове при здійсненні виключно тих видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню. Згідно положень ст. 6 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт", урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює видачу відповідно до законодавства ліцензій на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. До повноважень Головної державної інспекції на автомобільному транспорті відносять державний контроль, мета якого є недопущення надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт" ліцензія видається на види робіт, пов'язані з господарською діяльністю з наданням послуг по перевезенню пасажирів і вантажів. До таких робіт серед інших, відносять надання послуг як по внутрішнім, так і міжнародним перевезенням вантажів автомобілями вантажними, причепами та напівпричепами.
Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону "Про автомобільний транспорт", до числа порушень законодавства про автомобільний транспорт відносять надання послуг по перевезенню пасажирів і вантажів без відповідного оформлення документів, перелік яких визначено ст. ст. 39,48 Закону України «Про автомобільний транспорт."
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт" документами для водія, на підставі яких виконуються вантажні перевезення є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно - транспортна накладна або іншій визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Законом, який визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання є Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності".
Так, відповідно до п. 33 ст.9 зазначеного Закону ліцензуванню підлягає надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування, які розроблені відповідно до Законів України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності", «Про транспорт", «Про дорожній рух", «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт", а також постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 року № 1548 «Про внесення змін до переліку органів ліцензування та переліку документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності", визначають кваліфікаційні, технічні, організаційні та інші вимоги до провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 11 2005 року № 803 затверджено «Положення про ліцензійну картку, яка додається до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування ( крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) та до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі».
Відповідно до п. 2.1. зазначеного Положення ліцензійна картка - це документ, який додається до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування ( крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) або до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі й видається на кожний автомобільний транспортний засіб.
Згідно п. 2.6. Положення ліцензійна картка міститься у транспортному засобі під час його використання для надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування ( крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) та надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі.
Пунктом 4.3. даного Положення ліцензійні картки втрачають чинність, про що до них вноситься відповідний запис, у разі: виключення транспортного засобу із списку власних або орендованих транспортних засобів; анулювання або визнання ліцензії, до якої вони були видані, недійсною.
При цьому, відповідно до п. 4.4. Положення при змінах у реєстраційних документах власних або орендованих транспортних засобів оформлюються нові ліцензійні картки, а попередні втрачають чинність з унесенням до них відповідного запису.
Враховуючи , що нова ліцензійна картка серії АА № 161408 на автомобіль ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер НОМЕР_1, зареєстрований 01 06 2007 року, була видана 23 07 2007 року, тому, відповідно до п.4.4. Положення, попередня втратила чинність саме з дати внесення до неї відповідного запису.
Відповідно до п. 26 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідно до п. 29 зазначеного Порядку копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням. У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті ( вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Разом з тим, відповідачем не доведено правомірності свого рішення.
Відповідач не надав суду доказів про належне повідомлення представника ТОВ «Спецбудтехніка про розгляд справи по порушення 10 07 2007 року, а також не довів суду щодо своєчасного направлення копії постанови про застосування фінансової санкції
За таких обставин, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 9, 39, 48, ч.1 ст. 60 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт", п. 33 ст.9 Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності", ст. ст. 86, 94, 160 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю « Спецбудтехніка» до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області про визнання постанови протиправною, скасування постанови № 006322 від 10 07 2007 року - задовольнити у повному обсязі.
Постанову Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Харківській області № 006322 від 10 07 2007 року про застосування до ТОВ « Спецбудтехніка» фінансової санкції в сумі 1700 грн. визнати протиправною та скасувати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю « Спецбудтехніка» витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення повного тексту та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 15 12 2008 року.
Суддя Л.В. Курило