справа №2-а-622/08
03 березня 2008 року Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Іванова Е.А. суддів Катаєвої Е.В. Левчук О.А. при секретарі судового засідання Курбанової Г.Р. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси, третя особа Державне казначейство України про визнання неправомірною діяльності та стягнення разової грошової допомоги як ветерану війни, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просить визнати неправомірною діяльність Управління праці та соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси, щодо сплати йому разової грошової допомоги, як ветерану війни к Дню Перемоги у повному обсязі, стягнути з відповідача на його користь суму недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2004 рік -130грн., за 2005 -1410грн, за 2006-1545грн, за 2007-1770грн.30коп., всього у розміру 4855грн.30коп.
Позивач в судове не з'явився про дату час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що ОСОБА_1 як ветерану війни -учаснику бойових дій, підлягає до сплати щорічно до 5 травня разова грошова допомога у розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, але відповідач протягом 2004-2007 років сплачував допомогу у розміру передбаченому Законом про бюджет на поточний рік.
Представник третьої особи на боці відповідача без самостійних вимог Державного казначейства України у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, але надіслав до суду письмові заперечення у яких просив розглянути справу за відсутності його представника.
Представник Управління праці та соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси позов не визнав за підстав того, що кошторисом на 2004-2007 рік не було передбачено сплати допомоги у розмірах інших ніж визначених у Законах про бюджет на відповідний рік та просив застосувати строк позовної давності в один рік.
Вислухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551 від 22.10.1993 року з наступними змінами та доповненнями.
Позивач є ветераном війни-учасником бойових дій, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_1від 11.10.1996 року (а.с. З), . Згідно ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня ветеранам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Позивач отримав у 2004році 120грн, у 2005 році 250грн., у 2006 році -250грн. у 2007році разову допомогу до 5 травня 2007 року у розміру 280 грн., тобто відповідно до частини 7 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з врахуванням обмежень, встановлених Законами України про державний бюджет рік.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального
захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим законом, є недійсними.
На підтвердження цього положення Закону Конституційний суд України 09.07.2007 року прийняв рішення по справі N 1-29/2007 у п.1 якого визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" здійснюється у таких розмірах:...учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 280 гривень.
Також Конституційний суд України у п.3 Рішення N 6-рп/2007 зазначив, що положення статей 29, 36, абзацу третього частини другої статті 56, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
12.01.2005 року набрав чинності Закон України №2291 від 23.12.2004 року «Про внесення змін до Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», яким ч.1 ст. 28 викладена у новій редакції, а саме мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Розмір мінімальної пенсії за віком станом на 1 травня 2007 року відповідно до ч.3 статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік" становить 410грн.06 коп.
З урахуванням викладеного сума разової грошової допомоги, яка підлягає сплаті ветерану війни у 2007 році становить 2050, 30грн. з яких 280грн. були отримані позивачем, тобто сума доплати, що підлягає перерахуванню позивачу за 2007 рік становить 1770, 30грн.
Згідно ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12 ) щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особливий рахунок отримувача ) за місцем отримання пенсії.
Враховуючи вищевикладене суд приходить висновку законності позовних вимог щодо стягнення доплати до суми разової допомоги за 2007 рік.
Конституційний Суд України у справі № 1-27/2004 від 01.12.2004р. про зупинення дії або обмеження пільг та компенсацій і гарантій від 01.12.2004р. визнав неконституційними положення ст. 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік" № 1344-15, згідно яких були обмежені розміри щорічної разової допомоги інвалідам війни та деяким іншим особам.
Таким чином про те, що позивачу повинні сплачувати разову грошову допомогу за 2004-2006 роки у повному обсягу за Законом України № 3551 він дізнався після набрання законної сили Рішенням Конституційного суду України по справі №1-27/2004 від 01.12.2004року (опубліковано 31.12.2004 року в Офіційному віснику України №50).
Стаття 99 КАС України встановлює, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на те, що позивач звернувся до суду з позовом 26 вересня 2007 року суд приходить висновку, що він пропустив річний строк на звернення до суду щодо стягнення допомоги за 2004-2006 роки без поважних причин та в цій частині позов не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.3 ст. 162КАС України суд може прийняти іншу постанову , яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадян, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси протиправною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2007рік у розміру 1770, 30грн.
В решті позову відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського адміністративного апеляційного суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.