Копія
справа № 2-а-1871/08
категорія статобліку-65
10 грудня 2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турлакової Н.В.
при секретарі судового засідання: Желткові В.Ю.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративний
позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
до Державного професійно-технічного навчального закладу «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі»
про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій, -
18 березня 2008 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з проханням стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі» на користь позивача суму 30,07 грн. недоїмки по сплаті страхових внесках та фінансові (штрафні) санкції у сумі 780,85 грн. на загальну суму 810,92 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач у грудні 2005 року та травні 2006 року на суми погашення заборгованості з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним і науково-педагогічним працівникам повинен був нараховувати та утримувати із цих сум страхові внески до Фонду в розмірах, передбачених Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення на позов у яких зазначив, що у відповідача відсутні правові підстави для нарахування страхових внесків до ФСС з ТВП, нарахування недоїмки і штрафних санкцій на суми погашення бюджетної заборгованості, відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст.57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів». Цим виплатам в Законі прямою нормою наданий спеціальний статус бюджетної заборгованості з відповідним механізмом її погашення - «кредиторська заборгованість». На виконання вказаного Закону Кабінет Міністрів України постановою № 934 від 19.09.2005р. затверджує Порядок виплати, а нарахування здійснюється на загальних підставах. Постанова Кабінету Міністрів № 934 доповнена Постановою Кабінету Міністрів № 745 від 25.05.2006р. На думку відповідача норма, яка зобов'язувала здійснювати нарахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а ні Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст..57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим працівникам навчальних закладів» ні Порядком № 934 від 19.09.2005р., а ні доповненнями № 745 від 25.05.2006р., а ні Законом України «Про Державний бюджет на 2005р.», «Про Державний бюджет на 2006р.» не передбачена, відповідно до яких просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи представника позивача суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що з 22.02.2007 року по 28.02.2007 року Жовтневою районною виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку Державного професійно-технічного навчального закладу «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі» з питань правильності нарахування, перерахування страхових внесків і використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Перевіркою встановлено, що відповідач з грудня 2005 року по травень 2006 року (до 02.06.2006 року) не нараховував страхові внески до Фонду в сумі 30,07 грн. із загальної суми виплат 780,85 грн. і не перерахував їх до бюджету Фонду за результатами перевірки складено Акт від 22-28.02.2007 року за № 19.
За результатами розгляду акту Жовтневою районною виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення № 185/11 від 13.03.2007 року «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних виплат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якого відповідач повинен сплатити суму донарахованих внесків на суму 30,07 грн. та накладених фінансових (штрафних) санкцій на суму 780,85 грн. та постановою № 247 від 13.03.2007 року «Про накладення штрафу за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, несвоєчасну або неповну сплату страхових внесків, а також порушення порядку використання страхових коштів» на суму 170 грн.
Відповідач не погодившись з вищезазначеним рішенням та постановою, оскаржив його до виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності скаргами проте рішення залишено без змін.
Згідно п.2 ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" страхувальник зобов'язаний нараховувати i сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Нарахування i сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, здійснюється відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування».
Відповідно до умов ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» базою для здійснення нарахувань страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсацiйнi виплати, у тому числі в натуральній формі, якi визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб відповідно до вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Згідно ст.57 Закону України "Про освіту" від 23.12.1991 р. № 1060, держава забезпечує педагогічним і науково-педагогічним працівникам ряд гарантій, в тому числі надбавку за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, фактична виплата яких не здійснювалася на протязі 1997-2002 років в зв'язку із відсутністю належного фінансування.
Відповідно до умов ст.21 Закону України № 2240 та ст.1 Закону України № 2213 базою для здійснення нарахувань страхових внесків до Фонду є суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. №108/95 та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб відповідно до вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. №889.
Згідно ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та п.п. 2.2.2, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, зазначені виплати (надбавка за вислугу років допомога на оздоровлення - далі виплати) відносяться до фонду оплати праці.
Відповідно до умов п.п. 4.2.1 та 4.4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" вказані виплати включаються до складу загального місячного оподаткованого доходу та є базою (об'єктом) для нарахування збору до Пенсійного фонду України і внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Для забезпечення виконання зазначеного Закону прийнято Закон України "Про реструктуризацію заборгованості виплат, передбачених ст.57 Закону України "Про освіту" від 23.12.1991 р. № 1060 педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" від 09.09.2004 р. № 1994, який регулює правовідносини що склалися у зв'язку з не фінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту".
Постановою Кабінету Міністрів від 19.09.2005р. № 934 "Про реалізацію Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" затверджений Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, п. 4 якої передбачено, що відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів від 25.05.2006 р. № 745 "Деякі питання пов'язані із сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яка є чинною з 02.06.2006р. доповнено Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, № 934, згідно якої на суми виплат, які нараховані і виплачені у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів № 934 від 19.09.2005 р., страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються починаючи з 02.06.2006р.
Згідно п. 4 ч.1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
В силу п.4 ч.ч. 1, 4 ст.30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за неповну сплату страхових внесків на відповідача рішенням заступника директора виконавчої дирекції № 312/11 від 30 березня 2007 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ДСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідачу донараховано за актами ревізій внесків на суму 721 грн. 88 коп., та накладено штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати 18509,63грн. Рішення позивача не є скасованим чи зміненим.
Згідно п.2 ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страхувальник зобов'язаний нараховувати та сплачувати страхові внески в установлені строки та у повному обсязі.
Відповідно до ст..21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців і застрахованих осіб у відсотках : для роботодавців - до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб; для найманих працівників - до сум оплати праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб; для застрахованих осіб, зазначених у частинах другій і третій статті 6 цього Закону - до сум оподатковуваного доходу (прибутку).
Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, та є розрахунковою величиною при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах.
Статтею 57 Закону України «Про освіту» передбачено ряд гарантій, які держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам, у тому числі чинним законодавством до цих гарантій віднесено виплата надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки .
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року визначається поняття і структура заробітної плати, яка складається з основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналізуючи зміст чинного законодавства яке регулює спірні правовідносини між сторонами, суд вважає, що оскільки законодавець визначив надбавки за вислугу років і допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки як гарантії держави, передбачивши їх в Законі України «Про освіту», то відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці» дані надбавки і допомога є додатковою заробітною платою і входять в структуру заробітної плати.
Таким чином надбавка а вислугу років і допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним і іншим категоріям працівників навчальних закладів за своєю природою є заробітною платою, і незалежно від того, в який період із якою затримкою вони нараховуються і сплачуються вони залишаються заробітною платою і включаються до фонду оплати праці відповідно суд приходить до висновку щодо правомірності позовних вимог в частині стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків.
Згідно зі ч.3 ст. 48 КАС України адміністративна процесуальна правосуб'єктність - це здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність) належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам). Набуття правосуб'єктності процесуального представника і здійснення ним відповідних функцій можливе за наявності відповідних повноважень, підтверджених належно оформленими документами. Документом, що підтверджує повноваження представника в суді є довіреність. Відповідно до вимог п.3 ст.58 КАС України довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом , положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації.
Відповідно до ч. 7 ст. 56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, зокрема Положенням про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджене Постановою від 19.09.2001р. № 42 Про затвердження змін та доповнень до Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Положення про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ОСОБА_4 директор виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності був наділений повноваженнями за станом на 18.03.2008р. (дата звернення позивача з позовом до суду) щодо видачі довіреності директору Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3 на представництво інтересів позивача у суді та подання позову від імені позивача.
Однак, зміст довіреності від 03.03.2008р., на підставі якої діяла особа, яка подала та підписала позов - директор Криворізької міжрайонної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3 свідчить, що ОСОБА_3. уповноважений підписувати передбачені законодавством процесуальні документи, які направляються до судових органів для стягнення заборгованості (недоїмки) страхувальників по коштах Фонду, і повноважень на подання позову щодо стягнення штрафних санкцій довіреність, яка була надана суду під час звернення до суду з адміністративним позовом у даній справі не містить.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.155 КАС України суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково у сумі 30,07 грн., що складає суму недоїмки, а решту позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача штрафних(фінансових) санкцій у сумі 780,85 грн., необхідно залишити без розгляду.
З урахуванням зазначеного суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 160, 162, 163 КАС України суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності недоїмку по сплаті страхових внесків у сумі 30,07 грн. (тридцять гривен, сім копійок).
Позовну заяву в частині стягнення штрафних санкцій в сумі 780,85 грн. (сімсот вісімдесят гривен, вісімдесят п'ять копійок) залишити без розгляду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 15.12.2008 року.
Суддя Н.В. Турлакова
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної сили 15.12.2008 року
Суддя