Справа № 2-а-14280/08
23 грудня 2008 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Бойко С.С.
при секретарі - Беленок О.О.
за участю позивача ОСОБА_1та представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовомОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації, треті особи: Головне управління Державного казначейства України у Полтавської області, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про нарахування недоплаченої щорічної допомоги до 5 травня, -
У жовтні 2008 року позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації, третя особа: Головне управління Державного казначейства України у Полтавської області, в якому просив зобов'язати відповідача нарахувати на його користь недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2005, 2006, 2007, 2008 року в сумі 6 660,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є учасником бойових дій та відповідно до п. 22 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а тому йому до 5 травня повинні щорічно виплачувати одноразову грошову допомогу в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, але відповідачем в 2005-2008 роках одноразова грошова допомога виплачувалась в меншому розмірі ніж це передбачено законом.
В судовому засіданні 06.11.2008 року судом залучено в якості третьої особи на стороні відповідача Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Відповідач надав заперечення на позов, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх доводів зазначив, що в 2005-2008 роках позивачу виплачувалась щорічна одноразова грошова допомога до 5 травня в розмірі, що визначені Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. В 2008 році позивачу виплачувалась щорічна одноразова грошова допомога до 5 травня відповідно до п. 20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та постанови Кабінету Міністрів України № 183 від 12 березня 2008 року.
Третя особа - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області надала пояснення, в якому зазначила, що відповідно до Типового положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 року № 147 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції україни 07.06.2006 року за № 638/12557), до функцій Центру відноситься підготовка виплатних документів на виплату всіх видів соціальних допомог. Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області діяв згідно з кошторисом розпорядників бюджетних коштів, розпису державного бюджету України та відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню.
Також, відповідач та треті особи наполягали на відмові в задоволенні позову через пропущення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, визначеного ст. 99 КАС України.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, зазначених в запереченні на позовну заяву.
В судове засідання представники третіх осіб не з'явились, про дату, час і місце слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням ветерана війни - учасника бойових дій від 20.09.2001 року.
Відповідно до пункту 22 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. N 107-VI пункт 22 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" змінено та встановлено наступну редакцію: «щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 № 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"" у 2008 році встановлена виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків в розмірі 310 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ч. 6 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Таким чином, в 2008 році відповідач повинен був нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ч. 3 ст. 28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Частиною сьомою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком та відсутності іншого законодавчого акту, що визначає розмір мінімальної пенсії за віком, для розрахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, суд вважає за необхідне застосувати ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» для розрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Згідно статті 58 Закону України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації провести перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1відповідно до пункту 22 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести виплату недоплаченої допомоги за 2008 рік.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та, задовольняючи позов в цій частині, визнати дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку щорічної разової грошової допомоги незаконними.
Вимоги позивача про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2005, 2007 роки не підлягають задоволенню у зв'язку з пропуском позивачем річного строку звернення до суду, встановленого ч. 2 ст.99 КАС України.
Вимоги позивача про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2006 рік не підлягають задоволенню, оскільки п. 18 ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" дію ч. 5 ст. ст. 12, 13, 14 та 15 Закону України N 3551-XII було зупинено на 2006 рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни згідно із Законом України від 20.12.2005 N 3235-IV.
Керуючись ст. ст. 159-160 КАС України, суд -
Адміністративний позовОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації, треті особи: Головне управління Державного казначейства України у Полтавської області, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про нарахування недоплаченої щорічної допомоги до 5 травня задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації щодо відмови в перерахунку щорічної разової грошової допомоги незаконними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації провести перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1відповідно до пункту 22 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести виплату недоплаченої допомоги за 2008 рік.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня винесення повного тексту постанови та наступною подачею апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження до суду першої інстанції з одночасним направленням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після спливу строку на подачу заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано.
Повний текст постанови виготовлений 29 грудня 2008 року.
Суддя С.С.Бойко